معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان کمبود نقدینگی در بخش صنعت داریم.

کمبود نقدینگی در صنعت به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، سید مهدی نیازی بیان کرد: با توجه به نیاز ۶۵۰ هزار میلیارد تومانی بخش صنعت به تسهیلات، براساس گزارش بانک مرکزی سرمایه در گردش پرداخت شده به حوزه صنعت در قالب تسهیلات حدود ۴۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است. 

تأمین مالی واحدهای تولیدی 

وی اظهار کرد: بیش از ۵۰ درصد مشکلات بخش صنعت مربوط به تأمین مالی است، سهم بخش صنعت در تسهیلات بانکی سال ۹۹ فقط ۳۰ درصد کل تسهیلات بانک‌ها بوده است درحالی‌که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه این رقم باید در پایان برنامه به ۴۰ درصد تسهیلات برسد که اکنون ۱۰ درصد کسر منابع مالی داریم.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: این کمبود منابع موجب تعطیلی بنگاه‌ها و کاهش ظرفیت تولید و اشتغال آن‌ها شده است.

«از ۳۷۲ هزار میلیاردتومانی که در شش ماه نخست امسال از بانک‌ها دریافت کرده‌ایم، ۲۹۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش بخش صنعت بوده است درحالی‌که باتوجه‌به نرخ تورم، نقدینگی موردنیاز ما در این بخش یک هزار، هزار میلیارد تومان است تا بتوانیم ظرفیت‌های سال گذشته خود را فعال نگهداریم.»

وی تاکید کرد:‌ باتوجه‌به اینکه در چند سال اخیر رشد اقتصادی ما منفی بوده است برای افزایش رشد اقتصادی دست‌کم به سالی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز داریم.طرح‌های نیمه کار بسیاری در کشور وجود دارد که به دلیل کمبود منابع رها شده است و نظام بانکی باید فکری برای آن بکند.

در بخش تولید انحراف منابع وجود ندارد

نیازی افزود: سال گذشته بانک‌ها یک هزار و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که ۷۴۴ هزار میلیارد تومان به بخش خدمات، ۵۷۰ هزار میلیارد تومان به صنعت، ۱۲۶ هزار میلیارد تومان به کشاورزی و ۱۰۴ هزار میلیارد تومان به مسکن اختصاص‌یافته است و اگر انحراف منابع وجود داشته باشد باید همه حوزه‌ها به تفکیک آسیب‌شناسی شود تا مشخص گردد کدام حوزه انحراف بیشتری داشته است.

وی گفت: در سال ۹۷ بازرگانان برای واردات کالا و دریافت ارز رتبه‌بندی شدند که تجربه موفقی بود و واردات به اعتبار بازرگانان وابسته شد و این را باید در بخش‌های دیگر نیز پیاده کرد.

به گفته وی ،‌ نظام بانکی می‌تواند از زیرساخت نظام رتبه سنجی و سامانه جامع تجارت وزارت صمت برای پرداخت تسهیلات استفاده کند.

نیازی افزود:‌ باید تقاضای مالی از نظام بانکی کاهش یابد و روش تأمین مالی نظام زنجیره‌ای را دنبال کنیم.


تقاضای تسهیلات بازرگانی و خدمات بیشتر از تولید است

 عبدالمهدی ارجمند نژاد مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی نیز گفت: نظام بانکی ایران بر اساس توانی که دارد تلاش می‌کند نیازهای بخش‌های مختلف را پاسخ دهد.

وی افزود: در شش ماه نخست امسال سه میلیون و ۷۲۷ هزار ۲۱ میلیارد ریال به بخش صنعت و معدن تسهیلات پرداخت شده که ۳۰ درصد از کل تسهیلات بانک‌هاست. البته پرداخت تسهیلات به وجود پول و منابع نیز بستگی دارد.

به گفته این مقام مسئول ، در شش ماهه نخست امسال برای تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت ۲۹۴ ممیز ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که ۸۰ درصد کل تسهیلات اختصاص‌یافته به این بخش است.

وی گفت: باتوجه‌به شرایط اقتصادی کشور تقاضا برای تسهیلات در بخش بازرگانی و خدمات بسیار بیشتر از بخش تولید است.

وی تصریح کرد:‌ بانک ها موظف هستند بر مصرف تسهیلات نظارت کنند و اکنون طرحی در کشور وجود ندارد که بانک‌ها به آن کمک نکرده باشند، اما ظرفیت نظارتی بانک‌ها محدود است و امکان نظارت دقیق بر تسهیلات داده شده به‌وسیله بانک‌ها وجود ندارد.

شاهد بهبود نظام اعتبارسنجی در کشور هستیم

 مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی گفت: شرکت‌های اعتبارسنجی مانند شرکت ایرانیان که بانک‌ها سهام‌داران آن هستند راه‌اندازی شده است و برخی بانک‌ها نیز خودشان اعتبارسنجی می‌کنند.

وی ادامه داد: به دلیل وجود برخی داده‌ها برای اعتبارسنجی در دستگاه‌های دیگر و ضعیف بودن تجهیزات و شبکه انتقال داده‌ها در این دستگاه‌ها امکان اعتبارسنجی برای بانک‌ها مشکل شده است.

نظام تأمین مالی کشور نیاز به بازآفرینی دارد

  سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی هم  با بیان اینکه نظام تأمین مالی کشور نیاز به بازآفرینی دارد، گفت: ۸۰ درصد نیازهای مالی از نظام بانکی تامین می‌شود که این کار را مشکل کرده است و باید به دیگر بخش‌های درآمدی توجه کنیم.

وی افزود: نباید انتظار داشته باشیم که می‌توانیم هر میزان منابع نیاز داریم، از سیستم بانکی تأمین کنیم.

حسینی گفت: وجود اطلاعات نامتقارن در سیستم بانکی موجب انتخاب نادرست مشتری به‌وسیله بانک‌ها شده است و براین‌اساس برخی مشتری‌ها منابع را به انحراف می‌برند.

وی افزود:‌ نظام اعتبارسنجی و تأمین رتبه بانکی، از توسعه لازم برخوردار نیست البته نباید این کار فقط به‌وسیله بانک‌ها انجام شود بلکه باید مؤسسات اعتبارسنجی ایجاد کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.