کارشناس بازار سرمایه می گوید:‌ دولت باید با فروش اموال خود بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ( خصوصی سازی) از ظرفیت نهفته بازار سرمایه استفاده کند نه اینکه با عرضه اوراق، روزبه‌روز بدهی خود را افزایش دهد.

 اصل ۴۴ قانون اساسی، کلید بازار سرمایه

 فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با کارآفرین نیوز، نوسانات نرخ ارز، انتشار اوراق توسط دولت، بلوک های سهام عدالت و نقدینگی ایجاد شده به دلیل عرضه اولیه ها را عامل تغییرات بازار سرمایه عنوان کرد.

افت ۲۲ هزار واحدی بورس پس از هشت روز سبزپوشی

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات شنبه ۱۷ مهر پس از هشت روز صعود، در روند اصلاح قرار گرفت و با افت ۲۲ هزار و ۲۸۰ واحدی به سطح یک میلیون و ۴۶۵ هزار و ۹۸۳ واحد رسید.

همچنین شاخص کل هم وزن نیز با افت ۶ هزار و ۷۰۵ واحدی به سطح ۴۲۰ هزار و  ۵۸۰ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران بیش از ۵ میلیون و ۸۹۱ هزار میلیارد تومان بود.

نمادهای اثرگذار

نمادهای شستا، بفجر، شفن و مبین بیشترین اثر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

از طرفی نمادهای فولاد، تاپیکو، پارسان، فملی، شبندر، وغدیر و شپنا نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص بورس داشتند.  

نمادهای فسبزوار، کیمیاتک، شستا، کدما، شپنا، شبندر و خساپا پر تراکنش ترین نمادهای امروز بازار سرمایه بودند.

فرابورس

 شاخص فرابورس نیز نزولی بود و با افت ۳۵۱  واحدی، در سطح ۲۰  هزار و ۹۸۰ واحدی قرار گرفت.

امروز ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و ۱۷۱ هزار میلیارد تومان بود.

 اصل ۴۴ قانون اساسی، کلید بازار سرمایه

بورس در هفته دوم مهر

بورس در هفته دوم مهرماه با رشد ۳.۵۶ درصدی همراه بود، این رشد امیدها را برای فتح مجدد کانال یک میلیون و پانصد هزار واحدی در هفته جاری تقویت کرده است.

در هفته دوم مهر، رفتار بازار حکایت از این دارد که خریداران همچنان با تردید روبرو هستند.

در این هفته نمادهای پالایشی به دلیل انتشار اخبار مثبت این حوزه، بیشترین پول حقیقی‌ها را به خود اختصاص دادند.

همچنین جریان نقدینگی گروه‌های بازار سرمایه نشان می‌دهد که پول‌ها از سمت گروه فلزات به سمت نمادهای پالایشی در حرکت است.

هفته سبز شاخص کل

در هفته ای که گذشت شاخص کل بورس به طور کامل صعودی بود و نسبت به هفته اول مهر ۵۱ هزار و ۲۸۰ واحد صعود کرد.

شاخص کل در این هفته به‌مانند هفته گذشته رشد حدود ۳.۵۶ درصدی را ثبت کرد. از طرفی شاخص کل در طی هشت روز اخیر کاملاً صعودی بود.

شاخص هم وزن، همچنان پرنوسان

شاخص هم وزن به‌مانند هفته قبل، به روند نوسانی خود ادامه داد به گونه ای که در یک روز نزولی و در سایر روزهای سبزپوش بود.

 اصل ۴۴ قانون اساسی، کلید بازار سرمایه

این شاخص در مجموع ۱.۵۴ درصد رشد کرد و به نزدیکی سطح ۴۳۰ هزار واحد رسید.

در این هفته میانگین ارزش معاملات خرد بورس بیش از ۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با هفته پیشین رشد ۱۱.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته دوم مهر با کاهش ۸۲ درصدی همراه بود این در حالی است که میانگین ارزش صف‌های خرید ۲۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کارشناسان اعتقاد دارند، با وجود اینکه میانگین قیمت سهام رشد کرده اما ترس از کاهش مجدد قیمت‌ها و انتظار انتشار عملکرد فصلی بنگاه‌های بورس سبب ایجاد تعلل  در میان سرمایه‌گذاران شده است.

همچنین برخی تحلیلگران یکی از عوامل اصلی رشد شاخص در ۸ روز اخیر را مربوط به افزایش قیمت دلار عنوان کرده‌اند.

سهام عدالت

در دومین هفته مهر، ارزش سبد ۵۳۲ هزارتومانی سهام عدالت حدود ۵ درصد رشد کرد و به رقم ۱۲ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۵۵۶ تومان رسید.

 اصل ۴۴ قانون اساسی، کلید بازار سرمایه

کارشناسان اعتقاد دارند درصورتی‌ که شاخص کل به روند صعودی خود ادامه دهد، می‌توان امیدوار بود ارزش سهام عدالت رشد قابل‌قبولی را تجربه کنند، با وجوداینکه هنوز برنامه‌ای از سوی دولت جهت فروش سهام عدالت اعلام نشده است.

اصل ۴۴ قانون اساسی، کلید بازار سرمایه

آقابزرگی در ادامه گفت وگو با کارآفرین نیوز ، نوسان نرخ ارز را یکی از عوامل حساس مربوط به بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: با اینکه احساس می‌شد با انتخاب علی صالح‌آبادی به سمت رئیس‌کل بانک مرکزی، روند مثبت در بازار سرمایه رخ خواهد داد، اما این امر به دلیل خلأ نقدینگی میسر نشد.

آقابزرگی در ادامه گفت: منشأ این خلأ در نقدینگی مربوط به عرضه اولیه بوده است که بالغ بر ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است. همچنین بلوک‌های سهام عدالت نیز در روند فعلی بازار سرمایه اثرگذار بوده‌اند.

 اصل ۴۴ قانون اساسی، کلید بازار سرمایه

به گفته آقا بزرگی عامل دیگر تأثیرگذار در بازار سرمایه، معاملات اوراق بوده است.

وی در ادامه گفت: معاملات اوراق با نرخ ترجیحی صورت می‌گیرد. در واقع معاملات آن بر اساس بازار نبوده و همین مسئله کار را از کنترل خارج کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به مقایسه بازار با سال‌های ۹۹ و ۹۸ پرداخت و گفت: با تحلیل تکنیکال در ۱۰ سال گذشته می‌توان دریافت که پس از هر یک یا دو سال صعود در بازار سرمایه، شاهد یک سال روند اصلاحی در این بازار هستیم که سال ۱۴۰۰ نیز سال اصلاحی است.

وی افزود: انتظار همه این است که پس از چند روز روند صعودی، بورس با قدرت کانال‌های مهم را فتح کند درصورتی‌که عملکرد بورس، کاملاً طبیعی بوده است.

آقابزرگی یادآور شد: در ۶ ماه گذشته برخی شرکت‌ها ۳۰ تا ۵۰ درصد بازدهی مثبت و برخی نیز بازدهی منفی داشتند.

 اصل ۴۴ قانون اساسی، کلید بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه عملکرد دولت را غیر قابل قبول دانست و اعلام کرد: دولت باید از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کند. متأسفانه عملکرد دولت قبلی و فعلی به‌صورت مشابه بوده است و این بازار فقط محلی برای تأمین بدهی دولت است.

آقا بزرگی در ادامه به بررسی رابطه میزان بدهی دولت و تولید ناخالص داخلی پرداخت و گفت: متأسفانه برخی کارشناسان با بهره‌گیری از رابطه میزان بدهی دولت و تولید ناخالص داخلی اعلام می‌کنند به‌ مانند کشورهایی نظیر ژاپن و آمریکا، دولت هنوز قادر است با اوراق بدهی خود را از طریق بازار سرمایه تأمین کند این در حالی است که این افراد مؤلفه‌هایی نظیر نرخ تورم و بیکاری کشور را در نظر نگرفته‌اند.

آقا بزرگی در پایان افزود:‌ حفظ روند فعلی و انتشار اوراق هیچ تأثیر مثبتی نداشته است و دولت باید به اصل ۴۴ قانون اساسی یعنی خصوصی‌سازی رجوع کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =