حدود ۱۱ سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها می گذرد و این طرح همچنان با مباحث اولیه خود درگیر است، در جدیدترین گزارش تفریغ بودجه اعلام شد که دولت سابق باید یارانه ۳ دهک پُردرآمد به تعداد ۲۳.۳ میلیون نفر را در سال ۹۹ حذف می‌کرد.

۷۷.۱ میلیون نفر همچنان یارانه بگیر/ پولدارها حذف نشدند

به گزارش کارآفرین نیوز، ۱۲۸ ماه پیش دولت وقت پس از طی مراحل مختلف و حواشی فراوان در آن زمان، پرداخت یارانه نقدی را برنامه ریزی و آغاز کرد. در آن مقطع اختلاف نظرهای فراوانی بین دولت و مجلس و همچنین کارشناسان اقتصادی درباره نحوه پرداخت یارانه نقدی مطرح بوده است.

برخی معتقد بودند اینکه دولت بخواهد به صورت مستقیم به مردم یارانه پرداخت کند به معنای از بین رفتن منابع کشور خواهد بود چون هیچ‌گونه قدرت خرید جدیدی ایجاد نخواهد کرد. با این وجود، دولت مصمم بود که پرداخت یارانه را به صورت مستقیم به مردم انجام دهد. حتی در آن مقطع دولت اعلام کرده بود که سهمی را نیز برای تولید در نظر خواهد گرفت و به این بخش نیز اختصاص می دهد.

۱۱ سال یارانه بدون تغییر

پس از آغاز پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به ازاء هر فرد ایرانی، به مرور که این رقم قدرت خرید اولیه خود را از دست می داد، برخی مباحث نیز عنوان می شد که مبلغ یارانه نقدی باید افزایش یابد. با این وجود، مخالفان سرسخت پرداخت مستقیم یارانه به مردم، با این نظر همراهی نمی کردند و در نهایت نیز امروز در سال یازدهم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، مبلغ یارانه نقدی همچنان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان مانده و یارانه ای نیز به تولید اختصاص نیافته است .

۷۷.۱ میلیون نفر همچنان یارانه بگیر/ پولدارها حذف نشدند

در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز اقدام خاصی در این زمینه انجام نشد و دولت تنها با تامین منابع مالی، یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را در هر ماه به ازاء هر نفر پرداخت کرد. تنها در یک مورد مبلغ یک میلیون تومان برای سرپرستان خانوار به عنوان کمک دولت در زمان بروز پاندمی کرونا پرداخت شد که در این ماه قرار است، شانزدهمین قسط آن نیز از حساب سرپرستان خانوار کسر شود.

در مقاطعی نیز مجلس مصوباتی را داشته و از دولت ها می خواست تا نسبت به حذف گروه های پردرآمدی که در لیست یارانه بگیران قرار دارند اقدام کند، اما در این باره نیز در دولت های گذشته اقدامی نشد و همچنان درصد قابل توجهی از متقاضیان دریافت یارانه، رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را دریافت می کنند.

مردم از دریافت یارانه انصراف ندادند!

یک‌بار نیز در دولت تدبیر و امید از مردم خواسته شد تا از دریافت یارانه انصراف بدهند و در این زمینه تبلیغات فراوانی از سوی دولت انجام شد، اما مردم با این برنامه دولت موافقت نکردند. در عین حال، موضوع پرداخت یارانه معیشتی نیز پس از گرانی بنزین در سال ۹۷ برنامه ریزی و عملیاتی شد.

۷۷.۱ میلیون نفر همچنان یارانه بگیر/ پولدارها حذف نشدند

حال در دو ماه از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم نیز روند گذشته پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد و دولت هنوز موضع مشخصی درباره این بحث اتخاذ نکرده است.

گزارشی در روز سه شنبه هفته جاری از سوی دیوان محاسبات تحت عنوان تفریغ بودجه منتشر شد که بررسی بخش مربوط به اقدامات یارانه ای دولت سابق در سال ۹۹ نشان می دهد که در این سال دولت ۳۲ هزار و ۴۶۱ میلیارد تومان یارانه معیشتی به مردم پرداخت کرده است.

هزینه کرد یارانه معیشتی از دو منبع

همچنین در گزارش تفریع بودجه سال ۹۹ آمده است: دولت مبلغ ۲۸ هزار و ۸۷۴ میلیارد تومان از کل رقم پرداخت شده بابت یارانه معیشتی را از محل افزایش قیمت بنزین و ۳ هزار و ۵۸۷ میلیارد تومان را نیز از محل سایر منابع هدفمندی پرداخت کرده است.

۷۷.۱ میلیون نفر همچنان یارانه بگیر/ پولدارها حذف نشدند

در عین حال، اعلام شده که دولت دوازدهم در سال ۹۹ به ۶۲ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۷۹۵ نفر یارانه معیشتی پرداخت کرده است. در بحث مربوط به یارانه نقدی نیز دیوان محاسبات اعلام کرده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار بوده در سال گذشته نسبت به شناسایی و حذف ۳ دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند که با وجود شناسایی ۲۳ میلیون و ۳۳ هزار و ۵۰۵ نفر، اقدامی نسبت به حذف یارانه پردرآمدها از سوی دولت در سال ۹۹ صورت نگرفته است.

۱۲.۵ هزار میلیارد تومان اضافه پرداخت

دیوان محاسبات اعلام کرده که  حذف نشدن ۳ دهک بالای درآمدی باعث شده تا دولت ۱۲ هزار و ۵۷۶ میلیارد تومان یارانه به این گروه ها بپردازد. در نقطه مقابل، سازمان هدفمندی ، اقدامی برای ثبت نام از افراد جدید متقاضی یارانه نکرده است.

بررسی این گزارش دیوان محاسبات حاکی از وجود حواشی قدیمی و ابهامات فراوان پیرامون پرداخت یارانه نقدی به شهروندان ایرانی است که از گذشته نیز مطرح بوده است. موضوع حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه و افزایش مبلغ یارانه کم درآمدها، از گذشته به عنوان هدف اصلی قانون هدفمندی یارانه ها مطرح بوده که همچنان نیز مطرح می شود.

۷۷.۱ میلیون نفر همچنان یارانه بگیر/ پولدارها حذف نشدند

اقدامی که در سال های اخیر از سوی دولت ها انجام شده، پرداخت یکسان یارانه نقدی به مردم بدون در نظر گرفتن میزان توانمندی مالی آنها بوده است که این نوع نگاه، هدف اولیه هدفمندسازی یارانه ها را مخدوش و زیر سوال برده است.

حال این دولت سیزدهم است که این بار باید تصمیم بگیرد که آیا روند اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را به ریل اصلی خود بازخواهد گرداند و یا مانند گذشتگان، مبلغ یکسانی را هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد کرد؛ مبلغی که امروز دیگر به جای داشتن قدرت معیشت، برای میلیون ها نفر به یک طنز تبدیل شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =