رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در صورت تصویب واردات خودرو به کشور، خودروهای وارداتی باید از استانداردهای ۸۵گانه برخوردار باشند.

خودروهای وارداتی از استانداردهای ۸۵‌گانه برخوردار باشند

به گزارش کارآفرین نیوز، غلامرضا شریعتی امروز (۱۱ مهرماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: هر چند معتقدم در شرایط فعلی، واردات خودرو فشار به منابع ارزی کشور وارد خواهد کرد اما در صورت تصویب این طرح در مجلس و شورای نگهبان، خودروهای وارداتی باید از استانداردهای ۸۵گانه برخوردار باشند و در غیر این صورت اجازه ورود نخواهند داشت.

وی درباره واردات خودروهای دست دوم به کشور افزود: اگر دولت در این زمینه تصمیمی اتخاذ کند، سازمان ملی استاندارد هم دستورالعملی برای آن تدوین خواهد کرد.

در سال ۱۳۹۶ و پیش از شروع دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، دولت با جلوگیری از واردات خودرو اقدام به کنترل واردات و مصرف ارزی کشور کرد. با این وجود، اکنون زمزمه هایی برای آزادسازی واردات خودرو شنیده می شود و منتظر اعلام تصمیم نهایی مجلس و شورای نگهبان در این باره هستیم.

بررسی استانداردهای خودرو و میلگرد در سفر به عراق

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با اشاره به سفر اخیر خود به عراق، گفت: هدف از این سفر اجرایی کردن تفاهم نامه همکاری سازمان‌های ملی استاندارد دو کشور بود که بندهایی از آن به دلیل اختلاف نظر اجرایی نشده بود.

وی با بیان اینکه مباحث اصلی دو طرف در موضوع صادرات خودرو و میلگرد به عراق بود، ادامه داد: خودروهای تولیدی کشور از استانداردهای ۸۵گانه اروپا برخوردارند که تمرکز آنها بر ایمنی و آلایندگی است، اما عراقی‌ها از استانداردهای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تبعیت می‌کنند و در این مورد عدم تطابق‌هایی وجود داشت.

شریعتی با تاکید بر اینکه استانداردهای ۸۵گانه ایران به مراتب از استانداردهای حاشیه خلیج فارس بالاتر است، خاطرنشان کرد: در نهایت عراقی‌ها پذیرفتند که مفاد استانداردهای ۸۵گانه را برایشان ارسال کنیم تا مورد تطبیق قرار دهند و در صورت تایید، خودروهای ایرانی اجازه حضور در بازار عراق بیابند.

وی بیان کرد: برخورداری خودروها از vin number عراقی، برچسب made in iraq و تایید خودروها از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، درخواست‌های دیگر در موضوع صادرات خودرو به این کشور بود.

دلیل باز پس فرستادن میلگردهای صادراتی ایران

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین با اشاره به تصمیم عراقی‌ها برای باز پس فرستادن میلگردهای صادراتی ایران به این کشور، دلیل آن را کیفیت پایین این محصولات از سوی عراقی‌ها عنوان کرد و گفت: در این زمینه مطرح کردیم که تجار عراقی نسبت به ورود اجناس بی‌کیفیت اقدام کرده‌اند اما میلگرد استاندارد ایرانی از استانداردهای BS انگلیس،ESTM  آمریکا و استانداردهای سازمان جهانی استاندارد (ISO) برخوردار است.

وی ادامه ‌داد: این استانداردهای سختگیرانه به دلیل زلزله‌خیز بودن ایران اعمال می‌شود و در این زمینه عراقی‌ها با توجه به ناتوانی در بررسی استانداردها، خواستار اعمال فقط یکی از این استانداردها شدند.

شریعتی تصریح ‌کرد: در ماه‌های گذشته و با اتخاذ رویکردی سختگیرانه، بهبود کیفی خوبی در مصالح ساختمانی از جمله سیمان، کاشی و سرامیک و غیره را شاهد بودیم و هیچ مشکلی از نظر استاندارد در صادرات این محصولات وجود ندارد.

آمارها نشان می دهد، در ۶ ماهه نخست امسال میزان صادرات کالایی ایران به عراق به وزن ۱۳.۹ میلیون تن و به ارزش سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در پایان، تدوین برنامه راهبردی پنج‌ساله استاندارد و تدوین نظام جامع کیفیت کشور با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، ساماندهی جایزه ملی کیفیت، نگارش ساختار جدید برای سازمان ملی استاندارد ایران مطابق با قانون جدید با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و به‌روز رسانی استانداردهای کاربردی موجود به‌جای نگارش استانداردهای جدید را از جمله اقدامات این سازمان در نیمه نخست امسال عنوان کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =