در سال ۲۰۲۰ میلادی، هر ماه ۳ استارتاپ به جمع یونیکورن های هندی وارد شدند که تعداد آنها در سال گذشته میلادی به ۵۱ یونیکورن رسید.

هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

به گزارش کارآفرین نیوز ،‌ در سال ۲۰۲۰، اکوسیستم استارتاپی هند پس از آمریکا و چین در جایگاه سوم دنیا ایستاد. در سال ۲۰۲۰ میلادی، هر ماه ۳ استارتاپ به جمع یونیکورن های هندی وارد شدند که تعداد آنها در سال گذشته میلادی به ۵۱ یونیکورن رسید. این در حالیست که در زمان مشابه، تعداد یونیکورن ها در انگلیس، ۳۲ و در آلمان ، ۱۸ اعلام شده بود.

دولت هند در سال ۲۰۱۶ با وضع قوانین جدید و تسهیل کننده، در مسیر حمایت از کارآفرینان و تقویت فرهنگ کارآفرینی مردم این کشور قدم گذاشت که موجب شد تعداد استارتاپ های ثبت شده فعال در سازمان توسعه، صنعت و تجارت هند به ۳۱۹۴۵ برسد.

به همین منظور کابینه در بودجه سال ۲۰۲۱ نیز، با تصویب مبلغ ۱.۳ میلیارد دلار برای حمایت از استارتاپ ها گام عملی مهمی برداشت که از طریق بانک صنایع کوچک (SIDBI) در اختیار استارتاپ های نوپا قرار می گیرد.

هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

گرویکی (Graviky Labs)؛ تولید رنگ از هوای آلوده

کاشیک (Nikhil Kaushik) و شارما (Anirudh Sharma)فارغ التحصیلان دانشگاه MIT، پس از بازگشت به هند با هدف سهیم شدن در جریان کاهش رد پای کربنی، استارتاپ بی نظیری را کلید زدند.

۴۰ تا ۶۰ درصد رنگ های موجود برای مصارف نوشتاری، چاپی و نقاشی، رنگ مشکی است که برای تولید آن از فرآورده های نفتی استفاده می شود. فرایند تولید رنگ مشکی در سراسر جهان علاوه بر استفاده از سوخت های فسیلی، تولید و انتشار کربن فراوان را در پی دارد.

هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

این استارتاپ، کربن حاصل از فرایند تولید کارخانه ها را به شیوه بازآفرینی (UpCycling) به رنگ مشکی نقاشی، جوهر پرینتر، رنگ های مخصوص چاپ (روی کارتن های بسته بندی) و سیلک اسکرین تبدیل می کند. بازآفرینی؛ به معنای تبدیل کالا یا مواد ضایعاتی به کالایی بهتر و با مصرف متفاوت است که در بیشتر موارد، کیفیت و کاربرد بهتری از کالای اولیه دارد.

این استارتاپ با شعار کمک به پایداری محیط زیست و عمل به مسئولیت اجتماعی توانسته کارخانه های بسیاری را با خود همراه سازد: صنایع مختلف، جریان بخار و دود خروجی کارخانه ها را که حاوی مقادیر بالایی کربن است، در مخازنی ذخیره می کنند و به گرویکی تحویل می دهند. به این ترتیب از ورود و انتشار دی اکسید کربن در هوا و آلودگی جلوگیری می شود.

هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

برند پوشاک معروف "پانگایا" (Pangaia) نیز که از گیاهان و الیاف طبیعی، لباس تولید می کند از رنگ های مخصوص پارچه گرویکی برای رنگ لباس های تیره و چاپ روی لباس ها استفاده می کند.هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

گرویکی در آزمایشگاه های مجهز، دی اکسید کربن را تجزیه و کربن جامد تولید می کند که در نهایت، پس از ترکیب با روغن و سایر حلال ها به رنگ های نقاشی و چاپ با نام Air-Ink تبدیل می شود.

تولید رنگ های Air-Ink نه تنها استفاده از سوخت های فسیلی و تولید و انتشار کربن برای تولید رنگ های رایج را کاهش می دهد بلکه مانع انتشار کربن حاصل از فرایند تولید در هوا می شود.

رنگ های تولیدی این استارتاپ، گواهی ASTM-D ۴۲۳۶ را نیز داراست که نشان می دهد این رنگ ها هیچ خطری برای سلامتی انسان‌ها ندارند. این رنگ ها هم اکنون برای نقاشی های دیواری در خیابان های هنگ کنگ و بسیاری از شهرهای اروپا و آسیا به کار می رود.

هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

با توجه به ایده نوین گرویکی، سرمایه گذاران بسیاری در این استارتاپ سرمایه گذاری کرده اند.

ریپاس انرژی (Repos Energey)

چتان والانج (Chetan Walunj) و همسرش آدیتی والانج (Aditi Walunj) با شعار Yes، مفهوم "ما می توانیم" را به منصه ظهور رساندند و استارتاپ ریپاس را در سال ۲۰۱۷ با هدف کاهش هدررفت انرژی و کمک به پایداری محیط زیست تأسیس کردند. روزنامه های هندوستان، این استارتاپ نوپا را "آمازون" صنعت سوخت نامیده اند.

هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

بنیان گذاران این استارتاپ پویا، جمله ای در اتاق کار خود نصب کرده اند با این مضمون که : "سازمان نسازید، موجود سازنده بسازید" و با الهام از این ایده، استارتاپ سوختگیری سیار را گسترش می دهند.

این استارتاپ (مستقر در پونا) با اپلیکیشن منحصر به فرد موبایلی، انقلابی در چرخه توزیع سوخت به راه انداخته است. این استارتاپ ارائه دهنده خدمات سیار سوخت‌گیری، امکان سوخت‌گیری در محل مدنظر مشتری فراهم می کند.

باوسرها (Bowser) کامیون های نوین حامل پمپ سوخت، نسخه پیشرفته و ایمن پمپ های سوخت سیار هستند. در روش قدیمی، بیش از ۱۰ درصد سوخت در هنگام انتقال با کامیون‌های قدیمی حمل سوخت هدر می رود که توأمان ضرر اقتصادی، خطرات ایمنی و آلودگی زیست محیطی به همراه دارد.

هندوستان بر سکوی سوم اکوسیستم استارتاپی دنیا ایستاد

جایگاه داران پس از ثبت نام و تأیید مدارک، همکاری خود را با ریپاس انرژی آغاز می کنند. مردم عادی نیز می توانند با نصب اپلیکیشن موبایلی ریپاس، در هر نقطه ای از خدمات آن برخوردار شوند.

ریپاس در بیانیه ای، با اعلام سفارش ساخت ۳۰۰۰ دستگاه باوسر جدید، خبر از خدمات رسانی سریع‌تر در مناطق جغرافیایی وسیع‌تر داده است.

این استارتاپ جوان هم اکنون در حال طی مراحل اخذ مجوز و گسترش فعالیت به سایر کشورهای آسیایی است.

////////////////

صفیه داوطلب

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =