حمایت از رونق اکوسیستم استارتاپی مصر، یکی از مهمترین اقدامات این کشور در جهت کاهش وابستگی اقتصادی به درآمد نفتی است.

استارتاپ های مصری؛ ابزار نوین کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

به گزارش کارآفرین نیوز، کشور مصر؛ به عنوان پل ارتباطی خاورمیانه و آفریقا، یکی از برجسته ترین کشورهای حاضر در منطقه موسوم به منا است. نام منا (MENA) که از ابتدای نام انگلیسی خاورمیانه و شمال آفریقا گرفته شده است، منطقه ای که ۶۰ درصد منابع نفتی و ۴۵ درصد منابع گازی جهان را در خود جای داده است. اقتصاد و بودجه سالانه این کشورها وابستگی شدیدی به تغییرات جهانی بهای نفت دارد.

مصری ها در پی نوسانات متوالی قیمت نفت و کاهش ذخایر نفتی موجود در منطقه، مدتهاست روش های متفاوتی برای کاهش وابستگی اقتصادی به استخراج و فروش نفت و گاز را می آزمایند.

استارتاپ های مصری؛ ابزار نوین کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

رونق اکوسیستم استارتاپی مصر نیز یکی از تصمیمات در راستای قطع پله ای این ارتباط تنگاتنگ است. شرکت های استارتاپی و شتاب دهنده های مصری با حضور در رویدادها و همایش های بین المللی، توجه سرمایه گذاران بزرگ را به خود جلب کرده اند.

در قوانین وضع شده در حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان این کشور، استارتاپ ها مجاز به جذب سرمایه از هر کشور خارجی هستند. همچنین کارآفرینان می توانند تمام ملزومات مورد نیاز کسب و کار خود را بدون ثبت در سامانه وارد کنندگان و پرداخت مالیات، وارد کنند.

به تمام کارآفرینان غیرمصری، اقامت دائم این کشور اعطا خواهد شد و کارآفرینان خارجی از تمام مزایای مصوب برای کارآفرینان ملی برخوردار خواهند بود.

قاهره به عنوان ششمین شهر پرجمعیت دنیا و یکی از پر گردشگرترین مناطق تاریخی دنیا شناخته شده است.

یاقوت (Yaoota)؛ الماس اکوسیستم استارتاپی مصر: الماس عاشقان خرید

استارتاپ یاقوت در سال ۲۰۱۴ توسط شریف الرکابا و محمد اویس در قاهره تأسیس شد. پلتفرم این استارتاپ فعال در زمینه تجارت الکترونیک، قیمت کالاهای مشابه را در برندها، فروشگاه ها و حراجی های آنلاین جهانی از نظر قیمت و جنس با هم مقایسه می کند و خریدار را از جستجو در سایت های مختلف بی نیاز می سازد.

استارتاپ های مصری؛ ابزار نوین کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

تعداد مراجعین به این پلتفرم در هفته به ۱۰۰ هزار نفر می رسد.

مجله فوربس، این استارتاپ را در رده دوم لیست ۲۰ استارتاپ آینده دار مصر قرار داده است. این استارتاپ پس از تحولات سیاسی ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ در مصر راه اندازی شد.

موتور جستجوی این پلتفرم، با الگوریتم شبیه موتور جستجوی گوگل طراحی شد و در نوع خود، بهترین موتور جستجوی مقایسه ای در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است.

استارتاپ های مصری؛ ابزار نوین کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

این پلتفرم به زبان عربی و انگلیسی، خدمات ارائه می کند و مردم مصر، عربستان، امارات متحده عربی، نیجریه و ...، استفاده روزانه فراوانی از این پلتفرم دارند.

سرمایه گذاران بسیاری اقدام به سرمایه گذاری در این شرکت استارتاپی خلاق کرده اند از جمله گروه سرمایه گذاری KBBO (در سال ۲۰۱۵) که در یونیکورن های معروف دنیا نیز سرمایه گذاری کرده است.

پرکسی لبز (PraxiLabs)

پرکسی لبز؛ یکی از بی نظیرترین استارتاپ های آموزشی 3D در دنیا است که در سال ۲۰۱۶ توسط خدیجه محمد البدوی ( Khadija Mohamed El Bedweihy) درقاهره تأسیس شد.

استارتاپ های مصری؛ ابزار نوین کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

وی که فارغ التحصیل دکترای رشته "ارتباط انسان- کامپیوتر" از دانشگاه شفیلد انگلستان است، علاقه وافری به هوش مصنوعی دارد.

با هدف هوشمند سازی بستر آموزش های عملی و آزمایشگاهی، خدیجه البدوی اقدام به راه اندازی پلتفرم علوم پایه پرکاربرد نمود که هم اکنون از پرکاربرترین پلتفرم های 3D دنیا در تمام زمینه ها است.

دانشجویان و تولیدکنندگان می توانند آزمایش های مجازی فیزیک، شیمی، بیولوژی و بیوشیمی را در بستر هوش مصنوعی پراکسی لبز بدون هزینه های گزاف انجام دهند.

استارتاپ های مصری؛ ابزار نوین کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

این پلتفرم به گونه ای طراحی شده است که کاربران می توانند حتی در هنگام سفر نیز تمام آزمایش های مورد نیاز را به صورت مجازی با در نظر گرفتن تمامی خطاهای اندازه گیری و ... متصور برای هر آزمایش انجام دهند و از نتایج آن مطلع شوند. به دلیل دو زبانه بودن این پلتفرم (عربی و انگلیسی)، افراد بسیاری در کشورهای مختلف می توانند از قابلیت شگفت انگیز پرکسی لبز بهره مند شوند.

مهمترین امتیاز این پلتفرم، انجام چندین باره آزمایشات بدون خرید تجهیزات و مواد آزمایشگاهی گرانقیمت است.

استارتاپ های مصری؛ ابزار نوین کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

این استارتاپ در کمتر از ۳ سال از آغاز فعالیت توانست به عنوان تنها نماینده منطقه MENA، جزو منتخبین جایزه EdTech از میان ۸۰۰ برگزیده نهایی شود و توجه شرکت های سرمایه گذاری بزرگ را به خود جلب کند.

البدوی؛ جزو ۱۰ فینالیست جایزه سال قهرمانان کسب و کار آفریقا (ABH) در سال ۲۰۲۱ برگزیده شده است که در ماه نوامبر، نتایج آن مشخص می شود. جایزه قهرمانان کسب و کار آفریقا با حمایت کامل جک ما (Jack Ma)؛ بنیانگذار علی بابا (Alibaba) برای حمایت از کارآفرینان قاره آفریقا برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =