براساس گزارش بانک مرکزی نرخ دلار در بازار آزاد ایران در دوره سال‌های ۹۶ تا بهار ۱۴۰۰ حدود ۶ برابر شده است؛ با این حال، آینده بازار ارز ارتباط مستقیمی با سیاست‌های ارزی دولت سیزدهم دارد.

سمت و سوی نرخ دلار در بازار ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ ارز یکی از مهم ترین متغیرهایی است که در اقتصاد ایران تاثیر مستقیم دارد و هرگونه تغییرات در این بازار به ویژه در ارزهای شاخص از جمله دلار و یورو، تغییرات و نوسانات قیمتی در سایر بازارها را رقم می زند و یا سیگنالی برای آینده بازارها خواهد بود.

البته تاثیر ارزهای جهانروا مانند دلار تنها بر اقتصاد ایران نیست و این ارز به دلیل قابلیت مبادلاتی در تمامی بازارهای جهان، همواره تاثیرگذاری بالایی بر عملکرد اقتصادها دارد و در دنیا بخش بزرگی از مبادلات و تجارت با ارز دلار انجام می شود.

تغییرات ۴ ساله نرخ دلار در بازار

طی دهه های اخیر برخی دولت ها مباحثی را پیرامون لزوم حذف دلار و یا به حداقل رساندن اثر آن بر اقتصاد کشور مطرح کرده اند، با این وجود به دلیل استفاده بالا از این ارز و همچنین استفاده از آن به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری توسط تجار و حتی مردم عادی، توفیقی در این بخش به دست نیامده است.

نگاهی به روند قیمتی این ارز در بازار آزاد ایران که از سوی بانک مرکزی ارائه شده نشان می دهد که نرخ دلار در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۹ و همچنین طبق گزارش ارائه شده برای سه ماهه نخست سال جاری، حدود ۶ برابر شده است.

به بیان دیگر، هر دلار آمریکا که در بازار آزاد ایران در سال ۹۶ رقم ۴ هزار و ۴۵ تومان بوده، در سال ۹۹ به ۲۲ هزار و ۸۸۰ تومان و در بهار امسال نیز به بالای ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

رشد ادامه دار دلار در بازار ایران

روند افزایش نرخ دلار بعضا با شیب ملایم و در مواردی نیز با شیب تُند، در سال های اخیر ادامه داشته و در فاصله سال ۹۶ تا ۹۷ به بیش از ۲ برابر رسید. این روند تا سال ۹۸ با رشد کمتری ادامه یافت و در سال ۹۹ نیز دوباره به حدود ۲ برابر نرخ سال ۹۸ رسید. هر دلار آمریکا همچنین از ۱۶ هزار و ۵۴۶ تومان در بهار سال گذشته به ۲۴ هزار و ۵۳۶ تومان در پایان سال ۹۹ رسید.

سمت و سوی نرخ دلار در بازار ایران

با وجود اینکه بانک مرکزی، نرخ هر دلار را در بازار آزاد در فصل بهار امسال را بیش از ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرده، اما نرخ دلار در بازار آزاد در دومین ماه از فصل پاییز به ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان نیز رسید. با این حال، اجرایی شدن سیاست های ارزی دولت سیزدهم، می تواند مسیر تغییرات نرخ ارز در ماه های پیش رو را روشن کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =