السالوادور درصدد است سیستم استخراج بیت کوین را بر استفاده از انرژی خورشیدی، جزر و مد، باد و انرژی زمین گرمایی متمرکز کند.

السالوادر برای استخراج بیت کوین به سراغ انرژی های تجدید پذیر می رود

به گزارش رویترز، دولت السالوادور به عنوان اولین کشور در دنیا، پذیرش رسمی بیت کوین را قانونی و اجرایی کرد. سیستم استخراج فعلی بیت کوین که توسط رایانه ها انجام می شود، به دلیل مصرف بالای انرژی حاصل از سوخت های فسیلی، مورد انتقاد شدید دوستداران محیط زیست قرار دارد.

دانیل آلوارز، رئیس کمیسیون دولتی برق آبی رودخانه لمپا (CEL ) می گوید: "پتانسیل و امکانات بسیاری وجود دارد. مهم این است که اراده قوی برای آغاز و ادامه این فرایند وجود داشته باشد. تصمیم دولت برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر در فرایند استخراج بیت کوین، جدی است".

سپتامبر (شهریور) گذشته، دولت السالوادور خبر استفاده از انرژی "زمین گرمایی" آتشفشان تکاپا (Tecapa) برای استخراج بیت کوین را منتشر کرد.

 آتشفشان تکاپا، در ۱۰۶ کیلومتری شرق سان سالوادور؛ پایتخت این کشور واقع و به دلیل دارا بودن دهانه آتشفشانی فعال، نیروگاه تولید برق در کنار آن احداث شده است. در حال حاضر، این نیروگاه حدود ۱۰۲ مگاوات برق تولید می کند و تا سال آینده ۵ مگاوات دیگر به ظرفیت تولید آن افزوده خواهد شد. حدود ۱.۵ مگاوات از برق تولیدی این نیروگاه برای استخراج بیت کوین استفاده می شود. مدیریت این نیروگاه و محوطه اطراف آن بر عهده وزارت نیروی السالوادور است.

علاوه بر این نیروگاه، دولت ۳۰۰ دستگاه رایانه ویژه استخراج در یک کانتینر در کنار این نیروگاه، نصب و راه اندازی کرده است.

علاوه بر نیروگاه تکاپا، نیروگاه زمین گرمایی (ژئوترمال) دیگری نیز در شمال غرب السالوادور در حال فعالیت است که بر اساس آمار مقامات رسمی دولت، به ترتیب ۲۳ و ۲۴ درصد میزان برق ورودی به شبکه برق این کشور از این دو نیروگاه به دست می آید. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =