دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: عرضه سیمان در بورس کالا طی یک ماه گذشته افزایش پیدا کرده و در حال حاضر کارخانجات هفته‌ای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تُن سیمان از این طریق عرضه می‌کنند.

عرضه هفتگی ۱.۳ میلیون تُن سیمان در بورس کالا

عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص شیوه عرضه سیمان از سوی کارخانجات اظهار کرد: در حال حاضر عرضه سیمان به بازار فقط از طریق بورس کالا صورت می گیرد و این عرضه به صورت هفتگی انجام می شود.

وی با بیان اینکه در برخی کارخانجات مازاد تولید سیمان هم داریم، افزود: با توجه به میزان تقاضایی که برای سیمان وجود دارد، می توان گفت که کمبودی در بخش عرضه نداریم.

قیمت پایه سیمان در بورس کالا

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تصریح کرد: در حال حاضر قیمت پایه هر پاکت سیمان در بورس کالا تقریبا ۲۵ هزار تومان است و نرخ فله ای هر تُن ۳۴۵ هزار تومان و نرخ پاکتی هر تُن نیز ۴۸۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: البته در برخی شهرستان ها که اصطلاحا مناطق پُرتولید سیمان هستند، از میزان تقاضا کاسته شده اما در سایر مناطق مشکلی از نظر میزان عرضه و تقاضا وجود ندارد. شیخان با بیان اینکه نیاز کشور در حال حاضر ماهیانه حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تُن است، اضافه کرد: توان تولید روزانه تا ۲۵۰۰ تُن سیمان در کشور وجود دارد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: در صنعت سیمان حدود ۱۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و چند میلیون نفر به طور غیرمستقیم مشغول به کار هستند که با توجه به آن، این صنعت نیاز به توجه خاص وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.

عرضه هفتگی ۱.۳ میلیون تُن سیمان در بورس کالا

عرضه سیمان در بورس کالا از ۹ خرداد ۱۴۰۰ کلید خورده و در حال حاضر سیمان از طرف تولیدکنندگان و کارخانه‌ ها از این طریق عرضه می شود. خریداران سیمان بورس کالا، شرکت ‌های بزرگ، عاملان توزیع و پروژه ‌های عمرانی هستند که توسط کارگزاران اقدام به خرید سیمان در بورس کالا می‌ کنند.

در حال حاضر ۷۷ شرکت تولید سیمان خاکستری و سفید در بورس کالا به عرضه محصول خود می پردازند که ۱۰ شرکت عرضه سیمان سفید و ۶۷ شرکت سیمان خاکستری عرضه می ‌کنند و مابقی آن ها به زودی در بورس کالا پذیرش می شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.