پس از چهار ماه قرار گرفتن هزینه مبادلات پولی بین بانک‌ها در کانال ۱۸ درصد، نرخ سود بازار بین بانکی از ابتدای مهرماه سال جاری در ۳ مرحله افزایش داشته و در آخرین تغییر به ۱۹.۴۷ درصد رسیده که می‌تواند حرکتی از سوی بانک مرکزی در راستای تلاش برای کاهش نرخ تورم تلقی شود.

افزایش نرخ سود بین بانکی؛ تاکتیک ضد تورمی جدید دولت

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی تغییرات نرخ سود بازار بین بانکی و هزینه مبادلات پولی در ۷ ماه گذشته و از فروردین ماه امسال تا نیمه مهرماه سال جاری نشان می دهد که نرخ سود بازار بین بانکی در کانال ۱۸ و ۱۹ درصد در رفت وآمد بوده است.

این نرخ که برای هزینه استفاده کوتاه مدت بانک ها از منابع مالی یکدیگر پیش بینی و از زمان دولت دوازدهم هدفگذاری شده است، به دنبال شفاف سازی هزینه های مبادلات مالی بین بانک ها و جلوگیری از افزایش بی رویه نرخ سود در بازار بین بانکی است که در نهایت در نرخ سود تسهیلات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

این نرخ در ۱۱ فروردین ماه امسال نزدیک به ۲۰ درصد و به میزان ۱۹.۹ درصد تعیین شده بود، در ماه های بعد به کانال ۱۸ درصد عقب نشینی و سپس دوباره به کانال ۱۹ درصد وارد شد. با این وجود، در شروع ماه نخست پاییز امسال، نرخ سود بازار بین بانکی در ۳ مرحله تغییر و افزایش داشته است.

طبق آمارهای موجود، از خرداد ماه امسال تا پایان شهریور نرخ سود بازار بین بانکی در کانال ۱۸ درصد قرار داشته که با شروع پاییز، هزینه مبادلات مالی بین بانک ها افزایش یافته است. در اول مهرماه نرخ سود بازار بین بانکی به میزان ۱۹.۱ درصد بوده که پس از آن در هشتم مهرماه به ۱۹.۳۵ درصد و در ۱۵ مهرماه نیز به ۱۹.۴۷ درصد افزایش یافت.

در خصوص افزایش نرخ سود بازار بین بانکی تعابیر گوناگونی وجود دارد. برخی کارشناسان معتقدند در صورت افزایش نرخ سود بازار بین بانکی، باید گفت بانک مرکزی در حال مدیریت نقدینگی و جلوگیری از خلق پول توسط بانک ها است و از طریق ابزار افزایش نرخ سود بازار بین بانکی به دنبال ماندگاری بیشتر نقدینگی در بانک ها و کاهش سرعت رشد آن و در نتیجه مهار تورم خواهد بود.


حرکت به سمت مهار تورم 

همچنین عنوان می شود به دلیل افزایش نرخ تورم در ماه های گذشته، بانک مرکزی از طریق مدیریت نرخ سود بازار بین بانکی و افزایش آن به دنبال جلوگیری از رشد نقدینگی و در نتیجه حرکت به سمت مهار نرخ تورم است.

بانک مرکزی برای استفاده بهینه از ابزار نرخ سود بازار بین بانکی، کریدوری را بین ۱۴ تا ۲۲ درصد در سال گذشته تعیین کرده بود و بانک ها در فاصله دو نرخ یاد شده می توانستند نسبت به معاملات پولی با یکدیگر و استفاده از ذخایر سایر بانک ها به صورت کوتاه مدت اقدام کنند.

در قالب بازار بین بانکی، بانک مرکزی به دنبال انتقال مطلوب نقدینگی از یک بانک به بانک دارای کسری نقدینگی است. بانک مرکزی می تواند در فواصل زمانی مورد نیاز نسبت به خرید و فروش اوراق مالی دولت در نظام بانکی برای متعادل سازی نرخ سود بازار بین بانکی اقدام کند. می توان گفت هدف اصلی از این اقدام کنترل نقدینگی بین بانک ها و جلوگیری از نوسانات یکباره نرخ سود در این بازار است که می تواند سایر بازارها را نیز متاثر سازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =