هرچند دولت سیزدهم کار خود را از ماه پنجم سال شروع کرده و بخشی از برنامه ریزی‌ها توسط دولت قبل صورت گرفت، اما برای مقابله با چالش تورم بالای ۴۰ درصد، باید در کوتاه ترین زمان ممکن سیاست‌های ضد تورمی طراحی و توسط وزارتخانه‌های اقتصادی به اجرا گذاشته شود.

مهار تورم؛ مسئله اول دولت سیزدهم

به گزارش کارآفرین نیوز، دولت سیزدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که حدود ۵ ماه از سال گذشته بود و نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بوده است. در شهریورماه امسال نرخ تورم کل کشور به ۴۵.۸ درصد رسید و این نرخ در برخی استان ها تا حدود ۵۲ درصد نیز رسیده است.

همچنین در شهریورماه امسال افزایش نرخ تورم ماهانه استان ها بین ۲.۱ تا ۵.۳ درصد رشد داشته است. کارشناسان اقتصادی عقیده دارند در حال حاضر، مهم ترین هدف دولت سیزدهم در بحث اقتصادی، باید برنامه ریزی برای مهار نرخ تورم و ارائه سیاست های ضد تورمی باشد.

دستور کار دولت برای مهار تورم

رییس جمهوری طی روزهای اخیر و در دومین حضور تلویزیونی خود به مسئله معیشت مردم اشاره کرد و با اشاره به اینکه خود شخصا قیمت ها را در بازار مرتبا رصد می کند و درباره آن با وزرا گفت وگو می کند، افزود: وضعیت معیشت مردم دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است، من از فشاری که بر دوش مردم است با خبر هستم و خود را در کنار سفره مردم احساس می‌کنم.

مهار تورم؛ مسئله اول دولت سیزدهم

رییسی بیان کرد:  به شکل مستمر دنبال این هستیم که تورم کنترل شود و فشاری که روی مردم عزیزمان هست، کاهش یابد.

همچنین وی درباره تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ از قید باید در حل مسئله کسری بودجه استفاده کرده که در صورت تحقق این امر، می توان انتظار داشت در ماه های پیش رو و در سال نخست فعالیت دولت سیزدهم، نرخ تورم کاهش یابد.

دولت در روزهای اخیر اعلام کرد که با اقدامات صورت گرفته توانسته منابع مالی مورد نیاز برای مخارج دولت و حقوق ها را بدون استقراض از بانک مرکزی تامین کند؛ همچنین اعلام شده که این اقدام برای ماه دوم نیز صورت گرفته و در صورتی که دولت بتواند در ماه های پیش رو، چنین روندی را ادامه دهد، نرخ تورم کاهش خواهد یافت.

حرکت دولت با بسته ضدتورمی

با وجودی که دولت همزمان با مسائل و مشکلات گوناگونی مواجه است و باید برای آنها چاره اندیشی کند، اما در بخش اقتصادی قطعا مسئله تورم و کاهش قدرت خرید مردم؛ چالش مهمی است که باید با آن مواجه شود. هرچند هنوز برنامه منسجم و یا هدفگذاری روشنی درباره چگونگی حرکت دولت برای کاهش نرخ تورم در ماه های آینده ارائه نشده، اما انتظار می رود طراحی بسته ضد تورمی دولت سیزدهم به نحوی باشد که در یک مقطع کوتاه منجر به تقویت قدرت معیشتی مردم وهمچنین تقویت پول ملی شود.

مهار تورم؛ مسئله اول دولت سیزدهم

تمرکز دولت برای مهار نرخ تورم در ماه های پیش رو باید در وزارتخانه های اقتصادی باشد. یعنی اقلام پُرمصرف و تاثیرگذار بر نوسانات بازارها در وزارتخانه های وزارت جهاد کشاورزی، صمت و...  نیازمند مراقبت بیشتری است.

طی هفته های اخیر برخی رشد قیمت ها از جمله در مرغ و تخم مرغ باعث ایجاد موج قیمتی در بازارها شده است و دولت برای جلوگیری از آشفتگی قیمتی در این بخش ها نباید اجازه بروز کمبود در این بازارها را بدهد.

روند تورم استان ها

قطعا دولت برای مهار تورم در ماه های آینده چالش بزرگی در پیش خواهد داشت. نگاهی به روند نرخ تورم کالاهای خوراکی و آشامیدنی ها نیز نشان می دهد که تورم ماهانه کل کشور در شهریور امسال به ۵۹.۵ درصد رسیده است. این نرخ در برخی استان ها از ۶۰ درصد نیز رد شده و به عنوان نمونه نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها در استان لرستان طی شهریور امسال به حدود ۶۵ درصد رسید.

مهار تورم؛ مسئله اول دولت سیزدهم

این نکته نیز حائز اهمیت است که مهار نرخ تورم و کاهش درصدهای بیان شده در یک دوره بسیار کوتاه یک ماهه و یا یک فصل چشمگیر نخواهد بود و اقدامات در این زمینه ها با تاخیر نمایان می شود، اما حرکت دولت در مسیر کنترل نرخ تورم، می تواند این امید را ایجاد کند که در پایان سال، نرخ تورم کالاها در روند کاهشی قرار بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =