آمنه نادعلی زاده سخنگوی اجرای قانون جدید چک، با تاکید بر اینکه گیرنده چک، هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند، گفت: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی، کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

چک ثبت نشده در صیاد نگیرید

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایسنا، آمنه نادعلی زاده در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: قانون جدید چک مشمول چک‌های بنفش رنگ می‌شود و با عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» از ابتدای فروردین سال جاری توزیع شده‌ و فرآیند تبادل آن‌ با چک‌های قبلی متفاوت است، به گونه‌ای که صادرکننده باید مشخصات چک از جمله تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.»

او افزود: «گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده روی چک و نیز در سامانه صیاد را چک کند.»

سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره فواید این قانون گفت: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند. با وجود اینکه چک‌های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می‌شوند اما چک‌های جدید در وجه حامل صادر نمی‌شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می‌شوند.

نادعلی زاده ادامه داد: چک‌های قدیمی فعلا کارسازی می‌شوند اما دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان مشخصی آن‌ها را از بازار جمع آوری می‌کند. گیرنده چک، هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.

بر این اساس از پنجم فروردین امسال ثبت چک‌های جدید و بنفش رنگ در سامانه صیاد اجباری شده که این چک‌ها نیز از این زمان در بانک‌ها توزیع شده است و متقاضیان می‌توانند آن‌ها را دریافت کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =