مالزی با طرح "فناور کارآفرین" و ارائه "ویزای ویژه کارآفرینان" تلاش می کند کارآفرینان خارجی را ترغیب کند کسب و کار خود را در مالزی راه اندازی کنند.

شگفتی سازی مالزی در دنیای استارتاپ ها

در سال‌های اخیر، مسافران خطوط هوایی مالزی، فقط گردشگران نیستند بلکه بسیاری از سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی نیز برای بررسی بهتر امکانات و تسهیلات کارآفرینی، خود را به مالزی می رسانند.

امکانات بالقوه استارتاپی، هزینه های کم، سطح معیشتی بالا، صدور آنی ویزا و نگاه حمایتی قوی دولت از مهمترین دلایلی است که کارآفرینان و سرمایه گذاران را به مالزی می کشاند.

طبق آمارهای شرکت مشاور نوآوری "استارتاپ ژنوم" (Startup Genome)، مالزی می تواند به یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین مراکز برای راه اندازی استارتاپ ها و ثبت نوآوری ها در دنیا تبدیل شود. در ۵ سال گذشته؛ شتاب بی سابقه و کم نظیری در اکوسیستم استارتاپی مالزی رخ داده است.

شگفتی سازی مالزی در دنیای استارتاپ ها

بر اساس گزارش جهانی اکوسیستم استارتاپ ها در مورد اکوسیستم های استارتاپی نوپدید و نوظهور در سال ۲۰۲۰، کوالالامپور (پایتخت مالزی) در رده یازدهم دنیا ایستاد. مدیر عامل و بنیانگذار موسسه تحقیقاتی "استارتاپ ژنوم" در مورد پیشرفت‌های چشم‌گیر استارتاپی مالزی می گوید:"با شتاب کم نظیر استارتاپ ها در مالزی، این کشور می تواند سالها در لیست ۳۰ اکوسیستم برتر استارتاپی دنیا باقی بماند".

دولت مالزی در راستای تحقق سیاست حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان، "سازمان همکاری اقتصاد دیجیتال" را تأسیس کرد. این سازمان با طرح "شبکه نوآوری جهانی" شرکت های فناوری محور داخلی را با شتاب بیشتری به دنیا معرفی می کند. از زمان شروع طرح مذکور، این سازمان تا کنون بیش از ۱۳۰ شرکت استارتاپی را تا گسترش و دستیابی مطلوب به بازارهای جهانی همراهی کرده است.

شگفتی سازی مالزی در دنیای استارتاپ ها

از سال ۲۰۱۷ نیز دولت مالزی ، با طرح "فناور کارآفرین" و ارائه "ویزای ویژه کارآفرینان" تلاش کرد کارآفرینان خارجی را ترغیب کند کسب و کار خود را در مالزی راه اندازی کنند. این سازمان در تلاش است با سیستم تشویقی ـ حمایتی، کارآفرینان با تجربه را ترغیب کند تجربیات خود را به جوانان منتقل کنند.

کارسام (Carsome): انقلابی در فرایند خرید و فروش خودروهای کارکرده

کارسام، اولین و بزرگترین پلتفرم خرید و فروش الکترونیکی خودروهای کارکرده در منطقه آسه آن است، توسط اریک چنگ (Eric Cheng) و جیان تئو (Jiun Teoh) در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد. در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰۰ هزار خودرو در این پلتفرم، معامله شده است. به گزارش فایننشال تایمز، این شرکت در لیست ۵۰ شرکت برتر پرشتاب در منطقه آسیا اقیانوسیه قرار گرفته است.

شگفتی سازی مالزی در دنیای استارتاپ ها

مالک خودرو (فروشنده) با ثبت نام در سایت، مشخصات فنی و تصویر خودرو را در سایت بارگذاری می کند. پس از تأیید مدارک هویتی مالکیتی، این پلتفرم، زمان کارشناسی تعیین می کند تا مالک، خودرو را جهت بررسی های دقیق تحویل دهد. به دلیل تعداد زیاد مراکز فعال معاینه فنی کارسام، بیشترین فاصله زمانی هر فرد در مالزی با یکی از این ۱۷۵ مرکز، کمتر از ۳۰ دقیقه خواهد بود. متخصصین دوره دیده و تکنسین های فنی در این مراکز با دقت و تیزبینی بسیار، خودرو را بررسی و تمام نکات فنی و ظاهری را در گزارشی جامع در پلتفرم ثبت می کنند. گزارش جامع تأیید و ثبت شده به همراه عکس های ۳۶۰ درجه ای از داخل و نمای خودرو موجب می شود خریداران با اطمینان خاطر، دست به انتخاب بزنند.

تمامی مراحل تحت نظارت و ضمانت کارسام و تأیید مراجع قانونی ذیصلاح اتفاق می افتد و خریداران بابت هیچ یک از مراحل، نگرانی نخواهند داشت. کارشناسی سریع و دقیق، انتقال آسان وجه معامله و مهمتر از همه، انتقال سریع مالکیت از دلایلی است که زمینه ساز مراجعه و اعتماد افراد به کارسام شده است. با هدف اطمینان بخشی و تضمین کیفیت خودروها از سال ۲۰۲۰، کارسام در اقدامی خارق العاده به خریداران، ضمانت بازگشت وجه ۵ روزه (Carsome Promise) در صورت عدم رضایت و یک سال خدمات پس از فروش به خریداران ارائه می دهد. این پلتفرم، در حال حاضر در مالزی، اندونزی، تایلند و سنگاپور در حال فعالیت است.

بریو اچ. آر (BrioHR): پلتفرم ابری مدیریت منابع انسانی

بریو اچ. آر؛ پلتفرمی جامع برای تسهیل مدیریت و انجام الکترونیکی تمام امور مرتبط با منابع انسانی است. مدیران منابع انسانی می توانند امور پرسنلی از جمله مراحل استخدامی، محاسبات مالی، پرداخت حقوق و کارآیی کارکنان و حتی مراحل ترک کار و استعفا را در این پلتفرم، اجرایی کنند.

شگفتی سازی مالزی در دنیای استارتاپ ها

با وجود نرم افزارهای متعدد برای منابع انسانی، این پلتفرم به دلیل برخورداری از قابلیت شخصی سازی مورد توجه بسیاری از مدیران عامل و مدیران منابع انسانی شرکت های کوچک و متوسط (SMEs) قرار گرفته است. با استفاده از بریو اچ. آر، مدیریت عملکرد نیز بسیار آسان تر خواهد بود.

این شرکت که در سال ۲۰۱۸ توسط دیوید زی ونگ (David Z Wang) راه اندازی شد، اکنون علاوه بر کوالالامپور، در پاریس و سنگاپور نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

آی هندل انرژی (iHandal Energy):شگفتی سازی مالزی در دنیای استارتاپ ها

آرون پاتل (Aaron Patel) در سال ۲۰۰۹، استارتاپ آی هندل را راه اندازی کرد تا با بهره گیری از راه حل های پایدار، اقتصادی و خلاقانه مهندسی ساخت، کارآیی انرژی را در ساختمانهای مسکونی، تجاری و صنعتی افزایش دهد و از اتلاف انرژی بکاهد.

این استارتاپ با استفاده از اطلاعات موجود در مورد مکان ساختمان، جهت ساخت، تعداد طبقات، نقشه ساختمان، مصالح استفاده شده و سیستم تهویه مطبوع، گرمایشی و سرمایشی ساختمان، روش های مکانیکی و الکتریکی ارائه می دهد تا هم در هزینه ها صرفه جویی شود و هم گامی در جهت حفظ محیط زیست پایدار و کم کربن برداشته شود.

همچنین با طراحی فناوری Heatfuse، گرمای حاصل از مصرف انرژی بار دیگر ذخیره تبدیل و در قسمت دیگری قابل استفاده خواهد بود. استفاده از سیستم "ذخیره و بازتولید" ۷۰ درصد از انرژی استفاده شده را دوباره به منبع انرژی ساختمان وارد و استفاده می کند که موجب صرفه جویی انرژی و مالی می شود.

شگفتی سازی مالزی در دنیای استارتاپ ها

با افزایش گستره مشتریان این فناوری نوین، این استارتاپ در حال کسب مجوزهای قانونی برای فعالیت در سایر کشورهای منطقه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =