با وجود اینکه قیمت سکه از سال ۹۷ تا بهار امسال حدود ۳ برابر شده و بازده سرمایه در این بخش مثبت است، اما سرمایه گذاری پس از ۴ فصل سودآوری، در دو فصل اخیر از زمستان ۹۹ تا بهار ۱۴۰۰ منفی شده و با زیان همراه است

سرمایه گذاران سکه ۳ ساله چقدر سود کردند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، هرچند طی یکی دو سال اخیر برخی بازارهای جدید باعث کشیده شدن بخشی از سرمایه گذاران خُرد و کلان شده و بعضی این روزها برای کسب سود و سرمایه گذاری در آینده به سراغ بیت کوین و ارزهای مجازی رفته اند، اما بازارهای سنتی سرمایه گذاری در ایران نیز همچنان پُرطرفداراست و سرمایه گذاران ویژه خود را دارد.

یکی از این بازارها برای سرمایه گذاری و یا تلاش برای حفظ ارزش دارایی در آینده، بازار سکه است. علاوه بر اینکه برخی روزانه در این بازار به صورت حرفه ای مشغول به فعالیت خرید و فروش هستند، برخی نیز با خرید و نگهداری سکه در نزد خود، تلاش می کنند تا دارایی با ارزشی را برای آینده پس انداز کنند.

علاوه بر این، برخی در بازارهای دیگر مانند بورس، خودرو، مسکن، طلا و ارز نیز فعالیت و اقدام به سرمایه گذاری می کنند. موتور اصلی محرک سرمایه گذاری در این بازارها در ایران، تورم است. در واقع سرمایه گذاران در این بخش ها به امید اینکه نرخ ها در آینده رشد خواهند داشت، اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

سرمایه حرفه ای‌ و غیرحرفه ای‌ها در بازار

البته هر یک از این بازارها ویژگی،‌ شرایط و ریسک مختص به خود را دارد، اما در نهایت امروز در ایران سرمایه گذاری در بورس، خودرو، مسکن، زمین، طلا،‌ سکه،‌ ارز و ... توسط حرفه ای ها و غیرحرفه ای ها دنبال می شود.

به دلیل ارزش ذاتی سکه طلا و عدم نیاز به انجام اقدامات اضافه مانند یادگیری نحوه سرمایه گذاری در ارزهای مجازی و یا بورس، برخی برای سرمایه گذاری های درازمدت و میان مدت به سمت سکه و طلا کشیده می شوند.

خطر نابودی سرمایه در بازارهای جدید

هرچند شاید در یکسال اخیر سرمایه گذاری به امید کسب سود در بازار سکه، بازده چشمگیری نداشته ولی در بازار ارزهای مجازی چندین نوسان شدید قیمتی اتفاق افتاده است که باید گفت تنها کسانی در این بازارها می توانند موفق به حفظ سرمایه خود و کسب سود شوند، که روش فعالیت و سرمایه گذاری در این بازار را نیز بدانند و آموزش دیده باشند، درغیر اینصورت سرمایه آنها احتمالا از بین خواهد رفت.

بازار سکه یکبار در۴ سال گذشته شاهد صف بستن مردم برای پیش خرید سکه بوده و درآن مقطع افراد زیادی به امید کسب سود در این بازار سرمایه گذاری کرده و اقدام به پیش خرید سکه از بانک مرکزی کردند.

بازدهی سکه از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰

طبق آمارهای ارائه شده در یک گزارش رسمی، نرخ سکه طرح جدید که در سال ۹۷ نرخ آن ۳ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان بود  در بهار امسال با رشد حدود ۳ برابری به ۱۰ میلیون و ۴۴۲ هزار تومان رسیده است که البته در دوره هایی مانند پاییز سال ۹۹ این میزان بازدهی ۳.۷ برابر بوده است.

با این وجود، سرمایه گذاری در تمامی انواع سکه بازدهی یکسانی نداشته و به عنوان نمونه هر قطعه سکه نیم بهار آزادی در سال ۹۷ به قیمت یک میلیون و ۷۸۵ هزار تومان بوده که با ۳.۳ برابر رشد در بهار امسال به ۵ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان رسید.

بانک مرکزی در سال ۹۶ اقدام به پیش فروش سکه به صورت نامحدود با ارقام تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در هر قطعه سکه تمام بهار آزادی کرد که پس از آن و در سال های بعد این اقدام بانک مرکزی مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس قرار گرفت. برخی از حراج ذخایر طلای کشور توسط بانک مرکزی سخن گفتند و این اقدام را نسنجیده و باعث از بین رفتن ذخایر طلا کشور دانستند.

حراج سکه در سال ۹۶

با این وجود، بانک مرکزی باید به تعهدات خود در قبال کسانی که اقدام به پیش خرید سکه کرده اند،عمل کرده و سکه های فروخته شده را تحویل داد. اما سکه ها در زمان تحویل دو تا سه برابر افزایش قیمت پیدا کردند و این مسئله باعث هجمه و انتقادات فراوانی به عملکرد بانک مرکزی در طرح پیش فروش سکه شد.

پس از آن و در ۴ سال اخیر، دیگر چنین اقدامی از سوی بانک مرکزی صورت نگرفت و پیش فروش سکه تکرار نشد. قیمت سکه تمام بهار آزادی در یکی دو سال اخیر در بازار آزاد تا ۱۵ میلیون تومان نیز افزایش یافت، ‌با این وجود طبق اعلام رسمی مرکز آمار ایران،‌ متوسط قیمت سکه تمام بهار آزادی در دوره ۹۷ تا ۱۴۰۰، در بالاترین سطح ۱۳ میلیون و ۳۱۵ هزار تومان بود.

هر چند روند چند ساله سرمایه گذاری در بازار سکه همراه با سود بوده است، اما برای معامله کنندگان در زمستان سال گذشته و به ویژه گروه های غیرحرفه ای که در دوره بسیار کوتاه نسبت به خرید و فروش سکه اقدام کردند، زیان ۱۵.۴ درصدی و در بهار امسال نیز زیان ۷.۴ درصدی به همراه داشته است.

فعالان بازار سکه معتقدند، سرمایه گذاری به امید کسب سود فوری و کوتاه مدت در بازار سکه ممکن است به زیان افراد بیانجامد و در صورتی که افراد تمایل به سرمایه گذاری در این بازار را داشته باشند، باید نگاه میان مدت و بلندمدت به این بازار داشته باشند و فعلا خبری از رشد شارپی (ناگهانی) در این بازار نخواهد بود چون اعتقاد بر این است که نرخ های فعلی نیز حداقل ۶۵۰ هزار تومان حباب دارد و رقم خرید و فروش واقعی نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =