نرخ تورم دهک‌های هزینه‌ای کشور در مهرماه امسال نسبت به شهریور به میزان ۴.۵ درصد کاهش یافت و روند افزایش نرخ تورم در این بخش پس از ماه‌ها، متوقف شد.

افزایش نرخ تورم دهک‌های هزینه‌ای متوقف شد

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ تورم مهرماه امسال با ۴ دهم درصد کاهش نسبت به شهریور امسال به ۴۵.۴ درصد رسید و به نوعی روند افزایشی ۱۳ ماهه نرخ تورم متوقف شد. این کاهش در افت نرخ تورم دهک های درآمدی نیز نمایانگر شده و نرخ تورم دهک ها از ۴۳.۷ درصد در شهریور به ۳۹.۲ درصد در مهرماه کاهش یافت.

تورم ماهانه تمامی ۱۰ دهک کشور در مهرماه امسال به نسبت شهریور کاهش نشان می دهد و این افت در برخی دهک ها بیشتر و در برخی کمتر است، به نحوی که افت نرخ تورم در دهک اول به میزان ۲.۴ درصد و در دهک دهم به میزان ۹.۵ درصد است.

کاهش نرخ تورم برخی دهک‌ها به زیر ۴۰ درصد

از دهک هفتم تا دهم که نرخ تورم در شهریور ماه بالای ۴۰ درصد بوده است، در مهرماه با کاهش به زیر ۴۰ درصد رسید. روند کاهش نرخ تورم در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز مشاهده می شود به نحوی که نرخ تورم در این بخش طی مهرماه امسال به میزان ۱.۱ درصد کمتر شده و در بخش کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز میزان افت، ۵.۹ درصد است.

افزایش نرخ تورم دهک‌های هزینه‌ای متوقف شد

به نظر می رسد نرخ تورم پس از بیش از یکسال روند صعودی، بالاخره در مهرماه امسال متوقف و روند نزولی را در پیش گرفته است، با این وجود دولت سیزدهم راه طولانی و دشواری را برای مهار نرخ تورم و رساندن آن به درصدهای متعادل و قابل قبول در پیش دارد.

هنوز از سوی دولت سیزدهم، برنامه مشخص و سیاست روشنی برای مقابله با تورم اعلام نشده و به اصطلاح بسته ضدتورمی دولت سیزدهم تاکنون ارائه نشده است، با این وجود مقامات دولتی از مقابله دولت با تورم به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه های خود یاد می کنند و از سویی نیز کارشناسان معتقدند مهم ترین مسئله پیش روی دولت سیزدهم، تورم خواهد بود.

چالش دولت در مهار تورم و تقویت معیشت

در حال حاضر، مسئله حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، اعطای کارت اعتباری به برخی گروه های اجتماعی به منظور حمایت معیشتی و همچنین تقویت نظارت ها بر بازار از سوی دولت سیزدهم به عنوان برنامه های در دست بررسی و اقدام عنوان شده، اما تاکنون به تصمیم روشن و جمع بندی نهایی نرسیده است. قطعا طی ماه های آینده،‌ نحوه سیاست گذاری ارزی و برنامه ریزی دولت در تامین کالاهای اساسی و نظارت بر بازارها،‌ بر روند قیمت ها و تورم تاثیرگذار خواهد بود.

باقی ماندن نرخ تورم بخش خوراکی و آشامیدنی ها در بالای ۶۰ درصد، به صورت قطعی چالش بزرگی برای دولت سیزدهم خواهد بود و انتظار این است که تیم اقتصادی دولت جدید بتواند با برنامه ریزی های دقیق، فشار معیشتی بر خانوار را کاهش و از ادامه روند رو به افزایش قیمت ها در بازارها جلوگیری کند.

افزایش نرخ تورم دهک‌های هزینه‌ای متوقف شد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =