دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان کشور با استناد به بررسی های صورت گرفته در این انجمن گفت:‌ در صورت احیای برجام، حداقل تعرفه واردات قطعات خودرو باید ۳۲ درصد باشد.

تعرفه واردات قطعات خودرو افزایش یابد

آرش محبی نژاد در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص وضعیت کنونی صنعت قطعه سازی تصریح کرد: با توجه به اینکه قطعه سازان از زمان اعمال تحریم های اقتصادی شروع به داخلی سازی قطعات مورد نیاز خودروسازان کردند، لازم است از این صنعت و تولیدکنندگان آن در صورت برداشته شدن تحریم ها هم حمایت کرد.

وی افزود: داخلی سازی قطعات در کاهش ارزبری و تقویت نهضت ساخت داخل نقش بسزایی دارد و شایسته نیست در صورت احیای برجام و رفع تحریم ها، بدون هیچ نظارتی همچون سال های قبل از تحریم، قطعات بدون نظارت دقیق وارد شوند.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور ادامه داد: به منظور حمایت از صنعت قطعه سازی، باید از واردات قطعاتی که مشابه آن در داخل کشور تولید می شود جلوگیری کرد. فراموش نکنیم که قطعه سازان در سال های گذشته به دلیل مشکلات ناشی از تحریم با صرف هزینه های هنگفت اقدام به داخلی سازی قطعات مورد نیاز خودروسازان کردند تا چرخ این صنعت بچرخد.

تعرفه واردات قطعات خودرو در صورت احیای برجام افزایش یابد

وی با تاکید بر اینکه واردات خودرو و قطعات در کنار حمایت از تولید داخل باید در قالب طرح ساماندهی انجام شود، اظهار کرد: نظام تعرفه واردات باید بر اساس محاسبات دقیق تعیین شود. اگر واردات قطعات با تعرفه ۵ تا ۱۵ درصدی صورت گیرد، قطعه سازان داخلی دوام نمی آورند و این کار به ضرر صنعت قطعه سازی کشور است.

محبی نژاد با بیان اینکه تعرفه واردات کالا با سه مولفه نرخ تورم، نرخ واقعی ارز و نرخ بهره های بانکی محاسبه می شود، تاکید کرد: خواستار جلوگیری از واردات بی رویه قطعات خودرو در صورت لغو تحریم ‌ها با توجه به ارزهای انباشته شده پشت سدهای تحریم هستیم.

وی گفت: با توجه به سابقه هجوم واردات بعد از لغو دور اول تحریم ها و سهولت تهاتر ارزهای بلوکه شده پشت سدهای تحریم با خودرو و قطعات آن، این نگرانی وجود دارد که با احیای برجام و لغو تحریم ها، تولید کننده و سرمایه گذار بخش خصوصی به جهت قرار گرفتن در موقعیت نابرابر رقابت و ایجاد تقاضای مازاد بر بازار ارز صدمه ببیند.

تعرفه واردات قطعات خودرو افزایش یابد

بررسی ها نشان می دهد که در سال ۹۹، حدود ۵۷۶ میلیون دلار قطعات و اقلام مورد نیاز خودروسازان و لوازم یدکی وارد کشور شده است. این در حالی است که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بین یک میلیارد و ۳۰۰ تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار واردات قاچاق لوازم یدکی خودرو صورت گرفته که این عدد در سال ۹۷ به حدود ۲ میلیارد دلار رسید و در سال ۹۸ نیز شاهد واردات غیرقانونی ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری قطعات خودرو بوده ایم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =