مالیات بر خانه‌های خالی یکی از طرح‌هایی است که آذرماه ۱۳۹۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و پس از تایید شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت امور اقتصاد و دارایی ابلاغ شد.

قانونی برای کاهش التهابات بازار مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، از طرح مالیات بر خانه های خالی به عنوان درمان گرانی و کمبود عرضه در بازار یاد می شود و نمایندگان مجلس یازدهم با تصویب طرح «افزایش مالیات بر خانه های خالی» و تبدیل آن به قانون، دولت را موظف به اجرا و دریافت سالیانه مالیات سنگین و پلکانی از مالکان واحدهای مسکونی مشمول کردند.

کاهش نرخ اجاره بها و سامان بخشی بازار مسکن از جمله مزایای اجرای این قانون است و عاملی بازدارنده برای احتکار خانه تلقی می شود.

با لازم الاجرا شدن این قانون، ساماندهی پایگاه املاک و اسکان کشور در دستور کار قرار گرفت و مالکان و مستاجران با مراجعه به سامانه اقدام به تکمیل فرم های مربوطه کردند و زمینه را برای اجرای هر چه سریع‌تر مصوبه افزایش مالیات بر خانه های خالی فراهم کردند.

کاهش التهابات بازار مسکن با اخذ مالیات از خانه‌های خالی

کارشناسان معتقدند: اجرای کامل قانون افزایش مالیات بر خانه های خالی می تواند تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت بازار مسکن داشته باشد و منجر به کاهش نرخ مسکن و کاهش اثرگذاری نوسانات اقتصادی روی این بازار شود. از سویی، اجرای چنین قانونی در ایجاد تعادل بین میزان عرضه و تقاضا در بازار آشفته مسکن موثر است و باعث افت قیمت ها هم می شود.

وجود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی در کشور

آمارهای سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ حاکی از این است که تعداد خانه های خالی سراسر کشور بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برآورد شده بود و همین امر نشان می دهد مسکن در ایران به کالایی سرمایه ای تبدیل شده که افزایش نرخ اجاره بها و خرید و فروش مسکن را به دنبال داشته است.

اجرای قانون مذکور گام مهمی در راستای حمایت از افراد فاقد مسکن است و می توان امیدوار بود که با اخذ این نوع مالیات از صاحبان خانه های خالی، مسکن به کالایی مصرفی تبدیل شود و مالکان این خانه ها با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی نداشتن آن، یا این واحدهای مسکونی را اجاره دهند و یا به فروش برسانند که به دلیل افزایش عرضه، کاهش قیمت ها را به دنبال دارد.

به گفته کارشناسان، مهمترین هدف اجرای قانون افزایش مالیات بر خانه های خالی این است که فعالیت در بازار مسکن برای سرمایه گذاری نباشد بلکه برای خرید مسکن مصرفی و سرمایه گذاری در تولید هزینه شود. البته برخی کارشناسان معتقدند این نوع مالیات باید به صورت منطقه بندی شده اخذ شود و در این زمینه تفاوتی بین ثروتمندان و مردم عادی باشد.

جزئیات قانون افزایش مالیات بر خانه های خالی

طبق قانون مالیات بر خانه های خالی، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور خانه خالی شناسایی شوند چنانچه بیش از ۱۲ ماه از پایان عملیات ساخت یا بیش از ۶ ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش جاری ماهانه ملک می شود که این مالیات در سال های بعد، ۵۰ درصد بیش از سال قبل خواهد بود.

این مالیات از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها می شود و طبق مصوبات آن، ثبت وضعیت ملکی مالکان و مستاجران در سامانه جامع املاک و اسکان موجب می شود نحوه مالکیت آحاد مردم مشخص شود و طبق میزانی که قانون معافیت مالیاتی تعیین کرده مالکان از اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی معاف خواهند شد. همچنین، با توجه به مدت خالی بودن واحد مسکونی اشخاص حقیقی و حقوقی طی سال های اول، دوم و سوم خالی نگه داشتن خانه، میزان مالیات هر خانه خالی تعیین می شود.

علاوه بر آن، اشخاص مشمول این قانون مکلف هستند تغییر محل سکونت یا تغییر مالکیت واحد مسکونی خود را حداکثر ظرف ۱۵ روز در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند و در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات در سامانه، اشخاص مشمول جریمه ای معادل ۲ برابر مالیات بر خانه خالی در سال اول خواهند بود.

کاهش التهابات بازار مسکن با اخذ مالیات از خانه‌های خالی

ناگفته نماند، واحدهای مسکونی که به حکم مراجع قانونی ذیربط امکان فروش یا اجاره را ندارند یا قابل سکونت نیستند، تا زمان اعلام حل و فصل دعاوی یا قابل سکونت شدن، مشمول مالیات موضوع این ماده قانونی نمی شوند. وزارت راه و شهرسازی هم مکلف است اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص واحدهای مشمول مالیات این ماده را به صورت برخط در اختیار این سازمان قرار دهد.

شناسایی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی

بررسی ها نشان می دهد که تاکنون حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی با خوداظهاری مالکان در سامانه مذکور شناسایی شده است؛ هر چند که آمار خانه های خالی بیش از این رقم است. از وزارت راه و شهرسازی انتظار می رود با همکاری سازمان بازرسی، هر چه سریع‌تر به شناسایی سایر خانه های خالی و معرفی آن ها به سازمان امور مالیاتی بپردازد تا با سرعت گرفتن روند شناسایی و اخذ مالیات از خانه های خالی، به زودی شاهد تحول در بازار مسکن باشیم.

اجرای دقیق قانون افزایش مالیات بر خانه های خالی ساماندهی بازار مسکن را به دنبال خواهد داشت و امیدواریم دولت با جدیت پیگیر آن باشد و از این طریق به مستاجران کمک کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =