دولت چین با خرید خدمات عمومی استارتاپ های حوزه هوش مصنوعی، علاوه بر ایجاد رفاه برای شهروندان به بزرگ‌ترین مشتری این شرکت‌ها تبدیل شده است.

دولت چین چگونه از استارتاپ های خود حمایت می‌کند

به گزارش کارآفرین نیوز، دولت چین از سال ۲۰۱۵ با اجرای یک طرح سه مرحله به دنبال این بوده که به قطب هوش مصنوعی جهان تبدیل شود.

درواقع چین قصد دارد فناوری هوش مصنوعی نیروی محرکه اصلی اقتصاد آن شود. بر اساس چشم‌انداز دولت چین، این کشور باید تا سال ۲۰۳۰ در زمینه فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی رتبه اول جهان را کسب کند.

هسته اولیه سرمایه‌گذاری چین حدود ۲۲ میلیارد دلار بوده که در نهایت این رقم به حدود ۱۵۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

از جمله صنایع چین که با هوش مصنوعی متحول خواهند شد می‌توان به تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار، رباتیک، اینترنت اشیا، تولید رایانه‌های کوانتومی، کشاورزی و پزشکی اشاره کرد.

دولت، مشتری اصلی استارتاپ ها

در راستای چشم‌انداز اعلام شده دولت چین، شرکت‌های فراوانی در زمینه هوش مصنوعی تأسیس و در حال فعالیت هستند. یکی از موفق‌ترین شرکت‌های چینی sens time بوده که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد. این شرکت این روزها در حال عرضه اولیه سهام خود به ارزش ۵ میلیارد دلار است.

دولت چین چگونه از استارتاپ های خود حمایت می‌کند

تمرکز اصلی شرکت  sense time بینایی ماشین (Machine vision) است. در واقع بینایی ماشین یکی از بزرگ‌ترین زیر حوزه‌های هوش مصنوعی بوده که به کمک آن فرایند دیدن در ماشین به بینایی ختم می‌شود.

به بیان ساده ساده‌تر، عمل دیدن توسط دوربین‌های پیشرفته همانند چشم انسان صورت می‌گیرد ما عمل بینایی یا فهم تصویر، توسط مغز صورت می‌گیرد و بینایی ماشین چنین قابلیتی را در اختیار ماشین قرار می‌دهد.

بینایی ماشین همان قابلیتی از هوش مصنوعی است که به پزشکان کمک می‌کند ناهنجاری احتمالی را شناسایی کنند. خودروهای خودران بدون راننده حرکت کنند و یا احراز هویت به‌صورت الکترونیکی و با تشخیص چهره صورت گیرد.

تمامی این موارد بر اساس بینایی ماشین بوده که از زیر حوزه‌های بزرگ هوش مصنوعی است.

دولت چین چگونه از استارتاپ های خود حمایت می‌کند

شرکت sens time با بهره‌گیری از بینایی ماشین، در حوزه ارائه خدمات عمومی مشغول به فعالیت است. همه‌گیری کرونا در جهان تمامی کشورها به‌خصوص چین به‌عنوان مبدأ همه‌گیری جهان را با مشکلاتی فراوانی مواجه کرد.

این شرکت ابزارهایی در مناطق حساس شهری نصب کرد و با بهره‌گیری از تکنیک‌های هوش مصنوعی چهره افراد و دمای بدن را مورد ارزیابی قرار داد.  به‌این‌ترتیب با این روش افراد بیمار شناسایی شدند.

 این عمل در دوره‌ای که واکسیناسیون به‌صورت گسترده آغاز نشده بود، بر روی شناسایی افراد مبتلا تأثیرگذار بود و چین با این رویه در کنار قرنطینه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توانست مانع از شیوع کرونا در شهرهای خود شود.

علاوه بر این شرکت sens time در حوزه خدمات شهری و مدیریت ترافیک نیز عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. عملکردی که سبب شد دولت چین خدمات این شرکت و شرکت‌های مشابه در حوزه هوش مصنوعی را خریداری کند.

دولت چین چگونه از استارتاپ های خود حمایت می‌کند

در واقع دولت چین و استارتاپ های حوزه هوش مصنوعی چین به‌جای پرداختن به فعالیت فانتزی نظیر تولید خودروهای خودران وارد مسائل عمومی و خدماتی نظیر بهره‌گیری از هوش مصنوعی در ترافیک شدند.

به طور مثال در چین به دلیل تعداد بالای موتور، تخلفات گسترده‌ای در این زمینه انجام می‌شود. فناوری بینایی ماشین بادقت بالا تخلفات را شناسایی می‌کند که همین امر سبب شده است در طی دو ماه میزان تخلف موتورسواران به نصف کاهش پیدا کند. همچنین استفاده از کلاه ایمنی در چین کمتر از نصف بوده است که پس از به‌کارگیری این فناوری میزان استفاده از آن به ۹۴ درصد افزایش‌یافته است.

به‌کارگیری قابلیت هوش مصنوعی در ایران

در عصر حاضر ردپای هوش مصنوعی در زندگی روزمره انسان‌ها و علوم مختلف ملموس است. از طرفی آینده موضوعاتی از قبیل پزشکی، نرم‌افزارها، پیش‌بینی وضع هوا، کاربرد ربات‌ها و حتی علوم‌انسانی متأثر از هوش مصنوعی است.

فناوری که شیوه زندگی انسان را تغییر داده و برخی از آن به‌عنوان انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌کنند و باید کشور در این مسیر حرکت کند.

دولت چین چگونه از استارتاپ های خود حمایت می‌کند

سامانه‌های تشخیص هویت، جراحی رباتیک، ربات‌های امدادگر، ربات‌های آتش‌نشانی، موتورهای جست‌وجوی، بازی‌های رایانه‌ای و ... برخی از دستاوردهای حوزه هوش مصنوعی در کشور بوده است با این‌وجود هنوز به شکل ویژه از این فناوری در خدمات عمومی استفاده نمی‌شود.

چین مدل موفق هوش مصنوعی برای ایران

این که بزرگ‌ترین مشتری شرکت‌های استارتاپی یک کشور، دولت باشد شاید در نگاه اول قابل‌قبول نباشد اما با نگاه دقیق می‌توان دریافت که خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های هوش مصنوعی در زمینه خدمات عمومی بوده است که همین مسئله رفاه عمومی را افزایش داده است.

از سوی دیگر از آنجایی‌که زیربنای هوش مصنوعی را الگوریتم‌های یادگیری ماشین تشکیل می هند لذا قرارگرفتن در معرض داده‌های بیشتر، عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد. خدمات عمومی در مقیاس گسترده ارائه می‌شود، در نتیجه عملکرد بینایی ماشین بهبود پیدا می‌کند.

دولت چین با خرید خدمات این شرکت‌ها، به چشم‌انداز تعریف شده برای کشور خود نزدیک می‌شود در عین‌حال با خدمات مستقیم نه نمایشی رفاه عمومی را افزایش داده که خود این مسئله رضایت شهروندان را به دلیل بهترشدن زندگی به همراه دارد لذا می‌توان گفت چین به‌عنوان یک الگوی عالی در زمینه هوش مصنوعی برای ایران است.

دولت چین چگونه از استارتاپ های خود حمایت می‌کند

 نکته دیگری که نباید از آن غافل شد به مسائل هیجانی پیرامون هوش مصنوعی مربوط می‌شود. درگذشته تفکر غالب در بین مردم توسعه ربات و جایگزینی ربات‌ها با انسان بوده است، امری که به داستان‌های تخیلی شباهت داشت. اما امروزه همگان به هوش مصنوعی به‌عنوان ابزار کمک‌کننده نگاه می‌کنند که قادر است زندگی عادی انسان‌ها را راحت‌تر کند.

درواقع در ابتدا باید مزایا و قابلیت‌های هوش مصنوعی در حوزه خدمات عمومی شناسایی شود، امری که شرکت‌های چینی به‌درستی در آن مسیر در حال حرکت هستند. پیاده‌سازی چنین مدلی که هوش مصنوعی در کنار انسان - نه به‌عنوان نقش انسان - قرار گیرد، زمینه توسعه هوش مصنوعی را در کشور، فراهم می‌سازد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =