نرخ تورم که از شهریورماه سال گذشته روند صعودی داشته و به ۴۵.۸ درصد در شهریور ۱۴۰۰ رسیده بود، در مهرماه اندکی عقب نشینی کرد و افزایش آن متوقف شد.

توقف موتور افزایش نرخ تورم پس از ۱۳ ماه

به گزارش کارآفرین نیوز، کارشناسان بر این باورند که مسئله تورم، مهم ترین چالش و مسئله دولت در ماه های پیش رو خواهد بود و اگر دولت سیزدهم می خواهد برنامه های خود را در سطح کلان عملیاتی کند، ابتدا باید از معیشت مردم و مهار نرخ تورم آغاز کند و البته این هدف نیازمند برنامه ریزی های دقیق، حل مشکل کسری بودجه دولت، جلوگیری از استقراض از منابع بانک مرکزی و بانک ها و یافتن راهکارهایی برای استفاده از منابع ارزی خارج کشور، بهبود وضعیت درآمدهای مالیاتی و همچنین افزایش قیمت نفت و فروش آن و ... است.

در روزهای اخیر، مرکز آمار ایران گزارش نرخ تورم مهرماه سال جاری را منتشر کرد که بررسی این گزارش نشان می دهد نرخ تورم بالاخره پس از ۱۳ ماه ادامه روند افزایشی و رسیدن به نرخ تورم ۴۵.۸ درصد در شهریور امسال، روند نزولی به خود گرفت و در مهرماه ۴ دهم درصد کاهش یافت.

نوسان ۱۴.۸ درصدی نرخ تورم در یک سال

نرخ تورم در مهرماه ۹۸ و در زمان فعالیت دولت دوازدهم به ۴۲ درصد رسیده بود که پس از آن و در طی یکسال بعد در مهرماه ۹۹ به ۲۷.۲ درصد رسید. به بیان دیگر، در یک دوره یک ساله نرخ تورم به میزان ۱۴.۸ درصد کاهش یافت و در صورت ادامه این روند، نرخ تورم در مهرماه ۱۴۰۰ باید به ۱۳ تا ۱۴ درصد می رسید، اما روند کاهشی نرخ تورم در یک ساله مهرماه ۹۹ تا مهرماه ۱۴۰۰ متوقف و نرخ تورم به سمت رکوردهای جدید پیش رفت و در شهریورماه به ۴۵.۸ درصد رسید.

مردادماه امسال که دولت سیزدهم، اداره امور کشور را در دست گرفت نرخ تورم به ۴۵.۲ درصد رسیده بود که پس از آن با ادامه افزایش در شهریورماه به ۴۵.۸ درصد بالغ شد. در عین حال، نرخ تورم مردادماه و شهریور و حتی تا ماه های آینده را نیز باید متاثر از سیاست های دولت قبل دانست، اما در مهرماه نرخ تورم بالاخره در روند کاهشی هرچند اندک قرار گرفت. رشد ماهانه نرخ تورم نیز در مهرماه امسال به میزان دو دهم درصد کمتر شده و به ۳.۷ درصد رسید.

کسری بودجه؛ موتور تورم زایی دولت

با این وجود، دولت باید دلایل افزایش نرخ تورم از ۲۷ درصد در مهرماه سال گذشته تا ۴۵.۴ درصد در مهرماه ۱۴۰۰ را بررسی و راهکارهای جلوگیری از تاثیر شاخص های منفی بر رشد نرخ تورم را اعمال کند، در غیر این‌صورت باید در ماه های آینده منتظر عبور نرخ تورم از ۵۰ درصد نیز باشیم. هرچند به دفعات مهم ترین دلیل افزایش نرخ تورم، کسری بودجه دولت و رشد پایه پولی توسط بانک ها عنوان شده است.

دولت سیزدهم در مدت اخیر و از مردادماه سال جاری، از طریق استفاده از ابزارهای موجود، از جمله افزایش مداوم نرخ سود بین بانکی به دنبال کاهش رشد پایه پولی در بانک ها و مدیریت نقدینگی بود که در نهایت منجر به کاهش نرخ تورم شد.

توقف موتور افزایش نرخ تورم پس از ۱۳ ماه

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =