اولین وعده علی صالح‌آبادی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، اصلاح نظام تسهیل دهی از وثیقه محوری به اعتباری سنجی بود. برای رسیدن به این مهم لندتک‌ها می‌توانند کمک بزرگی به نظام بانکی کشور بکنند.

ظرفیت لندتک‌ها برای تحقق اولین وعده صالح آبادی

به گزارش کارآفرین نیوز، چند ساعت از اعلام رسمی خبر انتصاب علی صالح آبادی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی نگذشته بود که وی در گفت‌وگویی با رسانه ملی به تشریح برنامه‌های خود پرداخت.ظرفیت لندتک‌ها برای تحقق اولین وعده رئیس جدید بانک مرکزی

صالح آبادی اولین هدف خود این گونه تشریح کرد که نظام بانکی باید در خدمت مردم باشد و اظهار داشت: «دسترسی مردم به نظام بانکی کشور را تسهیل خواهیم کرد. اعتبار سنجی و توجه به رتبه اعتباری مشتریان در اعطای تسهیلات خرد را جایگزین وثیقه محوری کنونی در نظام بانکی کشور خواهیم کرد.»

پیشتر سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی هم نسبت به ناعادلانه بودن نظام تسهیلات کشور انتقاد کرده و گفته بود: «نظام بانکی وثیقه محور ثروتمندان را بر فقرا ترجیح می‌دهد و منابع مالی را از کسانی که بیش‌ترین نیاز را دارند دریغ می‌کند که این امر نابرابری‌ها را تعمیق خواهد کرد.»ظرفیت لندتک‌ها برای تحقق اولین وعده رئیس جدید بانک مرکزی

شاید بتوان این اقدام را گام مهمی در راستای بازتوزیع ثروت و مصداق در نظر داشتن پیوست عدالت در سیاست‌های دولت سیزدهم دانست که البته تا اجرایی شدن مسیر طولانی در پیش دارد.

تقدم اعتبارسنجی بر وثیقه محوری چند سالی است که به طور جسته و گریخته توسط کارشناسان اقتصادی عنوان ‌شده است. در حال حاضر بانک‌ها به طور عمومی به کسانی خدمت تسهیلات را اعطا می‌کنند که بتوانند وثیقه بیشتری تامین کنند.

البته بانک‌هایی هم هستند که اعتبارسنجی مشتری یکی از شاخص‌های تسهیلات‌دهی آنهاست اما در نهایت این بانک‌ها هم برای خدمت تسهیلات درخواست وثیقه می‌کنند.به بیان ساده‌تر بانک‌ها نمی‌پذیرند صرفا با اعتبارسنجی تسهیلات در اختیار مشتری بگذارند.

بررسی آمارهای نظام بانکی هم گویای آن است که دهک‌های پردرآمدتر بیش از دهک‌های پایین تسهیلات دریافت کرده‌اند. بطوریکه طبق آمار ۸ ماه نخست سال ۹۹ بانک مرکزی، هم اکنون ۴۶۹ هزار نفر در دهک دهم و تنها ۱۱۰ هزار نفر در دهک در دهک اول در حال بازپرداخت تسهیلات خود هستند.

ظرفیت لندتک‌ها برای تحقق اولین وعده رئیس جدید بانک مرکزی

صنعت لندتک برگ برنده متقاضیان تسهیلات خرد

قریب به پنج سال است ادبیات اولیه صنعت لندتک در کشورمان طرح شده و چندین استارتاپ که اغلب با هویت مستقل اما وابستگی حقوقی به بانک‌ها فعالیت می‌کنند پیش قراول این صنعت در کشورمان هستند.

لندتک از دو واژه‌ی Lend به معنای قرض‌دادن، و Technology به معنای فناوری ساخته شده است و یک نوآوری فناورانه در فرایند وام‌دهی است.

ظرفیت لندتک‌ها برای تحقق اولین وعده رئیس جدید بانک مرکزی

در واقع، لندتک استفاده از فناوری‌های جدید برای جذب و انتقال سرمایه‌ی وام‌دهندگان به سمت متقاضیان وام، از طریق یک پلتفرم دیجیتال است. با استفاده از لندتک، افراد به صورت فردبه‌فرد در یک پلتفرم امن، به مبادله وام میان وام‌دهندگان و متقاضیان وام، می‌پردازند. متقاضیان وام می‌توانند مردم عادی و یا کسب و کارهای کوچک و بزرگ باشند.

نمونه‌هایی از فناوری‌هایی که می‌توانند در لندتک استفاده شوند، کلان‌داده‌ها، بلاک‌چین، هوش مصنوعی، ربات‌های مشاور و چت‌بات‌ها هستند. با این که برخی معتقدند افزایش استفاده از فین تک منجر به اتوماسیون و در نتیجه بیکاری می‌شود، آمار به وضوح نشان می‌دهد که استفاده از فین تک، در مقابل منجر به افزایش فرصت‌های شغلی در سراسر جهان شده است.

ظرفیت لندتک‌ها برای تحقق اولین وعده رئیس جدید بانک مرکزی

از خوش‌نام‌ترین و فعال‌ترین آنها می‌توان به لندو، قسطا و دارا اشاره کرد:

پلتفرم قسطا توانسته با استفاده از فناوری و ایجاد درگاه اعتباری، امکان خرید از فروشگاه‌های آنلاین را از طریق اعطای اعتبار به کاربران فراهم کند.

این اعتبار توسط کارتی به نام قسطا کارت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این کارت به میزان مبلغ درخواستی کاربر شارژ شده و می‌توانند با استفاده از آن از فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی خرید کنند و پس از آن به صورت اقساطی مبلغ را برگردانند.

دریافت قسطا کارت احتیاجی به ضامن ندارد و اعتبار سنجی آن به سرعت انجام می‌شود، همچنین برای دریافت آن احتیاجی به مراجعه حضوری وجود ندارد.

ظرفیت لندتک‌ها برای تحقق اولین وعده رئیس جدید بانک مرکزی

لندو و دارا هم مانند قسطا، کارت اعتباری در اختیار کاربرانشان می‎ گذارند با این تفاوت که در لندو فروشگاه خرید محدود هستند و همچنین کاربران نمی‌توانند به صورت فیزیکی از کارت بهره‌مند شوند و صرفا باید به شکل اینترنتی پرداخت‌های خود را انجام دهند.

لندتک‌ها شرایطی ایجاد کرده‌اند که بدون بروکراسی‌های بانکی و الزامات وثیقه‌ای، مشتریان بتوانند به انواع مختلف اعتبار دریافت کنند.

شاید راه میان‌بر صالح آبادی پیش از متقاعد کردن بانک‌ها به استفاده از اعتبارسنجی، تایید آیین نامه لندتک‌ها در کشورمان و اشاعه آنها باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =