برخی مسئولان سیاست ارزی آینده دولت را تثبیت بازار ارز عنوان کرده‌اند، با این حال مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است سرکوب ارزی و یا تزریق ذخایر کشور به بازار راهکار مهار نرخ ارز و تقویت ارزش ریال نیست و کنترل تورم، تقویت بهره‌وری و رشد اقتصادی چاره کار است.

۳ پیش نیاز تقویت ارزش ریال

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از مهم ترین سیاست ها و برنامه های اقتصادی دولت که توسط بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تنظیم و پیگیری می شود، تعیین شرایط و روند حرکتی در بازار ارز است. اینکه دولت چه برنامه هایی را برای بازار ارز اجرا خواهد کرد و چه نظری درباره نرخ ها دارد و سیاست دولت تثبیت نرخ ارز است و یا خیر، باید در آینده نزدیک از سوی بانک مرکزی اعلام شود.

با این وجود، درهفته ها و روزهای اخیر برخی مسئولان دولتی تا حدودی نظر و سیاست دولت سیزدهم را درباره آینده بازار ارز روشن و بیان کرده اند. سیاست تثبیت بازار ارز موضوعی است که توسط علی صالح آبادی؛ رییس کل جدید بانک مرکزی در روزهای گذشته عنوان شده و در سخنان وزیر اقتصاد نیز وجود دارد.

سیاست تثبیت ارز و پیامدهای آن

هر چند هنوز از جزییات و نحوه ثبات بخشی دولت به بازار ارز، چیزی گفته نشده اما دستکم خط فکری و اساس برنامه دولت در این بخش مطرح شده است. در عین حال،‌ برخی کارشناسان و مراکز تحقیقاتی رسمی کشور مانند مرکز پژوهش های مجلس درباره پیامدهای سیاست ثبات نرخ ارز، نظراتی دارد و هشدارهایی را در اینباره مطرح کرده است.

۳ پیش نیاز تقویت ارزش ریال

طی سال های گذشته دخالت و ورود دولت به بازار ارز بیشتر تلاش برای کنترل نرخ ارز و جلوگیری از افزایش آن بوده است، ‌با این وجود بسیاری معتقدند که بازار ارز اساسا دستور پذیر نیست و اینگونه نمی تواند باشد که دولت با صدور دستورالعمل و بخشنامه، مدیریت این بازار را در دست داشته باشد.

بسیاری از فعالان اقتصادی و بخش تجارت کشور و همچنین کارشناسان دانشگاهی می گویند بهترین سیاست ارزی کشور می تواند در قالب عرضه و تقاضا تعیین شود. اینکه چه نرخی بهترین نرخ خواهد بود، همان است که عرضه و تقاضا تعیین کند و سیاست سرکوب ارزی و ارزپاشی به بازار برای کنترل قیمت ها، راه به جایی نخواهد بردو  در درازمدت این نوع سیاست ها محکوم به شکست و ایجاد هزینه برای کشور خواهد بود.

تاثیر نوسانات ارز بر اقتصاد

بررسی بخش هایی از تحلیل ارائه شده از سوی مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که این مرکز اعمال سیاست تثبیت نرخ اسمی ارز را مناسب نمی داند و در این باره مطرح شده است: نه تنها نرخ ارز برانتظارات و کیفیت افق دید عوامل اقتصادی تاثیرگذار است، بلکه اهمیت بسیار زیادی نیز برای افکار عمومی دارد.

۳ پیش نیاز تقویت ارزش ریال

مرکز پژوهش های مجلس معتقد است که نبود چارچوب سیاست گذاری پولی، نرخ ارز را به راهبر انتظارات تورمی و عامل بازده اسمی انتظارات سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

اینکه افزایش نرخ ارز به عنوان یک خبر بد برای عوامل اقتصادی تعبیر می شود و به معنای تورم در آینده نزدیک است، نشانه کاهش قدرت سیاست گذار برای کنترل نرخ ارز است و طی آن آثار سیاست های تورم زای گذشته پدیدار می شود.

به عقیده این مرکز در صورت پیگیری سیاست تثبیت نرخ ارز، توان رقابت کالای ایرانی با محصولات وارداتی کاهش خواهد یافت و ممانعت از تعدیل تدریجی نرخ ارز باعث تشدید اثر شوک های ارزی وارده می شود.

تقویت ارزش ریال از مسیر کنترل تورم

سرکوب نرخ ارز از سوی بانک مرکزی در زمان وجود ذخایر کافی به تضعیف تولید داخل می انجامد و از سویی نیز به کاهش ذخایر ارزی بانک مرکزی منجر خواهد شد.

۳ پیش نیاز تقویت ارزش ریال

 مرکز پژوهش های مجلس معتقد است راهکار حفظ ارزش پول ملی جلوگیری از افزایش نرخ ارز نیست، و دلیل را باید بیشتر در ناترازی ساختاری ایجاد کننده رشد نقدینگی بدون تناسب با بنیان های اقتصادی و همچنین کاهش بهره وری جستجو کرد.

به عبارت روشن تر مسیر اصلی تقویت ارزش پول ملی، کنترل تورم و تقویت بهره وری و ایجاد رشد بالا و پایدار اقتصادی است که از قضاء راهبرد تثبیت نرخ ارز اسمی خود یکی از موانع تحقق آن به شمار می رود.

حال که دولت موضوع بازگشت ارزهای خارج از کشور و وصول مطالبات ارزی را در برنامه های خود قرار داده، این موضوع را می توان مطرح کرد که اگر ارزهای خارجی کشور پس از ورود در خدمت تزریق به بازار برای کنترل نرخ ها قرار گیرد و به بیانی درچارچوب سیاست ارزپاشی برای سرکوب نرخ ارز به کار گرفته شود، شاید فایده چندانی برای اقتصاد ایران در پی نداشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =