رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت :‌ فقط یک‌چهارم واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی بر سر سفره مردم آمده و مابقی به دست رانت‌خواران افتاده است.

فقط یک چهارم ارز واردات کالا به سفره مردم رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، «محمدرضا پور ابراهیمی» توضیح داد اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا سبب شد تا از هر یک هزار واحد ۷۵۰ واحد آن به رانت خواری و تنها ۲۵۰ واحد آن به دست مصرف کننده واقعی برسد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای تحقق عدالت اجتماعی باید ارز ترجیحی به‌جای واردات به مصرف خانوارها اختصاص یابد، زیرا ارز ۴۲۰۰ تومان را دولت دوازدهم برای واردات در نظر گرفت که کالای ارزان‌قیمت به دست مردم برسد درحالی‌که کالاهای وارداتی باقیمت‌های گرانی به دست مصرف‌کنندگان رسید.

بهرمندی از منابع یارانه‌ها 

وی عنوان کرد :‌ دولت باید روش‌های اختصاص ارز برای واردات کالاهای اساسی را تغییر دهد و با تعریف سامانه‌ای مردم خریدهای خود را از این طریق انجام دهند تا سفره مردم بیشتر کوچک نشود.

فقط یک چهارم ارز واردات کالا به سفره مردم رسید

پور ابراهیمی توضیح داد: در صورتی‌که دولت بتواند بهرمندی از منابع یارانه‌ها را فقط شامل شهروندان کشورمان کند در این صورت از رانت‌خواری جلوگیری خواهد شد، زیرا اکنون اتباع خارجی نیز در کشور با خرید مثلاً روغن ارزان‌قیمت از فروشگاهی، از یارانه‌های دولتی استفاده می‌کنند.

ارز ۴۲۰۰ تومانی بهشتی برای رانت‌خواران

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا سبب شد که رانت‌خواران با اخذ میلیاردها دلار به‌جای واردات کالای اساسی، کالای دیگری را وارد کردند و یا اصلاً وارداتی انجام نشد.

به گفته وی ، اگر اقتصاد ملی به‌صورت علمی و تخصصی اداره شود به نفع مردم و مصرف‌کنندگان خواهد بود، اما تاکنون در این حوزه رفتارها و تصمیمات با رویکرد عقلی هم‌خوانی نداشته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در دوره جدید همکاری خوبی بین مجلس و دولت به وجود آمده تا با رفع مشکلات اقتصادی دغدغه مردم در این زمینه کمتر شود.

فقط یک چهارم ارز واردات کالا به سفره مردم رسید

«هادی قوامی» معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد و دارایی نیز گفت: از سال ۹۷ تاکنون برای واردات ۶۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص پیدا کرده درحالی‌که قیمت برخی از کالاها از نرخ تورم نیز بیشتر رشد داشته است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در حالی‌ که از سال ۹۷ قیمت گوشت گوساله ۱۷۲ درصد و قیمت مرغ ۱۹۲ درصد رشد داشته، اما رشد شاخص تورم ۱۲۰ درصد بوده است و این نشان می‌دهد که با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی چیزی عاید سفره مردم نشده است.

قوامی توضیح داد تخصیص این ارز، خسارات متعدد دیگری مانند هدر رفت منابع ارزشمند ارزی به بی ثمرترین شکل و توزیع وسیع رانت شده است.

فقط یک چهارم ارز واردات کالا به سفره مردم رسید

حمایت ۶ دهک پایین جامعه 

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه ما به دنبال ایجاد تعادل بین تقاضا و عرضه هستیم، افزود: از سال ۹۰ قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش‌یافته است و اگر بتوانیم با استفاده از کارت‌های اعتباری ۶ دهک پایین جامعه را پوشش دهیم و حمایت کنیم به‌تدریج وضعیت اقتصادی مردم بهتر می‌شود، در غیر این صورت فشار بیشتری بر مردم تحمیل خواهد شد.

وی گفت: در ابتدا ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات ۲۵ قلم کالای اساسی اختصاص یافت تا مردم با قیمت مناسبی کالای خود را تأمین کنند اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد و کالا با قیمت گران‌تری به دست مردم رسید و این سفره مردم را کوچک‌تر کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =