استارتاپ سوئدی نرمتیو؛ طراح موتور محاسبه گر ردیاب کربنی می گوید: ردیاب کربنی این استارتاپ می تواند به سبزشویی (Greenwashing) و تحریف ارقام پایان دهد".

استارتاپ سوئدی به سبزشویی پایان داد

به گزارش سی ان بی سی، استارتاپ سوئدی نرمتیو (Normative) در سال ۲۰۱۳ و با حمایت مالی سرمایه گذار قدرتمندی به نام "Chris Sacca's Lowercarbon Capital" تأسیس شد.

نرمتیو، در زمینه محاسبه میزان انتشار آلاینده ها به منظور ترغیب و تشویق مالکان کسب و کارها برای کاهش انتشار آنها فعالیت می کند. همچنین از انتشار ارقام غیر واقعی که موجب گمراه سازی افکار عمومی و دوستداران محیط زیست می شود جلوگیری می کند.

سابقه سبزشویی (Greenwashing)؛ به دهه ۶۰ میلادی برمی گردد که شکل گیری جنبش های محیط زیستی با هدف یادآوری مسئولیت های اجتماعی شرکت ها در قبال زمین افزایش یافته بود. اولین بار جی وسترولت (Jay Westervelt)؛ محقق آمریکایی در مقاله ای عبارت "سبزشویی" را برای ادعای غیر حقیقی علاقه به محیط زیست برای کسب منفعت مالی به کار برد. سبزشویی؛ ابزاری است برای حمایت نمایشی و تصنعی از محیط زیست.

کریستین ران (Kristian Ronn)؛ هم- بنیانگذار و مدیرعامل نرمتیو می گوید: "پلتفرم ما می تواند به شرکت ها کمک کند میزان دقیق ردپای کربنی کسب و کار خود را محاسبه کنند و از گمراه سازی افکار عمومی در مورد این موضوع پیشگیری می شود. همه دوستداران محیط زیست می دانند که گزارش میزان انتشار گازهای گلخانه ای و آلاینده ها به ویژه کربن، غیر واقعی است و شرکت ها از آشکار سازی میزان واقعی آن خودداری می کنند".

استارتاپ سوئدی به سبزشویی پایان داد

 از زمانی که بر اهمیت موضوع تغییرات آب و هوایی و پایداری تأکید بسیار شده است، شرکت ها و کسب و کارها در تلاش هستند تا حد امکان، کسب و کار خود را به عنوان صنعت سبز و سازگار با محیط زیست معرفی کنند. اما دوستداران و حامیان واقعی محیط زیست، دیگر به گزارش های رایج منتشر شده سالانه توجهی نمی کنند زیرا معتقد هستند شرکت ها با ارائه ارقام غیرواقعی، سعی در تطهیر خود و نمایش تصنعی حفاظت از محیط زیست دارند.

مدیر عامل نرمتیو می افزاید: "مقصر و مسئول انتشار بیش از دو سوم آلاینده ها، کارخانه ها هستند. آنها باید رد پای کربنی کسب و کار خود را محاسبه و در جهت کاهش آن قدم بردارند. اولین گام در جهت مدیریت صحیح تولید کربن، محاسبه آن است".

 استفاده از سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز؛ عامل اصلی بحران آلودگی آب و هواست که با توجه به وابستگی صنایع به این سوخت ها و بحران های پیش آمده در زمینه تأمین سوخت، مشکلات در دهه های آینده بیشتر خواهد شد.

ران می گوید: برخی شرکت هایی هم که تصمیم به اندازه‌ گیری واقعی میزان انتشار کربن می گیرند به درستی نمی توانند این کار را انجام دهند و هیچ مکانیسمی برای اطمینان از صحت ارقام منتشره وجود ندارد.

استارتاپ سوئدی به سبزشویی پایان داد

پلتفرم نرمتیو تمام تراکنش های انجام شده در سیستم و اسناد حسابداری شرکت شامل فاکتورهای انرژی، سفرهای کاری، میزان خرید مواد اولیه و بسیاری از موارد به ظاهر بی اهمیت که اغلب، کسب و کارها آن ها را در محاسبات ثبت نمی کنند، مؤثر می داند.

وی در ادامه می افزاید:  وسواس و تأکید ما بر "ثبت کم حجم ترین و کم بهاترین فاکتورها و اسناد" بدین معناست که برای محاسبه دقیق میزان انتشار باید تمامی اسناد و فاکتورهای مرتبط لحاظ شوند.

در اوایل ماه اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰)، نرمتیو توانسته حدود ۱۰ میلیون یورو (۱۱.۵ میلیون دلار) سرمایه جذب کند که مسیر این استارتاپ را برای فعالیت در مناطق گسترده تر هموار می کند.

حدود ۱۲ تن از مهندسان خبره گوگل نیز با نرمتیو همکاری می کنند تا روند عرضه نسخه رایگان نرم افزار و پلتفرم شگفت انگیز این استارتاپ، تسریع شود.

گوگل همچنین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱، در جهت تحقق عملی حمایت تعهد شده، ۱ میلیون یورو به حساب این استارتاپ تزریق کرده بود. هفته گذشته، گوگل به مشتریان ابری خود نیز در مورد انتشار کربن هشدار داد.

استارتاپ سوئدی به سبزشویی پایان داد

پلتفرم های مختص کسب و کارهای خانگی کوچک

به تازگی، مایکروسافت نیز با راه اندازی "داشبورد ردپای کربن"، مشتریان سرویس خدمات ابری آژور (Azure) خود را به ثبت و محاسبه تقریبی میزان آلاینده ها در هنگام استفاده از این خدمات تشویق کرده است.

در این داشبورد، مشتریان می توانند از میزان دقیق انتشار کربن در مدت زمان استفاده از خدمات رایانش ابری مایکروسافت مطلع شوند.

سازمان ملل نیز پلتفرمی برای محاسبه میزان کربن منتشره در کسب و کارهای کوچک خانگی دارد که افراد می توانند با ثبت فعالیت های خود، از میزان انتشار اطلاع یابند.

اما هیچ یک از پلتفرم های موجود از دقت و وسعت محاسبات پلتفرم نرمتیو برخوردار نیستند. علاوه بر این قابلیت ارائه خدمات به کسب و کارهای بزرگ و صنایع را ندارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =