یک کارشناس اقتصادی، معتقد است با تصویب و تبدیل به قانون شدن طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» حداقل برای ۵۰۰ هزار نفر در حوزه خدمات قضایی شغل ایجاد خواهد شد.

 طرح تسهیل حداقل برای ۵۰۰ هزار نفر شغل ایجاد می کند

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، با تایید نظر برخی برآوردها مبنی بر ایجاد بیش از ۵۰۰ هزار شغل در صورت رفع انحصار از حوزه خدمات حقوقی گفت: قطعا این آمار اشتغال‌زایی با رفع انحصار از مشاغل موجود به وقوع خواهد پیوست و حتی خیلی بیشتر هم خواهد بود.

بر این اساس کلیات طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌ و کار» ۲۴ شهریور ماه سال جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با رای نمایندگان به تصویب رسید. برخی محدودیت‌ها و مجوزهای لازم برای شروع کسب و کار حذف یا روند دریافت آنها اصلاح می شود .این طرح قرار است در نشست علنی فردا مطرح شود.استاد سابق دانشگاه ولونگونگ استرالیا افزود:‌ هر فرد وکیلی که به کار مشغول شود، دفتری خواهد داشت که در این دفتر بالاخره افرادی استخدام خواهند شد و این اثر مستقیم اشتغال در این حوزه است، اما علاوه بر این باید آثار اشتغال غیرمستقیم این افزایش ظرفیت را هم لحاظ کرد و در نظر گرفت، چون هر مقدار کار و خدمتی که به جامعه ارائه می شود یک ضریب فزاینده‌ای هم دارد که میزان اشتغال حاصل از رفع انحصار حتی از ۵۰۰ هزار  نفر نیز بیشتر خواهد شد.

وی افزود:‌ انحصار درحوزه وکالت و سردفتری سالیان طولانی است که موجب کاهش کیفیت ارائه خدمات در این دو حوزه شده است. وکلا با جلوگیری از ورود دانشجویان جدید به این حوزه و نصب ظرفیت‌های بسیار کمتر از نیاز کشور برای شروع دوران کارآموزی و اخذ مدرک وکالت و همچنین سردفتران با ایجاد انحصار و عدم اجازه ورود افراد جدید به این حوزه موجب کمبود تعداد وکیل و سردفتری شده‌اند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کانون وکلا می‌بایست سعی در ارتقاء کیفیت آموزش مسائل حقوقی در جامعه داشته باشد، گفت: اگر قرار است جلوی ورود افراد غیر متخصص به حوزه وکالت گرفته شود، این امر می‌بایست در ورودی افراد به دانشگاه انجام شود؛ این که نهادی ذی‌نفع مانند کانون وکلا این کار را انجام دهد اشتباه و نقض غرض است. 

سعدوندی گفت: آزمون وکالت در حالی انجام می‌شود که دستگاه‌های بزرگ آموزشی و دانشگاه‌های متعدد در کشور که مسئولیت آموزشی را برعهده دارند؛ اینکه این آزمون را به عنوان مجوز ورود به حرفه وکالت در نظر بگیریم آن هم با این سازوکار انحصاری، باعث کاهش اشتغال می‌شود. 

وی افزود: در راستای تسهیل مجوزهای کسب و کار محدودیت تعداد آزمون وکالت باید غیر قانونی اعلام و برداشته شود؛ به عبارت دیگر اگر کیفیت آموزش دانشگاه‌ها ضعیف است باید در همان مکان اصلاح شود و مدرک تحصیلی، مجوزی برای شروع کسب و کار باشد. در صورتی که به این سمت حرکت کنیم کیفیت مدارک تحصیلی هم افزایش پیدا می‌کند.

این کارشناس اقتصادی علت اصلی مقاومت کانون وکلا و کانون سردفتران را در مقابل «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» مجلس شورای اسلامی، انحصار و تعارض منافع دانست و اظهار داشت: دلیل مقاومت کانون وکلا و کانون سردفتران انحصاری است که در این حوزه‌ها وجود دارد چرا که هم اکنون دیگر می‌توان گفت وکالت و بسیاری از شغل‌های دیگر حتی از حیطه کسب و کار هم خارج شده است، برخی از وکلاء  یا حتی برخی اصناف دیگر، به محض دریافت مدرک و مجوز به دنبال ثروت اندوزی هستند بجای این که درصدد خدمت به جامعه باشند.

وی در پایان با اشاره به این موضوع که با رفع برخی انحصارها در مشاغل و رشته‌های گوناگون، می‌توانیم مشکل بیکاری ایران را به طور کلی حل کنیم، گفت:  اگر ما در زمینه‌ مشاغل مختلف و رشته‌هایی که انحصار در آن وجود دارد به حد متوسط جهانی برسیم، مشکل بیکاری ایران به طور کل مرتفع خواهد شد. یعنی به عبارت دیگر آثار منفی این نوع انحصارها، مجوزهای پیشینی و موانعی که در کسب‌وکارها وجود دارد؛ بسیار بیشتر از تحریم‌هاست. باید به این نکته توجه داشته باشیم که ما می‌توانیم تحریم داشته باشیم ولی بیکاری نداشته باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =