رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: قرار نیست بودجه ۱۴۰۱ با کسری بودجه تهیه و تدوین شود، زیرا در گذشته بدون در نظر گرفتن منابع موثق هزینه‌های زیادی بر جامعه تحمیل شده و باعث افزایش تورم شده است.

 میرکاظمی :‌ بودجه ۱۴۰۱ با کسری بسته نمی‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، چهاردهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با حضور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها، با موضوع اصلاح سیستم صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری، اصلاح نظام بیمه سلامت و بررسی آسیب‌های نظام حقوق و دستمزد برگزار شد.

فاصله زیاد بین عملکرد و برنامه مصوب 

سید مسعود میرکاظمی افزود: در واقع باید با سنت شکنی و عبرت گرفتن از روش های کاری گذشته، بودجه اصلاح شود تا آثار و تبعات مثبت و تأثیرگذار بر زندگی مردم حاکم شود.

وی به فاصله زیاد بین عملکرد و برنامه مصوب اشاره کرد و گفت: فاصله چشمگیری بین این دو ایجاد شده است و همین موضوع حکایت از این مهم دارد که برنامه از کارایی لازم برخوردار نبوده که در نهایت شاهد شکافی هستیم که ایجاد کرده است.

میرکاظمی در ادامه گفت: نگاه ما به بهبود شرایط کل جامعه ایران است، کارشناسان و تصمیم‌گیران در تهیه و تدوین بودجه ۱۴۰۱ نگاه کلان داشته باشند و تصمیمات اتخاذ شده آثار مثبت برای مردم کل ایران رقم بزند و تنها به نفع قشر خاص نباشد.

به گفته معاون رئیس‌جمهور، شرایط زندگی رفاهی نامناسب مردم در مناطق دورافتاده کشور قابل قبول نبوده است.

وی در ادامه افزود: در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها همه مردم ایران را در نظر داشته باشید و تصمیمات اتخاذ شده باید شرایط زندگی همه مردم ایران را در دورترین نقاط کشور بهبود ببخشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، جبران کسری بودجه و هزینه‌های جاری با خلق پول را نادرست دانست و اظهار داشت: سناریوهای گذشته روش کار ما نیست چرا که آثار و تبعات مخرب آن در کشور مشهود است و چنین سناریویی ایجاد فاصله طبقاتی و هدایت بخش بزرگی از جامعه به زیرخط فقر بوده است و در حق بخش بزرگی از جامعه اجحاف صورت گرفته که باید تغییر کند.

اصلاح چرخه معیوب

میرکاظمی، استقراض از بانک مرکزی و انتشار اوراق قرضه و خلق پول را راه‌حل اشتباه عنوان کرد و گفت: چرخه منفی و معیوب در بودجه‌ریزی باید متوقف شود.  تداوم چنین سناریویی مشکلات فزاینده‌ای برای کشور ایجاد کرده است و بر اساس مسئولیت که بر عهده دارم از تمام توان خود برای توقف چنین چرخه‌ای و بهبود شرایط استفاده خواهم کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =