با انتخاب و معرفی رییس کل جدید بانک مرکزی، تیم اقتصادی دولت پس از دو ماه از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تکمیل شد و کنترل بازار ارز و مهار تورم به عنوان دو اولویت اصلی بانک مرکزی در دوره جدید در نظر گرفته شد.

تیم اقتصادی دولت سیزدهم کامل شد

به گزارش کارآفرین نیوز، ۱۶ مرداد ماه سال جاری دولت سیزدهم با سوگند رییس جمهوری در مجلس شورای اسلامی به صورت رسمی آغاز به کار کرد و در حال حاضر حدود دو ماه از زمان شروع به کار این دولت می گذرد.

یکی از مهم ترین و مورد توجه ترین اقدامات دولت که در محافل کارشناسی، مجلس و در سطح رسانه ها همواره مورد بحث بوده، تشکیل تیم اقتصادی دولت و مشخص شدن نقشه راه و برنامه های این تیم برای حل مشکلات و مسائل پیش روی اقتصاد ایران بود.

تشکیل تیم اقتصادی دولت

ابراهیم رئیسی در اولین اقدام خود و پس از آغاز به کار، با انتخاب معاون اول خود و واگذاری مسئولیت تیم اقتصادی به محمد مخبر؛ کار را دنبال کرد. رییس جمهور در چند مقطع و قبل از انتخاب تمامی اعضای تیم اقتصادی ، از معاون اول به عنوان هماهنگ کننده دولت دراین خصوص یاد کرد.

رییس جمهور همچنین پس از آن با معرفی سید احسان خاندوزی به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی به مجلس و همچنین انتخاب محسن رضایی به عنوان معاون اقتصادی خود، گام های دیگری برای تکمیل تیم اقتصادی دولت سیزدهم برداشت.

آخرین اقدام با تاخیر دولت در انتخاب رییس کل بانک مرکزی به عنوان تکمیل کننده تیم اقتصادی اتفاق افتاد و دولت سرانجام در روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه، علی صالح آبادی؛ مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران را به عنوان رییس کل بانک مرکزی معرفی و با رای وزرا برای این پست انتخاب کرد.

تیم اقتصادی دولت سیزدهم کامل شد

ماموریت های صالح آبادی در بانک مرکزی

حال که تیم اقتصادی دولت تکمیل و تمامی اعضای آن مشخص شده اند، انتظار می رود دولت بتواند با یک انسجام مشخصی برنامه های اقتصادی خود را طراحی و به مرحله اجرا بگذارد.

یکی از کلیدی ترین و مهم ترین نکات درباره موفقیت تیم اقتصادی دولت، هماهنگی و هم‌راستا عمل کردن وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی است. با وجود اینکه این هماهنگی در دولت گذشته با مشکلات و چالش هایی همراه بود، اما رییس جمهور پس از انتخاب رییس کل جدید بانک مرکزی، عنوان کرد که تعیین رییس کل با نظر وزیر اقتصاد، به منظور عملکرد هماهنگ تیم اقتصادی دولت است.

رییس جمهوری با تاکید دوباره بر اینکه هماهنگی تیم اقتصادی دولت با معاون اول رییس جمهور است، از رئیس کل بانک مرکزی خواست با نظارت جدی و دقیق بر نظام بانکی کشور، حفظ منافع ملت را اساس کار خود قرار دهد و به خاطر هیچ منفعتی در مقابل منفعت ملت، کشور، ارزش پول ملی و منافع اساسی کوتاه نیایید.

صالح آبادی؛ رییس کل جدید بانک مرکزی نیز پس از انتخاب به عنوان رییس کل با اشاره به اینکه کنترل تورم، ثبات بازار ارز و نظارت بر شبکه بانکی از اولویت‌های مهم بانک مرکزی در دوره جدید است، افزود: در تلاشیم به گونه‌ای عمل کنیم که در ماه‌های آینده، آرامش را در بازارهای مختلف کشور شاهد باشیم.

تیم اقتصادی دولت سیزدهم کامل شد

۳ خواسته وزیر اقتصاد از رییس کل بانک مرکزی

وی خاطرنشان کرد: ممکن است دولت کسری بودجه داشته باشد که سازوکارهای دیگری را با کمک وزارت اقتصاد در نظر گرفته ایم تا طوری مدیریت کنیم که افزایش پایه پولی بی رویه‌ای نداشته باشیم و تورم را کنترل کنیم.

همچنین خاندوزی؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در پیامی توییتری با بیان ۳ درخواست از رییس کل بانک مرکزی، گفت: برای ایشان در مسئولیت حفظ ارزش پول ملی و مهار تورم، هدایت اعتبار به فعالیت‌های مولد و نظارت موثر بر شبکه بانکی، آرزوی توفیق روزافزون دارم.

انتظار می رود در ماه های پیش رو، از طریق هماهنگی سیاست ها و عملکردهای وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، دولت بتواند ضمن کنترل بازارها، از افزایش نرخ تورم جلوگیری کند. همچنین دولت بزودی باید لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را با ارائه راهکارهایی برای حذف کسری بودجه تقدیم مجلس کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =