معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ابراز امیدواری کرد در صورت کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی، صادرکنندگان ایرانی می‌توانند سهمی قابل قبول از بازار این کشور را در اختیار بگیرند.

اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

به گزارش کارآفرین نیوز، افزایش تنش‌های سیاسی میان ایران و عربستان سعودی در سال‌های گذشته، سبب شد، تجارت مشترک میان دو کشور عملاً متوقف شده است. این در حالی است که پیش از آن صادرکنندگان ایرانی در بازار این کشور عربی فعالیت داشتند.

از طرفی شواهد حاکی از آن است که گفت وگوهای مقامات دو کشور نتیجه بخش بوده است، هر چند هنوز جزییاتی از این گفت‌وگوها منتشر نشده است.

اولویت اصلی، توسعه صادرات به کشورهای همسایه

فرهاد نوری، معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت، در خصوص حضور تجار ایرانی در بازار عربستان گفت: از نظر کالاهای مصرفی بازار این کشور بسیار گسترده است و با توجه‌ به حضور قدیمی تجار ایرانی در بازار این کشور و نزدیکی فرهنگی، موضوع حج و بقاع متبرکه، صادرکنندگان ما ذائقه این بازار را می‌شناسند و قطعاً در صورت به ثمر رسیدن مذاکرات، می‌توان انتظار داشت که در این بخش تحولی ویژه به وجود آید.

نوری، کشورهای حاشیه خلیج فارس را بازاری با ظرفیت گسترده دانست و گفت: در سال‌های گذشته با بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس رابطه تجاری داشته‌ایم اما باتوجه‌ به گستردگی بازار آنها و حجم وارداتی که دارند، حضور صادرکنندگان ایرانی می‌تواند به‌شدت گسترش یابد.

وی افزود: در حوزه‌های مختلف و در تولید و صادرات کالاهایی که نیازی جدی در این کشورها وجود دارد، بسیار توانمندیم و می‌توان برای این بخش کارهایی جدی را دنبال کرد.

اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت، در ادامه تحقق افق ۱۴۰۴ را منوط به افزایش صادرات غیر نفتی عنوان کرد و گفت: باتوجه‌ به هدف‌گذاری کلان صورت‌گرفته در دولت و برنامه‌ریزی وزارت صمت، ما در دوره چهارساله تا افق ۱۴۰۴ باید نسبت به افزایش صادرات غیرنفتی و گسترش حضور ایران در این بازارها اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم. در این‌ بین استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه و منطقه اولویت نخست ما خواهد بود و در سایر بازارها نیز باتوجه‌ به توان اقتصادی کشور فعال خواهیم شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =