حجم نقدینگی در پایان مردادماه امسال با ۳۹.۱ درصد رشد نسبت به مردادماه سال گذشته از ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان عبور کرد. همچنین حجم پول ۳۶.۴ درصد و شبه پول نیز ۳۹.۷ درصد رشد نشان می دهد.

نقدینگی در مرز ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی با اعلام تغییرات عمده پولی و اعتباری در پایان مردادماه سال جاری، اعلام کرد: میزان نقدینگی در پایان این ماه به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال  گذشته که ۲ هزار و ۸۱۹ هزار میلیارد تومان بود، ۳۹.۱ درصد رشد نشان می دهد.

بر پایه این گزارش،‌در دوره مورد بررسی حجم پول ۷۸۱ هزار میلیارد تومان است که نسبت به مردادماه سال گذشته ۳۶.۴ درصد افزایش نشان می دهد. حجم شبه پول نیز در این دوره، ۳ هزار و ۱۳۹ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مردادماه سال گذشته دارای ۳۹.۷ درصد رشد است.

خالص دارایی های خارجی در پایان مردادماه سال جاری با ۳۴.۴ درصد رشد به ۶۷۹ هزار میلیارد تومان رسیده و دارایی های خارجی بانک مرکزی نیز ۲۹.۳ درصد رشد یافته است. دارایی های خارجی بانک ها و موسسات اعتباری نیز ۴۸.۵ درصد بیشتر شد.

خالص مطالبات بانک مرکزی و بانک ها از دولت ۳۶.۶ درصد بیشتر شده و معادل ۳۸۸ هزار میلیارد تومان است که سهم بانک ها و موسسات اعتباری در این بخش ۳۸۱ هزار میلیارد تومان است. همچنین مطالبات بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری نیز۳۰.۵ درصد رشد نشان می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.