بررسی مخارج ۵ ماه اول سال دولت نشان می‌دهد که دولت با استفاده از ۶ منبع نسبت به تامین منابع مورد نیاز خود اقدام کرده، با این حال تا پایان سال جاری ۳۰۷ تا ۴۷۰ هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل جبران وجود دارد که اگر راهکاری برای آن نباشد، باید اثر آن را در تورم و رشد پایه پولی ببینیم.

جزییات عملکرد ۵ ماهه بودجه‌ای دولت

به گزارش کارآفرین نیوز، رییس جمهوری اعلام کرده دولت سیزدهم موفق شده با وجود مشکلات عدیده مالی و کسری بودجه سال ۱۴۰۰، اما در شهریورماه بدون دریافت تن‌خواه و استقراض از بانک مرکزی، منابع لازم برای پرداخت حقوق ها و مخارج دولت را تامین کند.

بر پایه این گزارش، کسری بودجه در شروع به کار دولت سیزدهم، مهم ترین چالشی است که همواره از سوی مسئولان دولتی عنوان شده و آنگونه که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، بودجه سال آینده باید بدون کسری بسته شود. پیامدهایی که درباره کسری بودجه های سنواتی مطرح می شود، بحث افزایش پایه پولی، رشد نرخ تورم و چاپ پول بدون پشتوانه از سوی بانک مرکزی برای جبران کمبودهای مالی دولت است که خسارت های آن مستقیما معیشت مردم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

کسری بودجه باید متوقف شود

اگر دولت سیزدهم بتواند با بکارگیری سازوکارهایی موثر، روند کسری بودجه های سال های اخیر را متوقف و یا آن را به حداقل برساند، گام بسیار مهمی نیز در مهار نرخ تورم و بهبود قدرت خرید مردم برداشته خواهد شد.

جزییات عملکرد ۵ ماهه بودجه‌ای دولت

نتایج یک بررسی صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که در سال جاری دستکم ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود خواهد داشت که نکته اساسی آن، غیرقابل تامین بودن این میزان کسری است.

دو راهکار برای جلوگیری از آسیب این میزان کسری بودجه نیز عنوان شده که یکی کاهش هزینه ها و دیگری استفاده از منابع جدید است. طبق بررسی ها تا نیمه ماه پنجم سال ۱۸ درصد رقم مصوب سال ۱۴۰۰ و ۴۶ درصد مصوب ۴.۵ ماهه نخست سال محقق شده است. بنابراین بیش از ۵۰ درصد منابعی که باید تا چهارماه و نیم اول سال محقق می شد، وصول نشده است.

آمار عملکرد بودجه‌ای یک فصل و نیم دولت

همچنین در ۱۳۹ روز ابتدای سال، تنها ۳ درصد از منابع حاصل از نفت و فرآورده های نفتی قانون بودجه ۱۴۰۰ و تنها ۱۵ درصد مصوب ۴.۵ماهه محقق شده است. برای کل سال ۱۴۰۰ منابع در نظر گرفته شده در قالب انتشار اوراق خزانه اسلامی به میزان ۵۲ هزار میلیارد تومان بوده که در ۴.۵ماه نخست سال بیش از ۶۴ هزار میلیارد تومان اوراق به چاپ رسید.

طی ۵ ماه نخست سال، ‌دولت از تمام مبلغ تنخواه گردان در نظر گرفته شده در بودجه ۱۴۰۰ استفاده کرده است. مبلغ تنخواه گردن در نظر گرفته شده از سوی هیات وزیران، رقم ۴۱۲ هزار میلیارد ریال بود که به ۵۴۹ هزار میلیارد ریال معادل ۴ درصد منابع بودجه افزایش یافته بود.

خطر رشد دوباره پایه پولی و تورم

دولت عموما از ۶ منابع برای تامین منابع بودجه ای سال جاری خود استفاده کرده که ۳۳.۴ درصد از آن در ۴.۵ماه نخست سال از درآمدهای مالیاتی و گمرکی، ۲۵.۶ درصد از طریق اوراق بدهی، ۱۹.۶ درصد تنخواه گردان، ۴.۵ درصد منابع صندوق توسعه ملی، یک دهم درصد از محل واگذاری ها، ۴.۱ درصد از منابع نفت و فرآورده های نفتی و ۱۲.۷ درصد نیز از سایر درآمدهای دولتی بوده است.

جزییات عملکرد ۵ ماهه بودجه‌ای دولت

نکته اصلی در گزارش مرکز پژوهش های مجلس کسری غیرقابل تامین حدود ۳۰۷ هزار میلیارد تومانی بودجه سال جاری است که تنها از طریق افزایش منابع و یا کاهش مخارج قابل حل است. در غیر این صورت تامین این میزان منابع از محل پایه پولی و ایجاد تورم محتمل است. همچنین اگر رقم اوراق بدهی و استقراض از صندوق توسعه ملی نیز به کسری دولت اضافه شود، رقم کسری بودجه به حدود ۴۷۰ هزارمیلیارد تومان خواهدرسید.

هرچند دولت وصول مطالبات خارجی ایران و همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی را به عنوان اهداف اولویت دار خود در جبران کسری بودجه عنوان کرده، اما در کوتاه مدت تنها از طریق کاهش مخارج غیرضرور می تواند در جبران کسری بودجه اقدام کند و در گام های بعدی و برای سال ۱۴۰۱ به سمت افزایش درآمدهای مالیاتی، ایجاد پایه های جدید مالیاتی، شناسایی فراریان مالیاتی و وصول مطالبات خارجی ایران حرکت کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =