شرکت راه‌آهن با اعلام جزییات تفاهم‌نامه مشترک با ترکمنستان از شروع دوباره فعالیت پایانه مرزی لطف آباد - آرتیق و افزایش دو برابری مبادله و پذیرش واگن از مرز ریلی سرخس خبر داد.

مبادله و پذیرش واگن از مرز ریلی سرخس دو برابر شد

به گزارش کارآفرین نیوز، راه آهن جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در اطلاعیه ای اعلام کرد که به دنبال مذاکرات فشرده بین روسای راه آهن ایران و ترکمنستان در روزهای ۴ و ۵ آبان ماه که در حاشیه شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فرهنگی بین ایران و ترکمنستان برگزار شده بود، «سید میعاد صالحی»، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه همکاری‌های مشترک ریلی با «آزاد آتامرادوف» رئیس آژانس راه آهن ترکمنستان امضا کرد که براساس آن شرایط تجارت زمینی و ریلی تسهیل می‌ شود.

توسعه صادرات و ترانزیت، افزایش دو برابری مبادله و پذیرش واگن از مرز ریلی سرخس، شروع مجدد فعالیت مرز آرتیق- لطف آباد، برگزاری جلسات مشترک بین نمایندگان راه آهن دو کشور از موارد مطرح شده در سند همکاری بین دو کشور بوده که در تفاهم نامه به آن اشاره شده است.

مبادله و پذیرش واگن از مرز ریلی سرخس دو برابر شد

ترکمنستان به عنوان شاهراه ورود ایران به بازار کشورهای آسیای میانه شناخته می شود و سالانه حجم قابل توجهی از کالاهای ترانزیتی و صادراتی کشورمان را پذیرا است. از طرفی در مسیر بازرگانی بین‌المللی کریدور تجاری جهانی شرق - غرب، این کشور موقعیتی ویژه برای دسترسی به بازارهای آسیای مرکزی و حتی شرق دور  است.

همچنین کالاهای صادراتی از طریق سه گذرگاه مرزی لطف‌آباد، سرخس و باجگیران استان خراسان رضوی به ترکمنستان حمل شده که این سه گذرگاه مرزی از اسفند سال ۹۸ در پی شیوع جهانگیر ویروس کرونا بسته شدند.

با این وجود، ترکمنستان پس از چندین ماه در مرحله اول، مسیر ریلی سرخس را بازگشایی کرد و سپس مرز زمینی لطف‌آباد را با اعلام شرایط بسیار محدودکننده برای عبور کامیون‌های ایرانی گشوده شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =