یک رسانه آمریکایی در گزارشی از یوان دیجیتال چین به عنوان ابزاری یاد کرد که به سلطه دلار پایان می دهد و پیش بینی کرد که ظرف ۱۰ سال آینده، تعداد کاربران یوان دیجیتال ممکن است ­به ۱ میلیارد نفر برسد.

یوان دیجیتال به زودی بر دلار چیره می شود

به گزارش کار آفرین نیوز، پلتیکو درباره ارز دیجیتال ملی کشور چین به نام یوان دیجیتال، نوشت: چین به سرعت در حال راه اندازی یوان دیجیتال است و به طور بالقوه جایگزین پول نقد در داخل این کشور می‌شود و دلار آمریکا را در سطح جهانی به چالش می‌کشد. این رسانه پیش بینی کرده که ظرف ۱۰ سال آینده، تعداد کاربران یوان دیجیتال ممکن است ­به ۱ میلیارد نفر برسد.
در ادامه این گزارش آمده است: «علی رغم تحولات خبر ساز مستمر در چین، سیاست گذاران برجسته آمریکا در مورد یوان دیجیتال سکوت کرده‌اند و بایدن یوان دیجیتال را به هیچ وجه، مهم ندانسته است. باید توجه داشت که در سال گذشته، ذهن آمریکا درگیر همه‌گیری ویروس کرونا بوده است. اما در همان دوره، چین تلاش کرده تا ارز دیجیتال خود را وارد صحنه کند. بانک‌های چینی میلیون‌ها دلار برای تشویق کاربران برای پرداخت با یوان دیجیتال از طریق برنامه‌های آزمایشی در تعدادی از شهرهای بزرگ چین هزینه کرده اند.
ارز دیجیتال بانک مرکزی چین که با نام‌های CBDC، DCEP یا eCNY نیز شناخته می‌شود، اساساً یک شکل دیجیتالی پول نقد است که می‌تواند برای خریدهای روزمره مانند مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. یوان دیجیتال اغلب به عنوان نوعی رمزارز داخلی شناخته می‌شود. البته این ارز دیجیتال چینی چیزی شبیه بیت کوین که رمز ارز برجسته جهان است نخواهد بود.»

این گزارش می‌افزاید: «بیت کوین توسط هیچ دولت یا بانک مرکزی پشتیبانی نمی‌شود، در حالی که یوان دیجیتال توسط بانک خلق چین پشتیبانی می‌شود. بیت کوین نوعی پرداخت نسبتاً خصوصی است، زیرا امکان انجام معاملات مستعار را فراهم می‌کند. در مقابل، برخی می‌ترسند که یوان دیجیتال، نظارت بر معاملات شهروندان را برای دولت بسیار آسان کند. همین هفته گذشته، بانک خلق چین اعتراف کرد که یوان دیجیتال به شکل کاملاً ناشناس، "امکان پذیر" نیست. پس چرا آمریکا باید به هر یک از این‌ها اهمیت دهد؟ چون جاه طلبی‌های یوان دیجیتال چین فقط یک پروژه داخلی نیست.»

این رسانه در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: «چین بی سر و صدا در حال برنامه ریزی برای سلطه جهانی یوان دیجیتال است. این بدان معناست که جدا از پرداخت بسیار کارآمدتر پرداخت‌ها در داخل، یوان دیجیتال می‌تواند برتری دلار آمریکا را به چالش بکشد.»
این رسانه برای اثبات قدرت نفوذ یوان دیجیتال به گفت‌وگو کریس جیانکارلو، رئیس سابق کمیسیون تجارت آینده کالا (CFTC) با  CoinDesk اشاره کرده که در آن وی گفته است: «یوان دیجیتال فرصتی را برای دور زدن سیستم مبتنی بر بانک جهانی فراهم می‌کند و به چین اجازه می‌دهد پرداخت‌های مستقیم به کشورهای دیگر را انجام دهد و این به معنای کاهش تأثیر تحریم‌های آمریکاست.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =