مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق گفت: روند سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها مطلوب است و در صورت تداوم این روند، در تأمین برق فصل زمستان مشکلی رخ نخواهد داد.

سخنگوی صنعت برق:‌ در تأمین برق فصل زمستان مشکلی رخ نمی هد

به گزارش کارآفرین نیوز، مصطفی رجبی مشهدی بیان کرد: روند سوخت رسانی به خصوص سوخت دوم برای نیروگاه ها که همان گازوئیل است، خوب بوده و اکنون درحال تکمیل مخازن نیروگاه ها هستیم و نسبت به پارسال وضعیت سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها خیلی بهتر شده است.

چندی پیش رییس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر ضرورت تلاش برای تأمین سوخت نیروگاه ها تاکید کرد.مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: چنانچه این وضعیت تا پایان آبان ماه ادامه یابد و مخازن سوخت دوم نیروگاه ها تکمیل شود، در زمستان مشکلی در تأمین برق ایجاد نخواهد شد. اما اگر وقفه ای در تأمین سوخت ایجاد شود امکان بروز مشکل وجود خواهد داشت.وی افزود: اکنون درحال برنامه ریزی هستیم تا در صورت بروز مشکل سوخت راه های دیگر جایگزین شود تا مشکلی در تأمین برق ایجاد نشود.

اولویت نخست، تأمین برق مشترکان خانگی

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران درپاسخ به اینکه در صورت بروز مشکل مراکز استخراج مجاز رمز ارز چگونه فعالیت خواهند داشت، بیان کرد: اولویت نخست ما تأمین برق مشترکان خانگی و مشترکان کوچک است.

وی ادامه داد: در صورت بروز محدودیت تلاش خواهیم کرد برنامه ای تدوین شود که این نوع مراکز بتوانند به فعالیت خود با توجه به محدودیت ها ادامه دهند تا زیاد آسیب نبینند.
 

آمارها نشان می‌دهد در زمستان سال گذشته در برخی روزها، گاز تحویلی به نیروگاه‌ها به زیر ۷۰ میلیون مترمکعب در روز رسید. این در حالی است که اگر نیروگاه‌های کشور بخواهند با همه ظرفیت خودکار کنند سوختی معادل ۱۹۰ میلیون مترمکعب گاز در روز نیاز دارند.

بنابراین بقیه سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها در زمستان به وسیله سوخت مایع تأمین شده است.

آن‌گونه که مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است، اگرچه در ۶ ماهه نخست امسال مصرف گاز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود یک درصد کاهش داشته اما با اولین نسیم پاییزی و خنک شدن نسبی هوا در اغلب نقاط کشور، مصرف گاز نیز افزایشی شده است.

ادامه روند افزایشی مصرف گاز در کشور، علاوه بر آنکه می‌تواند سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها را با مشکل روبه‌رو کرده و پایداری شبکه برق را به خطر بی اندازد، در ادامه ممکن است به قطع گاز برخی از مناطق کشور در روزهای سرد سال بی انجامد.

 ۸۰ درصد گاز تولیدی کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود

مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران، گفت: اگر از طرف مشترکان بخش خانگی و تجاری مدیریت مصرف انجام نشود، در زمستان شاهد قطع گاز و برق خواهیم بود.

مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه مشکلی در تأمین مازوت موردنیاز نیروگاه‌ها در زمستان وجود ندارد، گفت: مخازن نیروگاه‌ها پر است و مشکلی در ذخیره‌سازی نداریم. برای مصرف گازوئیل در نیروگاه‌ها نیز با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی توافق کردیم تا روزانه ۳۵ میلیون لیتر را تحویل دهند. در کنار آن نیز ذخایر گازوئیل در نیروگاه‌ها نیز وجود دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =