«گویدو آیمبنز»، «جاشوا انگریست» و «دیوید کارد» به صورت مشترک به دلیل مطالعه در زمینه بررسی «شواهد تجربی»، برنده نوبل ۲۰۲۱ شدند.

برندگان نوبل اقتصادی چه کسانی هستند

به گزارش کارآفرین نیوز، «آکادمی سلطنتی علوم سوئد» روز گذشته برندگان جایزه نوبل اقصاد سال ۲۰۲۱ را معرفی کرد.

امسال این جایزه به صورت مشترک به سه نفر اقتصاددان به نام های «گویدو آیمبنز»، «جاشوا انگریست» و «دیوید کارد» داده شد.

«کارد» ۶۵ ساله که استاد دانشگاه برکلی آمریکا است، پیش از این برنده جایزه «جان بیتس کلارک» نیز شده بوده و امسال به دلیل مطالعات کاربردی در حوزه «اقتصاد کار» برنده نوبل اقتصاد شد.

از طرفی «انگریست» ۶۱ ساله به عنوان استاد دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT) و «ایمنز» ۵۸ ساله به عنوان سردبیر مجله اکونومتریکا، به  سبب مطالعاتشان در حوزه «روش‌شناسی تحلیلی روابط علّی» از طرف کمیته نوبل به طور مشترک برگزیده شدند.

برندگان نوبل اقتصادی چه کسانی هستند

رئیس کمیته علوم اقتصادی آکادمی علوم سلطنتی سوئد در مراسم اعلام برندگان این جایزه گفت: این سه فرد، کار تجربی در علوم اقتصادی را کاملا بازآرایی کرده‌اند. مطالعات کارد به دلیل موضوعات آنها در مناقشات سیاسی بسیار مورد استناد قرار می‌گیرد و ازسوی دیگر انگریست در زمینه‌های اجتماعی به‌عنوان صاحب‌نظر شناخته می‌شود. آیمبنز هم در زمینه اقتصادسنجی تخصص دارد.

جایزه نوبل معتبرترین جایزه ای است که در حوزه های علمی به یک دانشمند تعلق می گیرد. این جایزه به کوشش و وصیت کارخانه دار و شیمی دان برجسته سوئدی، آلفرد نوبل، از سال ۱۹۰۱ اعطا می شود.

برندگان نوبل اقتصادی چه کسانی هستند

برخلاف سایر جوایز نوبل در پنج زمینه اصلی، نوبل اقتصاد توسط آلفرد نوبل تعیین نشد؛ این جایزه از سال ۱۹۶۸ توسط بانک مرکزی سوئد تعیین و از سال بعد اعطای آن آغاز شد.

نوبل اقتصاد آخرین جایزه در میان جوایزی است که هرسال توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعطا می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.