رئیس کل دیوان محاسبات کشور تقدیم گزارش تفریغ بودجه زودتر از موعد مقرر را بهترین امکان برای اصلاح ساختار بودجه در مجلس و دولت دانست و گفت: در حال حاضر تفریغ بودجه سال ۹۹ در اختیار دولت و مجلس قرار دارد

بذرپاش:‌ ارائه زودتر از موعد تفریغ بودجه به اصلاح ساختار کمک می کند

 به گزارش کارآفرین نیوز، مهرداد بذرپاش رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور در نشست خبری در حاشیه صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: با توفیق خداوند توانستیم گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور که در تاریخ ۳۱ شهریورماه تقدیم مجلس شده بود را در نشست غیرعلنی و علنی امروز مجلس قرائت کنیم.

در اصل ۵۵ قانون اساسی آمده است که دیوان محاسبات حساب‌ها و اسناد و مدارک مربوط را برابر قانون جمع‌آوری و گزارش تفریغ بودجۀ هرسال را به انضمام نظرات خود به مجلس شورای اسلامی تحویل می‌نماید این گزارش باید در دسترس عموم گذاشته شود.

در تفریغ بودجه منابع و مصارف لایحه مصوب بودجه، منابع در حوزه درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا دارایی مالی و مصارف در حوزه مصارف جاری، تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی، بررسی می‌شود.

بذرپاش:‌ ارائه زودتر از موعد تفریغ بودجه به اصلاح ساختار کمک می کند

رسیدگی به‌حساب‌های حدود سه هزار و ۶۰۰ دستگاه در تفریغ بودجه

رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه بخشی از گزارش تفریغ بودجه ۹۹ کل کشور به دلیل وجود ارقام خاص و محرمانه در جلسه غیرعلنی ارائه شد، کاهش زمان ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ به مدت ۴ ماه اتفاقی مبارک توصیف کرد.

بذرپاش افزود: در تفریغ بودجه باید حساب‌های حدود سه هزار و ۶۰۰ دستگاه رسیدگی شود بنابراین تقویم زمانی محاسباتی باید ۴ ماه زودتر ارائه شود و باتوجه‌به اینکه توانستیم این مهم را محقق کنیم از خزانه‌داری کل کشور و وزارت امور اقتصاد و دارایی و همکاران خود در دیوان محاسبات تشکر می‌کنم.

وی اضافه کرد: ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹،ماحصل صدها هزار ساعت کار کارشناسی و بررسی ۲۷۲ تبصره بودجه ۹۹ است.

بذرپاش:‌ ارائه زودتر از موعد تفریغ بودجه به اصلاح ساختار کمک می کند

رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور گفت: در گزارش تفریغ بودجه باید میزان اجرای بیش از ۲۷۰ تبصره که احکام بودجه بوده و یک سال اعتبار دارد، مشخص شود، همچنین باید دلایل اجرایی نشدن این احکام بررسی و تعیین شود.

وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه بودجه ۱۴۰۱ از سوی رئیس‌جمهور در روز گذشته ادامه داد: در حال حاضر تفریغ بودجه سال ۹۹ در اختیار دولت که در حال تدوین بودجه ۱۴۰۱ است، قرار دارد. از سوی دیگر مجلس نیز می‌تواند از این گزارش استفاده کند تا با تحقق این دو مهم لایحه بودجه با چشمانی باز و نگاه واقع‌بینانه تدوین و تنظیم شود و در صورت نیاز احکام مجدد تمدید، تغییر یا لغو شود.

بذرپاش تقدیم گزارش تفریغ بودجه زودتر از موعد مقرر را بهترین امکان برای اصلاح ساختار بودجه در مجلس و دولت دانست و افزود: یکی از اقداماتی که می‌تواند به تحقق اصلاح ساختار بودجه کمک کند بررسی نحوه اجرای بودجه در سال‌های گذشته است.

در حال تدوین گزارش تفریغ ۶ ماهه بودجه ۱۴۰۰ هستیم

رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور از رسیدگی به بودجه ۱۴۰۰ در دیوان محاسبات در سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون دو گزارش دوماهه درباره رسیدگی به بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شده، در واقع در حال تدوین گزارش تفریغ ۶ ماهه بودجه ۱۴۰۰ هستیم که تا پیش از تقدیم لایحه گزارش احکام بودجه ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر گزارش تفریغ بودجه ۹۹ در اختیار مجلس بوده و در حال رسیدگی به عملکرد ۶ ماهه بودجه ۱۴۰۰ هستیم، تصریح کرد: امیدواریم با این اقدامات بودجه ۱۴۰۱ بودجه‌ای اثربخش و کارآمد و برای رفاه مردم باشد.

یارانه پنهان در سال ۹۹، دو برابر منابع عمومی است

بذرپاش با اشاره به یارانه پنهان در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ گفت: هرچند از یارانه پنهان صحبت می‌شود اما به آن توجهی نمی‌شود که توجه و برنامه‌ریزی باتوجه‌به این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور ادامه داد: یارانه پنهان در سال ۹۹ حدود یک میلیون و ۶۰۳ هزار میلیارد تومان در حوزه گاز، کالاهای اساسی و پنج فرآورده نفتی ... است که بخش اعظم آن یعنی حدود ۹۸۰ هزار میلیارد تومان به حوزه گاز در مصرف، هدررفت در شبکه و سوخت گاز سر چاهی مربوط است؛ یارانه پنهان حدود دو و نیم برابر عملکرد بودجه عمومی دولت در سال ۹۹ و ۴۶ درصد حجم نقدینگی در این سال بود.

بر این اساس رییس مجلس به کمیسیون برنامه و بودجه ماموریت داد تا گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ را در مدت سه ماه بررسی و گزارش نهایی آن را به صحن علنی تقدیم کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.