بیل گیتس در نشست مجازی فناوری های آب و هوایی SOVS به کسانی که به خلق ثروت علاقه مند هستند، پیشنهاد کرد ورود به عرصه نوین تکنولوژی های اقلیمی و آب و هوایی را با دقت و خوش بینی بررسی کنند

بیل گیتس:‌ سرمایه گذاران، حوزه فناوری نوین را با خوش بینی بررسی کنند

 SOVS یک شرکت معروف سرمایه گذاری مستقر در پرینستون و نیوجرسی با بیش از ۳۰ شعبه در سراسر دنیا است که در حوزه فناوری های نوین عرصه تغییرات آب و هوایی فعالیت و سرمایه گذاری می کند.

به گزارش سی ان بی سی، بیل گیتس؛ چهارمین فرد ثروتمند دنیا می گوید: به دنبال خلق ثروت بیش از این نیست،  اما کسانی که به دنبال ثروت آفرینی هستند به فرصت های بی شمار کشف نشده فناوری های مرتبط با مسایل آب و هوایی و زیست محیطی بیندیشند. البته کسانی که جرأت ریسک کردن ندارند یا توقع بازگشت کوتاه مدت سرمایه دارند بهتر است به فکر نوآوری های  حوزه تغییرات آب و هوایی  نباشند.

وی همچنین در مصاحبه ای با سی ان بی سی در حاشیه این نشست مجازی گفت: بازگشت سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه تغییرات اقلیمی و تغییرات آب و هوایی نسبت به سرمایه گذاری در سایر فناوری های نوین، قابل رقابت تر و مطمئن تر است. می توان گفت در آینده نه چندان دور،  ۸ تا ۱۰ شرکت در حد و اندازه تسلا خواهیم داشت که امروز فقط یکی از آنها در دنیا شناخته شده است.

بیل گیتس:‌ سرمایه گذاران، حوزه فناوری نوین را با خوش بینی بررسی کنند

ارزش تسلا شرکت خودروساز الکتریکی قدرتمند به رهبری ایلان ماسک، در سال گذشته میلادی (۲۰۲۰)، دو برابر شد و در ۵ سال گذشته نیز، افزایش ارزش بیش از دو هزار برابری را تجربه کرده است.

گیتس بر این باور است کسانی که در تسلا سرمایه گذاری کرده اند از هوش اقتصادی بالا و قدرت تصمیم گیری به موقع برخوردار بوده اند که همین ویژگی ها، سود هنگفتی نصیب آنها کرده است.

وی پیش بینی می کند: در آینده، سودهای کلان متعلق به استارتاپ ها و شرکت های دیگری خارج از عرصه تولید خودروهای الکتریکی تعلق خواهد بود. در آینده، شاهد شکوفایی تعداد شرکت های بیشتری مانند مایکروسافت، گوگل و آمازون خواهیم بود که فعالیت هایشان در حوزه فناوری های مرتبط با تغییرات آب و هوایی، دنیا را شگفت زده خواهد کرد.

بیل گیتس:‌ سرمایه گذاران، حوزه فناوری نوین را با خوش بینی بررسی کنند

شرکت مایکروسافت با همکاری بیل گیتس و پل آلن در سال ۱۹۷۵ بنیان نهاده شد، در حالی که آمازون و گوگل در سال ۱۹۹۰ و با آغاز گسترش اینترنت در دنیا تأسیس شدند. در حال حاضر این سه غول فناوری، با ارزش ترین شرکت های فعال در آمریکا هستند. بر اساس آمار مجله فوربس در چند سال اخیر، ایلان ماسک در رتبه دوم و بیل گیتس در جایگاه چهارم لیست ثروتمندترین های دنیا ایستاده اند.  

بیل گیتس در سال ۲۰۱۵ با تأسیس شرکت سرمایه گذاری Breakthrough Energy  فعالیت و سرمایه گذاری خود را در حوزه فناوری های انرژی پاک و کاهش انتشار گاز کربن آغاز کرد.

بیل گیتس:‌ سرمایه گذاران، حوزه فناوری نوین را با خوش بینی بررسی کنند

بیل گیتس در حوزه فناوری های نوین به ویژه در حوزه کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی بسیار مشتاق و پیگیر است و می گوید: این روزها، اکثر فناوری های این حوزه دقیقا در شرایط مشابه روزهای آغازین رونمایی عمومی اینترنت هستند. بسیاری از فناوری ها نیز در مرحله آزمایشگاهی و تحقیق هستند و به سرمایه گذاری های کلان برای آغاز به کار نیاز دارند. سرمایه گذاران باید با دقت کافی و از تمام جوانب، عرصه فعالیت و میزان اطمینان از ادامه فعالیت و بازگشت پذیری سرمایه را بسنجند.

به گفته بیل گیتس، استارتاپ های حوزه انرژی هسته ای به سرمایه های کلان نیاز دارند، در عین حال تضمینی برای بازگشت سرمایه یا تداوم فعالیت وجود ندارد. در حالی که تعهدات فراوان و سنگین کشورها نسبت به مسایل آب و هوایی در رابطه با جلوگیری از انتشار کربن، عاملی برای اطمینان از تصویب سیاست های تشویقی توسط دولتمردان و تصمیم سازان دنیاست که ریسک سرمایه گذاری در حوزه فناوری های نوین آب و هوایی را کاهش می دهد.

بیل گیتس همچنین سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی (سولار) را از جمله مواردی اعلام کرد که می توان با اطمینان بیشتر در آن سرمایه گذاری کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =