کارشناس صنعت خودرو گفت :‌ واردات خودرو علاوه بر اینکه روی کاهش قیمت‌ها تاثیر دارد، باعث تقویت عرضه در بازار می‌شود.

شکست حباب قیمتی خودرو با آزادسازی واردات

حسن کریمی ‌سنجری در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، با اشاره به افزایش قیمت خودرو در بازار تصریح کرد: با توجه به اینکه در کشور با تورم پایدار و نوسانات نرخ ارز روبرو هستیم و هنوز اقدام خاصی برای مهار آن صورت نگرفته، معضل افزایش قیمت خودرو در بازار نیز وجود دارد .

وی افزود: میزان عرضه کمتر از تقاضای بازار است و خودروسازان در بحث تامین قطعات با مشکلاتی مواجه هستند.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: توقف خرید خودرو از سوی مردم در بهتر شدن شرایط بازار خودرو و کاهش قیمت ها تاثیری ندارد چون در حال حاضر سیاست خاصی برای کاهش قیمت و مهار تورم اقتصادی حاکم بر کشور اعمال نشده است.

وی ادامه داد: مصوبه آزادسازی واردات خودرو می تواند در بهبود وضعیت بازار خودرو نقش مثبتی ایفا کند به طوری که همزمان با رسانه ای شدن این موضوع، شاهد افت قابل توجه قیمت خودروهای خارجی در بازار بودیم که شوک خوبی بود اما متاسفانه با بازگشت این مصوبه به مجلس، دوباره شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

شکست حباب قیمتی خودرو با آزادسازی واردات

کریمی سنجری گفت: تایید و اجرای مصوبه آزادسازی واردات خودرو می تواند حباب قیمتی حاکم بر بازار را از بین ببرد و منجر به کاهش چشمگیر قیمت خودروهای خارجی و حتی داخلی شود. امیدواریم مجلس با اصلاح این مصوبه بتواند تایید شورای نگهبان را اخذ و به اجرایی شدن آن از سوی دولت کمک کند.

وی بیان کرد: واردات خودرو در شرایطی که میزان تولید و عرضه خودروسازان داخلی محدود است، می تواند به متعادل شدن نرخ عرضه و تقاضا کمک کند و به سامان بخشی بازار آشفته خودرو منجر شود.

طرح ساماندهی بازار خودرو پیش‌تر در مجلس دهم مطرح شده بود و با توجه به اینکه شورای نگهبان ایراداتی به ماده ۴ آن وارد کرده بود، این مصوبه برای اصلاح به مجلس برگشت داده شد و حالا در مجلس یازدهم این اصلاحات انجام و مجددا به شورای نگهبان ارسال شد.

پیرو آن، ۳۱ شهریورماه این مصوبه در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و طبق اعلام سخنگوی شورای نگهبان، اعضای شورا نسبت به مصوبه در یکی دو مورد ابهاماتی داشتند. هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع مستقر است، طی نامه‌ای مواردی را با عنوان مغایرت با سیاست‌ها اعلام کرده که ما بر اساس مقررات موظفیم این موارد را به مجلس اعلام کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =