رئیس کل سازمان توسعه تجارت گفت: حوزه اوراسیا در اولویت تجارت خارجی ایران قرار داشته و در میان کشورهای اوراسیا، روسیه و قزاقستان از جایگاه ممتازی برخوردارند.

 اوراسیا در اولویت تجارت خارجی ایران قرار دارد

به گزارش کارآفرین نیوز، علیرضا پیمان پاک در دیدار با کایرات توربانف، معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان که به تهران سفر کرده است، با اشاره به رویکرد متفاوت و جدی دولت جدید در ایران به توسعه روابط تجاری با کشورهای منطقه و همسایگان اظهار کرد: این موضوع نه تنها در وزارت صمت، بلکه از سوی  رئیس جمهوری نیز به صورت مکرر در برنامه های انتخاباتی اعلام شده و بر اهمیت آن اذعان شده است.

وی افزود: طبق دستور و تاکید رئیس جمهوری، توسعه تجارت با همسایگان پیگیری شده و بر مبنای آن برنامه ای برای سازمان توسعه تجارت تدوین شده است. بر این اساس، توسعه مناسبات تجاری و بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت های موجود دو طرف، در دستور کار قرار دارد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: قزاقستان بازار مناسبی برای محصولات ایران به شمار می‌رود و در عین حال نیز این کشور توان رفع بسیاری از نیازهای کشور ما را دارد.

پیمان‌پاک تصریح کرد: آمار پایین تجارت دوجانبه متناسب با هدف‌های دو طرف نیست و افزایش حجم مبادلات دوجانبه مهمترین هدف در راستای توسعه روابط تجاری محسوب می‌شود که این امر عزم جدی طرفین را می‌طلبد.

لزوم ایجاد کانال مالی دو جانبه

معاون وزیر صمت با تاکید بر اینکه توافقات دو و چند جانبه در حوزه بانکی، لجستیکی و تجاری از راهکارهای رفع سریع موانع است، گفت: لازم است کانال مالی دو جانبه به منظور غلبه بر مشکلات تحریمی ایجاد شود که در این زمینه پیشرفت های قابل توجهی با همکاری طرف قزاق داشته ایم.

وی با اشاره به سفر قریب الوقوع هیات بزرگ ایرانی به قزاقستان جهت هماهنگی های بیشتر، تاکید کرد: نمایشگاه توانمندی های قزاقستان در ایران و همچنین نمایشگاه توانمندی های ایران در قزاستان نیز باید بر پا شود.

کرونا مانع از پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای شد

در ادامه این نشست، کایرات توربانف، معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز با تاکید بر اهمیت ابعاد این دیدار که نشات گرفته از رویکرد توسعه منطقه ای قزاقستان است، گفت: کرونا موجب محدودیت هایی شد که مانع از پیشبرد برنامه های از پیش طراحی شده توسعه ای دو طرف شد.

وی افزود: با توجه به جایگاه با اهمیت سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان تنظیم کننده تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران، تلاش کردیم تا با همکاری و هماهنگی موانع موجود را از میان برداریم، از جمله طی این سفر ملاقات های بسیاری با هدف بررسی مشکلات بخش های مختلف و مانع زدایی همه جانبه از توسعه تجارت طرفین صورت گرفت.

معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان ادامه داد: این دیدارها با حضور هیاتی شامل بیش از ۲۰ نماینده از شرکت های بزرگ قزاق با بخش خصوصی و دولتی ایران برگزار شده که نشانگر اشتیاق و عزم دو طرف به توسعه روابط تجاری است.

توربانف همچنین پیشنهاد کرد با تسریع در برنامه های مشترک به ویژه مقدمات هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ضرر زمان از دست رفته در دوران کرونا جبران شود.

برگزاری هفدهمین اجلاس مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان، موضوع تهاتر، تقویت مبادلات تجاری از طریق دریای خزر و توسعه همکاری ها در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اکو و همچنین  اعلام آمادگی در حوزه سوآپ انرژی از جمله مباحث محوری مورد گفت و گو در این دیدار بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.