مجمع جهانی اقتصاد نسبت به ارتباط و تأثیر مستقیم افزایش سرعت پذیرش فناوری ها و تعداد گسترده حملات سایبری که اقتصاد جهانی را با اختلال مواجه می کند، هشدار داد

هشدار مجمع جهانی اقتصاد درباره  شتاب پذیرش تکنولوژی

به گزارش آسیا فایننشال، گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد سرعت روز افزون پذیرش فناوری ها بروز خطرات و معضلات جدید مانند حملات سایبری تهدیدآمیز، اخلال و قطع عملیات اجرایی، سوگیری های الگوریتمی مکرر (الگوریتم های تعصب آمیز) را افزایش می دهد.

این گزارش که با نام "لایه های زیرین فناوری: خطرات سیستمی فناوری محور و نیاز مداوم به نوآوری و به روز رسانی" منتشر شده است، حاصل مطالعه و تحقیق چند جانبه مجمع جهانی اقتصاد با همکاری مؤسسه مطالعاتی دیلویت (Diloitte) در مورد فناوری، نوآوری و خطرات سیستمی است. 

در این گزارش رابطه بین افزایش سرعت پذیرش فناوری و "فاکتورهای آبشاری (دومینویی) خطرات سایبری" بررسی شده است.

هشدار مجمع جهانی اقتصاد درباره  شتاب پذیرش تکنولوژی

این مجمع در پایان گزارش تأکید کرده است تمام مؤسسات مالی، شرکت های فناوری، دولتمردان و قانونگذاران باید با مشارکت هم برای کاهش علل و مجاری بروز حملات سایبری تلاش کنند.

 هکرها، بلایای طبیعی یا مسایل ژئوپلیتیکی، سیستم های مالی مرتبط را در معرض آسیب های شناخته و ناشناخته فراوان قرار می دهد.

درو پراپسن (Drew Propsen)؛ رییس بخش فناوری و نوآوری خدمات مالی مجمع جهانی اقتصاد می گوید: هدف از انجام این تحقیق جامع، درک خطرات فزاینده رشد پرشتاب فناوری و لزوم آگاهی تمام فعالان و ذینفعان این حوزه است. بدون همکاری و مشارکت جمعی تمام ذینفعان و نوآوران حوزه فناوری، این حوزه همواره مورد تهدید حملات، آسیب ها و ریسک های فراوان خواهد بود.

مکانیسم های دفاعی ضعیف

این گزارش همچنین به تأثیر عوامل متعدد مانند مکانیسم های ضعیف دفاع سایبری، افزایش اختلال در کسب و کارها، پیامدهای تغییرات آب و هوایی و افزایش تنش های ژئوپلیتیکی در اقتصاد بین الملل پرداخته است.

هشدار مجمع جهانی اقتصاد درباره  شتاب پذیرش تکنولوژی

پراپسن می افزاید: همه ذینفعان باید در این ایمن سازی جهانی، مشارکت جمعی داشته باشند تا بتوان با اطمینان و آرامش خاطر بیشتری در حوزه تکنولوژی و فناوری به ویژه در بخش مالی به فعالیت ادامه داد.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، به ماجرای هک سولار ویندز (SolarWinds)  اشاره شده است که در فعالیت بیش از ۲۰۰۰۰ شرکت دولتی و خصوصی مرتبط که همگی از فعالان خبره حوزه فناوری و نوآوری هستند  اختلال و وقفه ایجاد کرد. سایت این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹) مورد حمله سایبری هکرهای دولتی روسیه قرار گرفت و آسیب پذیری سیستم های امنیتی شرکت های این حوزه را نمایان کرد و نام سولار ویندز را با بزرگترین هک تاریخ در آمریکا گره زد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =