وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگرچه بخش تعاون یکی از ستون های سیاست اقتصاد مقاومتی است اما هنوز ظرفیت های این بخش در خروجی های اقتصاد ایران هویدا نشده است.

 ظرفیت های بخش تعاون هنوز در اقتصاد کشور آشکار نشده است

 به گزارش کارآفرین نیوز، سید جواد ساداتی نژاد امروز (سه شنبه) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران بیان کرد: اتاق تعاون نماینده غیردولتی بخش تعاون در مجامع داخلی و بین‌المللی است که نقش مهمی در افزایش سهم بخش تعاون در تولید، اشتغال و توسعه صادرات در حوزه غیرنفتی دارد.

اتاق تعاون یکی از ستون‌های تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است لذا در وزارت جهاد اعتقاد داریم که اتاق تعاون می‌تواند در این حوزه نقش‌آفرینی کند و موجب افزایش تولید شود.

همچنین در بحث بازار رسانی و مشکلاتی که در حوزه بازار داریم اتاق تعاون و مجموعه‌های وابسته به این نهاد می‌توانند کمک‌کننده باشند.

استفاده مطلوبی از ظرفیت اتاق تعاون نشده

ساداتی نژاد گفت: اینکه تا به امروز استفاده مطلوبی از ظرفیت اتاق تعاون نشده را قبول داریم که این موضوع ادله مختلفی دارد اما شاید یکی از دلایلش خود حوزه تعاون باشد که طی سال‌های گذشته این ذهنیت را ایجاد کرده است. به‌هرحال در خروجی‌های اقتصاد کشور هنوز ظرفیت‌های بخش تعاون هویدا نشده است.

برخی دلخوری‌ها در واگذار نکردن امور به بخش خصوصی

یکی از وظایف اتاق تعاون بخش کشاورزی و دامپروری است یعنی اتاق تعاون بیشترین وابستگی و تعامل را با حوزه کشاورزی و دامپروری دارد زیرا این دو بخش بیشتر می‌توانند روابط تعاونی را بپذیرند.

ساداتی نژاد افزود: ما اتاق تعاون را از وزارت جهاد کشاورزی می‌دانیم و حتماً این ظرفیت می‌تواند بخش کشاورزی و دامپروری را متحول کند. چرا که رویکرد جهادی یکی از ستون‌ها و محورهای اتاق تعاون است.

وزیر جهاد کشاورزی، گفت: هفته پیش از اتحادیه فرآورده‌های لبنی درخواست کردیم که برای حمایت از قشر کم‌درآمد جامعه برای برخی از کالاهای اساسی درصدی تخفیف در نظر بگیرد وزارتخانه هیچ دستوری مبنی بر میزان درصد برای اتحادیه در نظر نگرفت.

اتحادیه بدون نظارت و دستور دولت موفق شد در کمتر از یک هفته درخواست ما را عملیاتی کند. این تجربه به ما نشان داد که اعتماد به بخش خصوصی نادرست نیست.

حذف واسطه‌ها با دستور امکان‌پذیر نیست

تشکل‌ها باید در حذف واسطه‌ها ورود کنند چرا که آنها در آغاز و پایان فرایند تولید حضور دارند.

وی از اتاق تعاون درخواست کرد که ظرفیت‌های خود را برای تأمین کالای اساسی و آرامش بازار نشان دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.