رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران از مطرح شدن مباحثی مبنی بر خشکاندن باغات پسته رفسنجان به شدت انتقاد کرد و خواستار سرمایه گذاری دولت در حوزه تأمین آب برای این باغات شد.

 دولت در باغات پسته سرمایه گذاری کند

به گزارش کارآفرین نیوز ، ارسلان قاسمی گفت: ۱۲۰ هزار هکتار باغ در رفسنجان وجود دارد که برخی عنوان می‌کنند به دلیل خشکسالی باید ۹۰ هزار هکتار از این باغات خشک شود.

برخی به دنبال نابودی صنعت پسته هستند 

قاسمی ادامه داد: به گفته این افراد، ۳۰ هزار هکتار باغات باقی‌مانده به دلیل اینکه آب بیشتری دریافت می‌کنند می‌توانند دوبرابر ۱۲۰ هزار هکتار باغ کنونی محصول تولید کنند که این تصور کاملاً نادرست و غیرکارشناسی است.

وی گفت: پسته محصولی است که سالانه بین یک تا ۱.۵ میلیارد دلار ارزآوری برای کشور دارد و در دنیا پسته را به نام ایران می‌شناسند.

 دولت در باغات پسته سرمایه گذاری کند

قیمت جهانی پسته را بحث عرضه و تقاضا تعیین می کند

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران، افزود: متأسفانه خیلی از تجار خواستار این شده‌اند که قیمت جهانی پسته را بحث عرضه و تقاضا تعیین کند و همین منجر شد که کشورهایی مانند آمریکا و ترکیه که سطح زیر کشت خود را افزایش داده‌اند تعیین‌کننده قیمت پسته باشند.

قاسمی بیان کرد: درعین‌حال در داخل کشور عده‌ای از تولیدکنندگان پسته می‌خواهند زمین‌های خود را به آنها بفروشند تا آنان نیز باغ‌ها را خشک و فکری برای این زمین‌ها کنند.

انتقال آب از خلیج‌فارس برای مجتمع مس سرچشمه کرمان

وی گفت: به اعتقاد ما انتقال میزان بیشتری از آب می‌تواند منجر به احیای باغات پسته رفسنجان شود اما این آب برای کشاورزی گران است و کشاورزان نمی‌توانند هزینه آن را بپردازند. راه‌حل ما این است که دولت اعتبارات این طرح را از طریق صندوق توسعه ملی فراهم کند و به کشاورزان بین ۱۰ تا ۱۵ سال زمان دهد تا این پول را به دولت برگردانند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران تصریح کرد: احیای باغات رفسنجان منجر به ایجاد اشتغال، ارزش افزوده و ارزآوری برای کشور می‌شود و کشاورزان به‌راحتی می‌توانند بدهی دولت را پس دهند ضمن اینکه بساط چاه‌های غیرمجازی که در استان زده می‌شود برچیده خواهد شد و سیستم آبیاری قطره‌ای نیز به آبیاری تحت‌الارضی تبدیل می‌شود؛ بنابراین بحث کم‌آبی نیز تا حدود زیادی رفع می‌شود.

قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ایران در محصولاتی مانند زعفران، پسته، زرشک، انار و کیوی اولین و یا جزو اولین‌ها در جهان است، گفت: بنابراین در این محصولات باید ما تعیین‌کننده قیمت جهانی باشیم و در محصولاتی که ارزآوری زیادی برای کشور دارند نباید بدون تدبیر عمل شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه محصولات دیگری در کشور کشت می‌شود که ارزآوری هم برای ما ندارد اما بحث مدیریت آب را با چالش مواجه کرده، گفت: هم اکنون ۸۰ هزار هکتار برنج در استان خوزستان که با بحران کم‌آبی مواجه است کشت شده ضمن اینکه به اعتقاد بنده بحران ایجاد شده در خوزستان به دلیل عدم مدیریت صحیح منابع آب است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =