رئیس سازمان برنامه و بودجه، آمایش سرزمینی را محور مهم برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد و گفت باید در سرمایه گذاری هایِ صندوق توسعه ملی مد نظر قرار بگیرد.

آمایش سرزمین محور مهم برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین نیوز، صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس صندوق توسعه ملی گفت:  باید جهت‌گیری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صندوق توسعه ملی در راستای برنامه هفتم توسعه صورت بگیرد.

وی در ادامه گفت: برای حمایت از سرمایه‌گذاری در قانون کشور ما این مجوز داده شده که بخشی از درآمدهای سالانه کشور به صندوق توسعه ملی اختصاص داده شود. این صندوق در طول زمان دچار نوساناتی بوده و با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو شده است ولی به‌هرحال کار خود را انجام داده‌است.

ارتباط صندوق با بانک‌های عامل افزایش یابد

میرکاظمی به عدم تسلط صندوق توسعه ملی بر روی منابع خود اشاره کرد و گفت: صندوق توسعه خیلی روی منابع خود تسلط ندارد و بیشتر امور در دست بانک مرکزی است. طبق جلساتی که ذکر شد، باید تسلط صندوق روی منابعش زیاد شود. برای نمونه برخی اقساط بانک‌ها تأخیر داشته که باید به هر شکلی وصول شود؛ لذا لازم است ارتباط صندوق با بانک‌های عامل افزایش یابد. البته این اقدامات درگذشته نیز انجام می‌شده اما باتوجه‌به اهمیت موضوع باید با تاکید بیشتری با آن برخورد شود.

آمایش سرزمین محور مهم برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه ۱۴۰۱

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه یادآورد شد: لازم است که جهت‌گیری‌های این صندوق در راستای کمک به اقتصاد کشور باشد. در کشور ما در برخی از حوزه‌ها، منافع صندوق به دلیل مشکلاتی که در صنعت وجود داشته از بین رفته است. مانند صنعت نیرو که مشکلات آن دامن‌گیر منافع صندوق شده است.

آمایش سرزمین محور مهم برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه ۱۴۰۱

به گفته میرکاظمی، شکل کمک صندوق توسعه ملی باید تغییر کند.

وی در ادامه افزود:  صندوق باید در ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه انرژی کمک کند. البته یک تناسبی میان مصرف انرژی و رشد اقتصادی وجود دارد. مصرف انرژی در کشور لجام‌گسیخته است؛ بنابراین باید تقاضا را کاهش و عرضه را ساماندهی کرد. برای نمونه اگر وضعیت پالایشگاه با همین فرایند ادامه پیدا کند ما باید واردکننده فرآورده‌ها باشیم. در حال حاضر ما در حال خام‌فروشی هستیم درحالی‌که صنایع پایین‌دستی بسیار ارزشمند هستند.

سرمایه‌گذاری‌های موازی و ناصحیح علت عدم افزایش تولید در کشور

میرکاظمی سرمایه‌گذاری‌های موازی و ناصحیح  را علت عدم افزایش تولید عنوان کرد و اظهار داشت: در چهل سال گذشته تجربه نشان داده است که واحدهای کوچک منجر به افزایش تولید ملی نشده و سهم آن‌ها از رشد اقتصادی ضعیف بوده است؛ لذا باید به سمتی حرکت کرد که هم به رشد اقتصادی کمک کند و هم با آمایش سرزمین در تضاد نباشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =