بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در پایان مردادماه امسال ۲ هزار و ۷۳۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که بیشترین میزان آن حدود ۵۰ درصد از کل، مربوط به فروش اقساطی و مرابحه است.

نگاهی به عملکرد بانک‌ها/ وام‌های پُرطرفدار کدامند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، آخرین گزارش بانک مرکزی از تسهیلات اعطایی بانک ها و موسسات اعتباری در پایان مردادماه امسال نشان می دهد که مانده تسهیلات با رقم ۲۷۳۵۵.۷ هزار میلیارد ریال، نسبت به اسفندماه سال گذشته که ۲۳۹۲۶.۷ هزار میلیارد ریال بود، ۱۴.۳ درصد افزایش یافته است.

بر پایه این گزارش، سهم تسهیلات قرض الحسنه بانک ها و موسسات اعتباری در پایان مردادماه امسال ۸.۳ درصد، مشارکت مدنی ۱۴.۹ درصد، فروش اقساطی ۲۰ درصد، مرابحه ۲۹.۹ درصد و مشارکت حقوقی نیز ۷.۳ درصد بوده است. در سایر بخش ها، سهم تسهیلات پرداخت شده به مراتب کمتر بوده است.

نگاهی به عملکرد بانک‌ها/ وام‌های پُرطرفدار کدامند؟

وضعیت تسهیلات دهی بانک های تجاری

بانک های تجاری کشور در پایان مردادماه امسال ۴۱۶۸.۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده اند که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۳.۷ درصد رشد نشان می دهد. تسهیلات قرض الحسنه بانک های تجاری از کل منابع پرداخت شده، ۱۳.۶ درصد و تسهیلات فروش اقساطی نیز ۲۹.۳ درصد بود.

همچنین بانک های تجاری ۱۹.۴ درصد تسهیلات را در قالب مرابحه و ۸.۱ درصد را نیز در قالب مشارکت مدنی پرداخت کردند. سهم تسهیلات جعاله از کل تسهیلات پرداخت شده بانک های تجاری در پایان مردادماه امسال، ۸.۳ درصد بوده است.

عملکرد بانک های تخصصی

بررسی روند پرداخت تسهیلات توسط بانک های تخصصی در پایان مردادماه امسال نیز نشان می دهد که ۴۰۵۱.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک های تخصصی پرداخت شده که به نسبت پایان اسفندماه سال گذشته دارای ۴.۵ درصد رشد است.

سهم قرض الحسنه ها از کل تسهیلات پرداختی بانک های تخصصی ۵ درصد، سهم مشارکت مدنی ۱۶.۶ درصد، جعاله ۸.۳ درصد، فروش اقساطی ۴۱.۱ درصد و مرابحه نیز ۱۴.۵ درصد بوده است.

نگاهی به عملکرد بانک‌ها/ وام‌های پُرطرفدار کدامند؟

بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری

عملکرد تسهیلات دهی بانک ها در این بخش نشان می دهد که در پایان مردادماه امسال، ۱۹۱۳۵.۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات در این بانک ها پرداخت شده که ۷.۸ درصد آن به صورت قرض الحسنه بوده است. همچنین ۱۶.۱ درصد مشارکت مدنی، ۱۳.۵ درصد فروش اقساطی و ۳۵.۴ درصد معادل ۶۷۷۴.۳ هزار میلیارد ریال نیز به صورت مرابحه پرداخت شد.

به صورت کلی تسهیلات فروش اقساطی در بانک های تجاری و تخصصی طی مردادماه امسال بالاترین میزان درخواست ها و پرداخت صورت گرفته بوده و در بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری، بیشترین تسهیلات به شکل مرابحه پرداخت شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =