اختلال در جایگاه‌های سوخت کشور و عدم امکان استفاده از کارت‌های هوشمند، شایعاتی مبنی بر احتمال گرانی بنزین را در فضای مجازی مطرح کرد که تایید حمله سایبری و تکذیب برنامه افزایش قیمت بنزین از سوی دولت، حُسن پایانی بر این شایعات بود.

واکاوی ماجرای اختلال در سامانه سوخت‌رسانی کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، حوالی ساعت ۱۱ روز گذشته در نقاط مختلف کشور خبرهایی مبنی بر اختلال در جایگاه‌های سوخت و قطع ناگهانی نازل‌های بنزین مخابره شد. با وجود اینکه علت این اختلال مشخص نشده بود، اما بروز مشکل فنی سیستم سوخت، حمله سایبری و پیش مقدمه‌ای برای افزایش قیمت بنزین گمانه‌زنی‌هایی بود که در فضای مجازی به‌ سرعت منتشر می‌شد.

واکاوی ماجرای اختلال در سامانه سوخت‌رسانی کشور

در همان لحظات ابتدایی این اختلال، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد مشکلی در زمینه تامین بنزین و نفت گاز وجود نداشته و به دلیل بروز مشکل فنی در سامانه هوشمند سوخت، موقتاً امکان سوخت‌گیری مقدور نیست.

همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، شایعات مربوط به افزایش قیمت سوخت را نیز قویاً تکذیب کرد. پس از وقوع این اختلال گسترده، شرکت ملی پخش در تمام استان‌ها کارشناسان خود را موظف کرد به جایگاه‌های سوخت‌رسانی رفته و با خروج جایگاه از مدار سیستم هوشمند سوخت‌رسانی، امکان عرضه بنزین بار دیگر مهیا شود که سرانجام از حدود ساعت ۱۵ امکان سوخت‌گیری با نرخ دوم در برخی از جایگاه فراهم شد و رفته‌رفته امکان سوخت‌گیری با نرخ اول نیز محقق شد.

بی‌توجهی به سامانه هوشمند

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت کشور، در خصوص زمان نهایی رفع این مشکل گفت: هیچ زمانی برای رفع نهایی مشکل قابل پیش‌بینی نیست، اما مردم می‌توانند بنزین و گازوئیل را با نرخ آزاد تهیه کنند تا اختلال در سامانه رفع شود.

امین رضانواز در ادامه گفت: متاسفانه در ۸ سال گذشته به لحاظ بی‌توجهی به سامانه هوشمند سوخت، این سامانه دچار استهلاک شده است.

تایید حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت

در ادامه اما، مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه علت اختلال سامانه هوشمند سوخت را حمله سایبری اعلام کرد.

واکاوی ماجرای اختلال در سامانه سوخت‌رسانی کشور

همچنین دبیر شورای‌ عالی فضای مجازی در این‌ خصوص گفت: حمله سایبری توسط یک کشور خارجی انجام شده که با تمهیدات امنیتی لحاظ شده، به‌ هیچ‌ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه‌ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت‌رسانی اختلال ایجاد شده است.

سیدابوالحسن فیروزآبادی به اصلاح برنامه نرم افزاری جایگاه‌های کشور به منظور حل مشکل اشاره کرد و گفت: حدود ۴۶۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی بنزین در کشور داریم که باید اصلاحاتی در برنامه نرم‌افزاری‌شان انجام دهند و این کار از ساعت پنج بعدازظهر روز گذشته به‌ تدریج در حال انجام است.

حملات سایبری گسترده

از سویی، مسعود رضایی؛  مدیر سامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از مسبوق به سابقه بودن حملات سایبری خبر داد و گفت: تاکنون ۳ یا ۴ بار شاهد این حملات سایبری در سیستم‌های توزیع سوخت بوده‌ایم، اما چون در ساعات ۲ یا ۳ بامداد انجام شده تا صبح توانسته‌ایم اختلال را برطرف کنیم، اما این دفعه اختلال در نظام توزیع سوخت ظهر اتفاق افتاد و مشکلاتی را به وجود آورد.

مدیر سامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه هم اکنون ۲۷ میلیون کارت سوخت فعال در دست مردم است، اظهار داشت: هنوز ما به منشاء این اتفاق نرسیده‌ایم، اما علت بروز این اختلال در دست بررسی است.

مختل کردن زندگی، هدف حملات سایبری

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز در جلسه هیات دولت با اشاره به حمله سایبری روز گذشته به سیستم جایگاه‌های سوخت در کشور، گفت: هدف از این اقدام مختل کردن زندگی مردم بود تا بتوانند به مقاصد مشخص خود برسند.

رئیس جمهوری افزود: در این حمله سایبری نه تنها مسئولین دچار سردرگمی نشده، بلکه بلافاصله شرایط را مدیریت کردند و مردم نیز آگاهی خود را در مواجهه با این مشکل نشان دادند و  با هوشیاری اجازه ندادند که کسی بتواند سوء استفاده و فرصت طلبی کند.

فعال‌سازی کارت هوشمند تا دو روز آیندهواکاوی ماجرای اختلال در سامانه سوخت‌رسانی کشور

همچنین وزیر نفت بابت اختلال پیش‌آمده در سامانه هوشمند سوخت عذرخواهی کرد و گفت: حدود سه هزار جایگاه سوخت فعال هستند و مردم می‌توانند به‌ صورت دستی و خارج از شبکه کارت سوخت، سوخت مورد نیاز را تامین کنند.

جواد اوجی در خصوص سهمیه کارت های سوخت نیز گفت: اتفاقی برای کارت‌های سوخت و سهمیه‌های سوخت رخ نداده است. شایعه گرانی بنزین صحت ندارند و چنین مسئله‌ای اصلاً در دولت مطرح نیست.

اوجی افزود: در سراسر کشور جایگاه‌ها فعال است و در تلاشیم تا دو روز آینده کارت هوشمند فعال شوند و مردم بتوانند از بنزین یارانه‌ای استفاده کنند. این در شرایطی است که تمامی جایگاه‌ها دچار مشکل شدند و همه نازل‌ها از کار افتاد.

همچنین به گفته فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، فعال‌سازی مجدد سامانه هوشمند به دلیل نیاز به تیم فنی و تایید لایه‌های امنیتی، کمی زمان بر است.

بنزین به‌ عنوان یک کالای استراتژیک بوده و در شرایطی که حتی پمپ‌بنزین‌های ایالات متحده آمریکا نیز مورد حملات سایبری قرار می‌گیرد، باید پیش‌بینی‌هایی در این‌ خصوص انجام می‌شد. هر چه هست ماجرا ختم به خیر شده است، اما عدم اصلاح و رسیدگی این مشکل می‌تواند در آینده مشکلات فراوانی را به کشور تحمیل کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =