استارتاپ وردکوین (Worldcoin) شبیه فیلم های علمی تخیلی با طراحی و استفاده دستگاه اسکن چشمی کروی به نام "ارب" (Orb)، چشم افراد را اسکن می کند و به آنان، رمز ارز رایگان می دهد.

اسکن چشمی بدهید؛ رمز ارز رایگان بگیرید

به گزارش سی ان بی سی، سام آلمن؛ سرمایه گذار حوزه کارآفرینی مستقر در سیلیکون ولی (Silicon Valley) با همکاری استارتاپ هوش مصنوعی، ورود خود را به حوزه رمز ارز در سطح کلان قطعی کرد.

در حال حاضر، این استارتاپ جوان روزانه بیش از ۱۰۰ هزار کاربر دارد اما انتظار می رود تا سال ۲۰۲۳ بیش از یک میلیارد کاربر از سراسر دنیا داشته باشد. آلکس بلانیا؛ فارغ التحصیل رشته فیزیک نظری و مدیرعامل ورد کوین (Worldcoin) معتقد است در آینده نه چندان دور، ورد کوین به زیرساختی اساسی برای کسب درآمد تبدیل خواهد شد.

اسکن چشمی بدهید؛ رمز ارز رایگان بگیرید

شاید شبیه فیلم علمی تخیلی (Sci-Fi movie) باشد: گوی فلزی ارب، چشم افراد را اسکن می کند و در ازای آن، رمز ارز رایگان می دهد.

پیش از این نیز وردکوین توانسته بود با بهره گیری از سرمایه گذاری صرافی کوین بیس (Coinbase) و راید هافمن؛ میلیاردر هم – بنیانگذار لینکدین، خیلی زود به جمع یونیکورن ها بپیوندد اما با مشارکت آلمن، عزم خود را برای ورود به دنیای شگفتی سازان فناوری جزم کرده است.

آلمن، در گذشته مدیرعامل شتاب دهنده استارتاپی Y Combinator بوده است و اکنون مدیر اجرایی گروه هوش مصنوعی OpenAI است.

براساس آمار صرافی آنلاین "کریپتو دات کام" (Crypto.com)، فقط ۳ درصد از مردم دنیا کاربر و فعال بازار کریپتو هستند.گرچه بنیانگذاران ورد کوین می گویند هدف، فقط دسترسی و فعالیت تعداد افراد بیشتر در بازار کریپتو است.

بلانیا در گفت وگو با سی ان بی سی می گوید: رمز ارزها بسیار قدرتمند هستند و می توانند محدودیت ها و مرزهای اقتصادی را جابه جا کنند. علاوه بر این، افراد بیشتری می توانند از مزایای مالی آن برخوردار شوند.

در نگاه اول، ایده رمز ارز رایگان، عجیب و غریب به نظر می رسد: پول مجانی!؟ اگر فقط باید یک اسکن چشمی انجام داد این ایده، عالی ست. اما چگونه باید به افراد، در مورد امنیت اطلاعات شخصی آنها اطمینان داد؟

اسکن چشمی بدهید؛ رمز ارز رایگان بگیرید

وردکوین چگونه کار می کند

ورد کوین، "ارب" (Orb) را با همکاری مردم در ۱۲ کشور تست کرده است. با موافقت افراد داوطلب در مرحله اول، اسکن چشمی انجام می شود، سپس اطلاعات چشمی، رمزنگاری شده و به یک کد منحصر به فرد تبدیل می شود. در مرحله بعد، به منظور حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از انتشار اطلاعات هویتی افراد، تمامی اطلاعات اولیه حذف می شود و فقط اطلاعات به شکل یک کد منحصر به فرد نگهداری می شود.

پس از اتمام این مراحل، دسترسی رایگان افراد به رمز ارز اختصاص یافته، آزاد و مجاز می شود.

اسکن چشمی بدهید؛ رمز ارز رایگان بگیرید

بلانیا می گوید: تمام مراحل این فرایند با حفظ کامل حریم خصوصی افراد طراحی شده است. کد چشمی تنها چیزی است که ثبت می شود و هیچ داده بیومتریک دیگری از اطلاعات هویتی افراد درخواست و ثبت نمی شود.

بلانیا می افزاید: به دلیل برخورداری افراد بیشتر از مزایای رمز ارزها ازقبیل سرمایه گذاری و پرداخت آسان تر از طریق والت (Wallet)، امیدوار هستیم توسعه دهندگان و متخصصانی به جمع ما اضافه شوند که بتوانیم اپلیکیشنی بسازیم که افراد فقط با کد انحصاری خود، راحت تر به خرید و فروش یا سرمایه گذاری در بازار کریپتو بپردازند.

یکی از مزایای سیستم "ارب" این است که امکان هک یا دسترسی به اطلاعات توسط افراد وجود ندارد مگر آنکه ارب دیگری با تمام اطلاعات و مشخصات یکسان طراحی شود تا بتواند کد منحصر به فرد حاصل از اطلاعات اسکن چشمی هر فرد را ثبت کند.

اسکن چشمی بدهید؛ رمز ارز رایگان بگیرید

زیرساختی برای درآمد پایه همگانی

ایده دسترسی افراد عادی به رمز ارزها مفاهیم اصولی مشترکی با ایده درآمد پایه همگانی (UBI) دارد. درآمد پایه همگانی به مفهوم تأمین حداقل هزینه های مردم است و دولت با اجرای سیاست هایی، امکان برخورداری تمام افراد جامعه از حداقل نیازها را فراهم می کند.

اسکن چشمی بدهید؛ رمز ارز رایگان بگیرید

ایده دسترسی همگانی به رمز ارزها که با همکاری مشترک آلمن و بسیاری از چهره های شاخص حوزه فناوری در حال توسعه و پیشرفت است، نیز در امتداد مفهوم درآمد پایه است اما مدرن تر.

بلانیا معتقد است که ورد کوین این قابلیت را دارد که به عنوان زیرساخت درآمد پایه همگانی مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین از سایر کارآفرینان، استارتاپ ها و فعالان حوزه تکنولوژی درخواست کرد با طراحی اپلیکیشن های مشابه ارب به پیشرفت این مفهوم و فرایند تحقق آن از طریق رمز ارز کمک کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =