رئیس کل بانک مرکزی در جلسه مجازی رؤسای کل بانک های مرکزی و وزیران دارایی گروه جی ٢۴ اولویت این گروه را در حمایت های مالی و فنی به منظور تأمین و دسترسی عادلانه به واکسن کرونا دانست.

صالح آبادی :‌ دسترسی عادلانه به واکسن کرونا ایجاد شود

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح‌آبادی در جلسه مجازی گروه جی ٢۴ صندوق بین‌المللی پول که ریاست جلسه را عهده‌دار بود با تشریح وضعیت جهانی پاندمی و تأثیر آن بر اقتصاد کشورها گفت: نشانه‌های بهبود در بسیاری از اقتصادهای نوظهور و درحال‌توسعه به چشم می‌خورد، اما ابهامات زیاد وجود دارد.

 گروه جی ۲۴، شامل ۲۴ کشور از قاره آسیا، آفریقا و آمریکای شمالی است که همه ساله دو نشست به منظور افزایش همکاری‌ها و رفع موانع کشورهای عضو، برگزار می‌کنند.

صالح آبادی :‌ دسترسی عادلانه به واکسن کرونا ایجاد شود


 

حمایت قدرتمند از کشورهای درحال‌توسعه

صالح‌آبادی گفت: ما از تخصیص ۶۵٠ میلیارد دلار از محل صندوق بین‌المللی با سازوکار مشخص جهت مقابله با کرونا و ترمیم اقتصادی کشورها استقبال می‌کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: بانک‌های توسعه چندجانبه نقش مهمی در حمایت از اقدامات مرتبط با همه‌گیری، کاهش محدودیت‌های مالی و مقابله با آسیب‌های بدهی دارند. از بانک جهانی تقاضا می‌کنیم راهبری میان‌مدت برای کمک به کشورهای دارای درآمد متوسط اتخاذ کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با تاکید بر استقبال از راهبردهای صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی گفت: این حمایت‌ها باید با شرایط و ساختارهای اقتصادی کشورها سازگار شوند.

وی در پایان افزود: کاهش تصاعد کربن باید همگام با تلاش کشورهای درحال‌توسعه و رفع فقر و نابرابری و رشد اشتغال باشد.

واکسینه شدن ۴٠ درصد کل جمعیت جهان 

همچنین در این جلسه کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، به تشریح اقدامات این صندوق در زمینه‌های برنامه‌ریزی و سرعت بخشی در دسترسی کشورها به واکسن کرونا پرداخت و گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری میلادی ۴٠ درصد کل جمعیت جهان واکسن کرونا را دریافت کنند.

صالح آبادی :‌ دسترسی عادلانه به واکسن کرونا ایجاد شود

وی در خصوص برنامه‌ریزی در این زمینه گفت: تدوین سیاست‌های اقتصادی و پولی بر مبنای شرایط هر کشور و هدف‌گیری اقشار آسیب‌پذیر باید موردتوجه قرار گیرد.

رئیس صندوق بین‌المللی پول با اشاره به موضوع سرعت بخشی در مورد واکسیناسیون در رسیدن به شمول مالی و رعایت حداقل مالیات شرکتی تاکید کرد.

وی در پایان به فعالیت‌ها و اقدام‌های صندوق بین‌المللی پول در زمینه‌های تداوم حمایت از اعضا، تقویت تحلیل ریسک، بررسی تغییرات و افزایش امور مربوط به برنامه توسعه ظرفیت اشاره کرد.

در ادامه دیوید مالپاس رئیس بانک جهانی به وضعیت پاندمی کرونا و متأثر شدن اقتصاد کشورها از این موضوع، به توسعه واکسیناسیون و نحوه تأمین مالی آن اشاره کرد.

وی بر لزوم کمک صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در زمینه هایی همچون کاهش هزینه‌های انرژی پاک، دسترسی به برق، کاهش یارانه‌های انرژی و کمک به اقشار محروم، حمل‌ونقل و سوخت‌های فسیلی تاکید کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.