دبیر انجمن صنایع روغن نباتی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۶۰ هزار تن روغن‌های بخش خصوصی به دلیل عدم تامین ارز، در بنادر رسوب‌ کرده است.

رسوب ۲۶۰ هزار تُن روغن در بنادر

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از انجمن صنایع روغن نباتی، امیرهوشنگ بیرشک، گفت: دولت به بهانه‌های مختلف از جمله تغییر دولت، انتصاب وزیران، تغییر اولویت‌های ارزی، کمبود ارز و … از تخصیص ارز به روغن‌های رسوبی بخش خصوصی در بنادر سر باز می‌زند.

دولت تاکنون به وعده‌های ارزی خود عمل‌ نکرده است

وی افزود: سیاست ارزی دولت در شش ماه دوم سال جاری نیز مشخص نیست و هر روز شایعاتی در زمینه تغییر نرخ ارز به گوش می‌رسد و بیم آن می‌رود ادامه وضعیت فعلی باعث برهم‌خوردن نظم کنونی در بازار روغن نباتی شود.

رسوب ۲۶۰ هزار تُن روغن در بنادر

بیرشک تصریح کرد: بارها و بارها در مکاتبات مختلف و نشست‌های حضوری شرایط صنعت روغن نباتی برای دولتمردان تشریح شده و آنها قول مساعد برای حل مشکلات داده‌اند، به‌ طوری‌ که در جلسه اخیر با وزیر جهاد کشاورزی، وزیر شخصاً دستور داد به‌ سرعت مشکل ارزی روغن خام بررسی و تعیین تکلیف شود و صنعت روغن نباتی از بلاتکلیفی رهایی یابد، اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدام عملی در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود: نبود رویه مشخص در تصمیم‌گیری باعث شده واردکنندگان روغن خام هیچ‌گونه تمایلی به واردات نداشته باشند و عملاً خرید آتی روغن خام متوقف شده است. همچنین اعتبار واردکنندگان در بازارهای جهانی از بین رفته است.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی در خصوص وضعیت تامین روغن خام موردنیاز صنعت با توجه‌ به عدم تخصیص ارز به بخش خصوصی گفت: بر اساس مصوبات موجود، شرکت بازرگانی دولتی وظیفه ذخیره‌سازی روغن خام (ذخایر استراتژیک) را دارد، اما متاسفانه به دلیل نامناسب بودن ترکیب روغن‌های موجود این شرکت، صنعت روغن نباتی با چالش جدی برای تولید روغن موردنیاز صنف و صنعت و روغن سرخ‌کردنی مواجه شده است.

رسوب ۲۶۰ هزار تُن روغن در بنادر

رسوب‌ چند ماهه نزدیک به ۱۰۰ هزار تُن روغن پالم در بنادر 

وی بیان کرد: با توجه‌ به اعلام شرکت بازرگانی دولتی موجودی روغن پالم این شرکت به کمترین میزان در چند سال اخیر کاهش‌ یافته است و امکان توزیع مناسب روغن پالم در حال حاضر وجود ندارد و این در حالی است که نزدیک به ۱۰۰ هزار تن روغن پالم بخش خصوصی ماه‌هاست در بنادر کشور رسوب‌کرده و چشم‌انتظار تخصیص ارز است.

بیرشک نبود روغن خام را چالشی مهم برای صنعت روغن نباتی اعلام کرد و تصریح کرد: روغن پالم یکی از مواد اولیه مهم برای تولید روغن‌های صنف و صنعت و روغن سرخ‌کردنی است و بیم آن می‌رود اگر دولت ارز روغن‌های پالم موجود در بنادر را در اسرع‌ وقت تخصیص ندهد تولید روغن صنف و صنعت و روغن سرخ‌کردنی با مشکل مواجه شده و عملاً متوقف شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =