با وجود اشتغال ۲۳.۶ میلیون ایرانی در بهار امسال، حدود ۲.۳ میلیون نفر که ۱.۶ میلیون نفر آن مرد و ۶۶۹ هزار نفر نیز زن هستند، امکان ورود به بازار کار را نیافته اند. جمعیتی که دولت سیزدهم باید برای رفع معضل بیکاری آنها و ایجاد رونق در بازار کار کشور سیاست گذاری کند.

۲.۳ میلیون نفر متقاضی ورود به بازار کار

به گزارش کارآفرین نیوز، نگاهی به فعالیت های آغاز شده و اقداماتی که دولت سیزدهم در دستور کار قرار داده نشان می دهد که سطح فعالیت ها در تمامی بخش ها افزایش خواهد یافت. یکی از کلیدی ترین مباحثی که در سال های آینده می تواند عملکرد دولت سیزدهم را به قضاوت بگذارد، وضعیت بازار کار خواهد بود. در واقع بازار کار، ‌خروجی عملکرد تمامی دولت ها است که در صورت موفقیت در بهبود شاخص ها و یا عدم موفقیت در افزایش تعداد بیکاران و جویندگان شغل پدیدار خواهد شد.۲.۳ میلیون نفر متقاضی ورود به بازار کار

کارشناسان معتقدند در صورتی که دولت در زمینه اشتغالزایی طی ماه ها و سال های آینده به موفقیت برسد، علاوه بر حل یکی از مسائل ریشه ای اقتصاد ایران، عملکرد قابل قبول و موثری را نیز از خود برجا خواهد گذاشت. طبق آمارهای موجود ارائه شده از سوی مراکز رسمی کشور، فعالیت های انجام شده در سال های اخیر و به ویژه از ۹۷ به بعد در بازار کار موفقیت آمیز نبوده و رقمی به تعداد شاغلان افزود نشده است.

هر چند در طول سال های اخیر برخی جابجایی ها در بازار کار اتفاق افتاده، اما اشتغالزایی صورت گرفته نیز به میزانی نبوده که پس از کسر ریزش و خروجی های بازار کار، بر تعداد شاغلان موجود به نحو مناسبی افزوده و از تعداد بیکاران نیز به میزان قابل توجهی کاسته شده باشد.

اصلاح فرهنگ کار؛ یک راه بهبود وضعیت اشتغال

کارشناسان بازار کار عقیده دارند، سال ها انباشت تقاضای کار، افزایش تعداد بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی و بالا ماندن تعداد بیکاران،‌ بر دشواری ورود به بازار کار و یا جستجوی مشاغل مورد علاقه افزوده است. همچنین این مسئله مطرح می شود که به دلیل وجود نگاه های یکسان به بازار کار، برخی مشاغل با صف تقاضا برای ورود و برخی نیز بدون تقاضا مانده اند و از طریق سیستم آموزشی کشور باید از پایه درباره فرهنگ کار کشور تغییراتی ایجاد کرد.

۲.۳ میلیون نفر متقاضی ورود به بازار کار

پدیده پشت میزنشینی و تصدی مشاغل اداری و یا دولتی، موضوعی است که سال ها در بازار کار کشور وجود داشته و دولت ها نیز نتوانسته اند در این زمینه تغییراتی در نگاه جامعه به اشتغال ایجاد کنند. این تغییرات باید در سیستم آموزشی کشور و از سال های دبستان در کودکان ایجاد شود تا پس از دوره ای شاهد بهبود نگاه جامعه به اشتغال باشیم. هرچند در این مسیر نباید از دلایل تمایل به تصدی مشاغل اداری، دولتی و پشت میزنشینی افراد که به مباحث امنیت شغلی و جایگاه اجتماعی مربوط است، نیز غافل ماند و اینها نیازمند اصلاح است.

اشتغال ۲۳.۶ میلیون ایرانی در بهار ۱۴۰۰

طبق جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، تعداد شاغلان کشور در بهار امسال ۲۳ میلیون و ۶۷۶ هزار نفر بوده از این تعداد ۲۰ میلیون و ۵۳ هزار نفر مرد و ۳ میلیون و ۶۲۳ هزار نفر نیز زن بودند. که از این تعداد ۱۷ میلیون و ۶۰۷ هزار نفر در شهرها و ۶ میلیون و ۶۹ هزار نفر نیز در روستاهای کشور ساکن هستند.

۲.۳ میلیون نفر متقاضی ورود به بازار کار

تعداد شاغلان کشور در سال ۹۷ به میزان ۲۳ میلیون و ۸۱۳ هزار نفر بوده که این تعداد در سال های بعد از آن تا ۲۴ میلیون و ۲۷۴ هزار نفر نیز افزایش یافت و با کاهش به ۲۲ میلیون و ۹۶۳ هزار نفر در بهار سال ۹۹، در نهایت در پایان بهار امسال به ۲۳ میلیون و ۶۷۶ هزار نفر رسید.

بنابراین می توان گفت دولت سابق طی دوره مورد بررسی و البته با بروز کرونا از اواخر سال ۹۸، نتوانسته است اشتغالزایی مناسبی را در بازار کار کشور ایجاد کند و نوسانات آمارها نیز بیشتر از اشتغالزایی جدید، بر اثر جابجایی ها،‌ بالا و پایین شدن آمارهای مشاغل فصلی و مانند آن بوده است.

بازار کار نیازمند سیاست گذاری جدید

 آمارها نشان می دهد که دولت سیزدهم برای ایجاد تغییر در آمارهای بازار کار و یا کاهش تعداد بیکاران منتظر ورود به بازار کار در طول ماه ها و سال های آینده، باید اقدامات موثرتری را نسبت به گذشته انجام داده و در برخی تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها و نحوه سرمایه گذاری های صورت گرفته، تغییرات اساسی ایجاد کند، چرا که به نظر می رسد روش های اعمال شده تاکنون نتوانسته است مشکلی از بازار کار کشور را حل کند.

۲.۳ میلیون نفر متقاضی ورود به بازار کار

نگاهی به آمارهای بیکاری کشور در طول سال های اخیر و از ۹۷ به بعد نیز نشان می دهد که تعداد بیکاران کشور از ۳ میلیون و ۲۶۱ هزار نفر در سال ۹۷ به ۲ میلیون و ۸۹۴ هزار نفر در سال ۹۸ و ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار نفر در سال ۹۹ رسیده است. در بهار امسال تعداد بیکاران کشور ۲ میلیون و ۲۹۲ هزار نفر بوده که این تعداد نسبت به کل سال ۹۹ به تعداد ۱۸۲ هزار نفر کمتر است. البته برخی کارشناسان رونق مشاغل کشاورزی در فصل بهار و اشتغال فصلی برخی جویندگان شغل را در بهبود آمارهای فصل بهار به صورت موقت موثر می دانند.

۴۱۶ هزار جویای کار در روستاها سکونت دارند

از مجموع ۲ میلیون و ۲۹۲ هزار نفر بیکار کشور، یک میلیون و ۶۲۳ هزار نفر مرد و ۶۶۹ هزار نفر نیز زن هستند. همچنین یک میلیون و ۸۷۵ هزار نفر در شهرها و ۴۱۶ هزار نفر نیز در روستاهای کشور ساکن هستند.

طبق آمارهای موجود، در یک دوره ۳ ساله از سال ۹۷ تا بهار ۱۴۰۰، در مجموع ۹۶۹ هزار نفر از تعداد بیکاران کشور کاسته شده که به عبارتی در هر سال، ۳۲۳ هزار نفر می شود. تعداد بیکاران در سال ۹۷ به میزان ۳ میلیون و ۲۶۱ هزار نفر و در بهار امسال نیز ۲ میلیون و ۲۹۲ هزار نفر اعلام شده است.

۲.۳ میلیون نفر متقاضی ورود به بازار کار

حال که دولت سیزدهم در قالب بودجه سال ۱۴۰۱ کشور رشد اقتصادی ۸ درصدی را هدف گذاری کرده، باید گفت که دولت جدید اشتغالزایی حدود ۳ ساله دولت قبل را در برای دستیابی در کمتر از یک سال و نیم برنامه ریزی کرده است. بنابراین برای دستیابی به این هدف و افزایش سرعت بهبود روند بازار کار ایران،‌ باید سرمایه گذاری ها و سیاست گذاری های مناسبی در صنعت، کشاورزی و فعالیت های عمرانی کشور ایجاد شود. همچنین باید سرمایه های مناسبی نیز از خارج کشور جذب و زمینه استفاده کشور از بازار کار سایر کشورها نیز فراهم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =