تولید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۰ به عنوان برنامه خودروسازان اعلام شده بود با این وجود با گذشت نیمی از سال(پایان شهریور) اندکی بیش از ۴۸۵ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است.

خودروسازان از برنامه ۱۴۰۰ عقب ماندند

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی آمارهای منتشره دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت حکایت از این دارد که میزان تولید انواع اتومبیل سواری، ون، وانت، مینی‌بوس و میدل‌باس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۹ درصد رشد داشته است.

آمارها نشان می دهد که میزان تولید خودروهای سواری، ون، مینی‌بوس و میدل‌باس و کامیونت، کامیون و کشنده با رشد تولید و در بخش وانت و اتوبوس در مقایسه با سال گذشته با کاهش تولید همراه بوده است.

سهم ۹۲ درصد خودروهای سواری

 تولید خودروهای سواری در نیمه نخست سال جاری با رشد ۵.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است به گونه ای که در این مدت ۴۴۶ هزار و ۲۷۶ دستگاه خودرو سواری توسط شرکت های داخلی تولید شد.

آمار ها نشان می دهد، اتومبیل‌های سواری سهم ۹۱.۹ درصدی از کل تولید در ۶ ماهه نخست امسال را داشتند.

خودروسازان از برنامه ۱۴۰۰ عقب ماندند

 رشد ۸۳ درصدی تولید در بخش کامیون و کشنده

براساس آمارها، در این مدت  چهار هزار و ۱۴۹ دستگاه انواع کامیون، کامیونت و کشنده در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ رشد خیره‌کننده ۸۲.۹ درصدی داشته است.

تولید ۱۹۷ دستگاه ون (رشد ۷۱.۳ درصدی)، ۳۳۳ دستگاه اتوبوس (افت ۱۳.۱ درصدی) و  ۴۳۲ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس (رشد ۴.۹ درصدی) از دیگر آمارهای قابل‌ذکر در ۶ ماهه ابتدایی امسال است.

خودروسازان از برنامه ۱۴۰۰ عقب ماندند

پیش از این «سیدرضا فاطمی‌امین» وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه صنعت خودرو را تولید ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ عنوان کرده بود.

به گفته فاطمی امین در سال ۱۴۰۴ میزان تولید خودرو در کشور ۳ میلیون دستگاه خواهد بود که باید ۳۰ درصد آن (حدود یک میلیون دستگاه) روانه بازارهای صادراتی خواهد.

البته میزان تولید شش ماه نخست سال جاری حدود ۴۰ درصد از برنامه های خودروسازان کشور بوده است که باید دید آیا خودروسازان قادر خواهند بود به میزان تولید اعلام شده، دست یابند؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =