مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس گفت:‌ از ابتدای اجرای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس تا پایان شهریور ماه امسال ۶۷۰ معدن کوچک احیا شده و به چرخه تولید بازگشته اند.

بازگشت ۶۷۰ معدن به چرخه تولید

به گزارش کارآفرین نیوز، ایران دارای ۶۸ نوع از انواع مختلف مواد معدنی است که کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌­ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومترمربع، انتظار می‌رود به بیش از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. ازاین‌رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می‌آید.

شناسایی، پایش و اولویت‌بندی هفت هزار معدن

طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس از اواخر سال ۹۶ اجرایی و در سال ۹۸ به‌عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی مطرح شد.

فعال سازی ۱۴۶ معدن کوچک‌مقیاس در سال ۱۳۹۸ و فعال سازی ۲۵۳ معدن در سال ۱۳۹۹ از دستاورد های این طرح بوده است.

سید رضا عظیمی، مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس، به تشریح دستاورد های این طرح در سال جاری پرداخت و گفت: از ابتدای آغاز طرح تا پایان شهریورماه امسال، شناسایی، پایش و اولویت‌بندی هفت هزار معدن، محدوده معدنی (اعم از پروانه اکتشاف و گواهی کشف) و محدوده‌های مزایده‌ای بر اساس مزیت نسبی هر استان انجام شد.

بازگشت ۶۷۰ معدن به چرخه تولید

عظیمی در ادامه گفت: از این تعداد بر روی یک هزار و ۷۱۳ معدن اقدام کلینیکی انجام و راه‌حل ارائه شد که در مجموع ۶۷۰ معدن احیاء و توسعه‌یافته، و همچنین از اقدامات این طرح حمایت و توسعه ۱۵ واحد فرآوری در سطح کشور است.

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس، اجرای پروژه‌های زیرساخت موردنیاز معادن با حمایت مجری طرح زیربناهای لازم ایمیدرو، انعقاد ۳۷ تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری، علمی - پژوهشی و دانش‌بنیان، معرفی ۶۲ پرونده به صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای اخذ تسهیلات (که ۲۳ طرح در حال پیگیری و صدور بیمه‌نامه است) و حمایت از هشت استارتاپ معدنی را از دیگر اقدامات طرح در راستای فعال‌سازی معادن عنوان کرد.

وی افزود:  ایمیدرو این طرح را با هدف تأمین خوراک برای صنایع معدنی، مصرف‌کننده مواد معدنی، افزایش تولید و تکمیل زنجیره محصولات و توسعه و ایجاد اشتغال پایدار از ابتدای سال ۹۸ در رأس برنامه‌های جاری لحاظ کرده و به‌صورت مستمر و طی جلسات تخصصی اقدامات و عملکرد این طرح با حضور ریاست هیئت عامل ایمیدرو پایش می‌شود.

احیا ۲۷۱ معدن در سال ۱۴۰۰

عظیمی در ادامه به پایش بیش از ۴۰۰ هزار محدوده معدنی در کشور اشاره کرد و گفت: گزارش ۶ ماهه طرح احیاء حاکی از پایش بیش از چهارهزار محدوده معدنی در ۲۱ استان هدف بر اساس آمار و اطلاعات اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی در ادامه اظهار داشت: با همکاری کار گروه استانی طرح احیاء، بر روی بیش از ۲۵۰ معدن اقدامات کلینیکی شامل رفع موانع اداری، سرمایه‌گذاری، معارضان محلی و غیره انجام شد که بر این‌ اساس در مجموع ۲۷۱ معدن (با احتساب معادن بازمانده از پارسال) احیاء شده و توسعه یافتند و باتوجه‌به اظهارات کارگروه استانی سازمان­های صنعت، معدن و تجارت به چرخه تولید بازگشتند.

به گفته عظیمی، معادن احیاء و توسعه‌یافته در ۶ ماهه نخست امسال پس از فعال‌سازی نهایی، پتانسیل افزایش اشتغال مستقیم بیش از ۲ هزار نفر را داشته است.

وی افزود: این معادن قابلیت افزایش ظرفیت تولید تا یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن را دارا هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =