خدمات مالی از گذشته های دور به عنوان موتور محرکه اقتصاد سنگاپور ایفای نقش کرده است و بر همین اساس از این کشور به عنوان قطب فین‌تک آسیا نام می برند.

سنگاپور؛ قطب فین‌تک آسیا

به گزارش آسیا فایننشال، دولتشهر سنگاپور که مدت های مدیدی است برای ایستادن در جایگاه اول ابرقدرت مالی اقتصادی آسیا با هنگ کنگ رقابت شدید دارد، پس از تصویب قوانین سختگیرانه جدید در چین، فرصت بی نظیر به دست آمده را برای مغلوب ساختن رقیب و همسایه شمالی خود غنیمت می شمارد.

مطالعات انجام شده در اتاق بازرگانی آمریکا در ماه می (اردیبهشت ماه) نشان داد با افزایش نگرانی ها از تصویب قوانین دست و پا گیر در چین، ۴۰ درصد شرکت کنندگان در تحقیق اعلام کردند در حال بررسی و تدارک مقدمات خروج کسب و کار خود از چین هستند.

تشدید قوانین سختگیرانه چین درباره بازار رمزارزها، نقش هنگ کنگ را به عنوان هاب کریپتو نیز متزلزل ساخته است و افزایش درخواست مجوز فعالیت در سنگاپور را در پی داشته است.

مقامات سنگاپور در ماه‌های اخیر، تمرکز استراتژی دولت را بر رشد پرشتاب و هدفمند صنعت فینتک قرار داده اند. انتظار می رود با این روند پرشتاب، تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۲۴ درصد رشد و گسترش بین المللی در انتظار صنعت فینتک این کشور باشد.

 سنگاپور با تصویب قوانین تسهیل‌گر و حمایت های فعالانه دولت مانند تزریق ۲۲۵ میلیون دلار سنگاپور (۱۶۷ میلیون دلار آمریکا) به حوزه فین‌تک، در حال سرمایه گذاری برای تقویت تکنولوژی های بخش مالی است.

موسسه دیلویت با انتشار گزارش پیش بینانه اعلام کرد سنگاپور بیشترین شتاب در فرایند پیشرفت در عرصه های مختلف را در آسیا داراست. دیلویت (Diloitte)؛ حرفه ای ترین و بزرگترین شبکه خدمات مشاوره ای حرفه ای در دنیا از نظر میزان درآمد و تعداد متخصصین (۳۱۲ هزار کارشناس خبره در سراسر دنیا) و  یکی از چهار سازمان بزرگ حسابرسی دنیاست که به شرکتهای معروف دنیا، مشاوره مدیریتی، حسابداری و مالیاتی می دهد.

سخنگوی بانک مرکزی سنگاپور اعلام کرد در سال ۲۰۲۱، تعداد استارتاپ ها و شرکت های فعال در صنعت فینتک در سنگاپور به بیش از ۱۴۰۰ رسید در حالی که در سال ۲۰۱۵ میلادی فقط ۱۰۰ شرکت در این حوزه، فعال بوده اند.

همچنین در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۱.۰۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه پر رونق در سنگاپور اتفاق افتاده است که رشد بیش از ۳۴ درصدی نشان می دهد.

چرا سنگاپور می خواهد قطب فین‌تک منطقه باشد

دولت سنگاپور، حوزه فین‌تک را موتور محرک اصلی اقتصاد کشور می داند.

سخنگوی بانک مرکزی با تأکید بر این مطلب می افزاید: دولت در حال ساخت مرکز هوشمند مالی فناوری است که نوآوری و تکنولوژی فوق مدرن در آن، حرف اول را می زند. راه اندازی چنین مرکزی، در ایجاد فرصت های رشد، افزایش کارآمدی و اثربخشی اقتصاد، مدیریت ریسک های آتی و بهبود سطح زندگی مردم بسیار مؤثر است.

سنگاپور؛ قطب فین‌تک آسیا

 شرکت های فین‌تک مستقر در سنگاپور، هر چند روز تکنولوژی و خدمت نوآورانه جدیدی به مردم ارائه می کنند که بهبود کیفیت زندگی مردم را در پی داشته و دارد.

دولت سنگاپور همچنین اعلام کرد اعضای هیأت دولت با اختصاص و پرداخت ۲۵۰ میلیون دلار دیگر برای کمک به این صنعت در مدت سه سال آینده موافقت کرده اند.

در آگوست ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) با مجوز دولت سنگاپور، غول اینترنتی کره جنوبی که در حوزه بانکداری آنلاین نیز فعالیت گسترده ای دارد، فعالیت های مبتنی بر بلاکچین خود را در سنگاپور مستقر و راه اندازی کرد.

مقامات کاکائو (Kakao) معتقدند حمایت های دولت سنگاپور و عدم وجود قوانین دست و پاگیر بی ضابطه در سنگاپور، مبنای چنین تصمیم و اقدامی بوده است.

در پی تصویب قوانین دست و پاگیر دولت چین برای فعالیت شرکت های اینترنتی این کشور، فقط در ماه جولای ۲۰۲۱ (تیر) بیش از ۳۰۰ استارتاپ مالی چین برای دریافت مجوز فعالیت و استقرار در سنگاپور اقدام کرده اند.

نام علی بابا (Alibaba) و هنده (Hande) دو غول تجارت الکترونیک چین نیز در میان متقاضیان درخواست فعالیت در سنگاپور به چشم می خورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =